poniedziałek, 23 grudnia, 2024

Drezdeńska Zielona Krypta po włamaniu – straty bolesne, ale szkody naprawiono

Około półtora roku po włamaniu do historycznej Zielonej Krypty w drezdeńskim Residenzschloss naprawiono zniszczoną gablotę z cennymi klejnotami. Po związanym z koronawirusem zamknięciu muzeum, tutejsza ekspozycja ponownie została otwarta dla publiczności.

Zielona Krypta (Zielone Sklepienie) to dawny skarbiec elektorów saksońskich, z najbogatszą kolekcją klejnotów w Europie. W XVIII wieku August II Mocny przekształcił je w jedno z pierwszych na świecie muzeów publicznych. Podczas włamania, do którego doszło 25 listopada 2019 roku, skradziono stąd kilkanaście XVIII – wiecznych obiektów o nieocenionej wartości artystycznej i historycznej. Zniszczona wówczas gablota została naprawiona, a eksponowane w niej fragmenty zestawu z diamentowymi różami i komplety królewskiej biżuterii z perłami i diamentami, które były tymczasowo eksponowane w innych gablotach, wróciły na stare miejsce.

Gablota została naprawiona. Zachowane fragmenty trzech zestawów powróciły na swoje stare miejsce. Luki są widoczne i bolesne, ale odczuwamy ulgę, że możemy znów zaprezentować naszej publiczności zachowane eksponaty wraz z odrestaurowaną gablotą

mówi Dirk Syndram, dyrektor Zielonej Krypty.

Historyczna Zielona Krypta jest teraz otwarta w każdy piątek (od 16:00 do 20:00) oraz w weekendy (w soboty i niedziele od 11:00 do 17:00). Bilety czasowe na zwiedzanie wystawy można rezerwować tylko z wyprzedzeniem i online za pośrednictwem shop.skd.museum. Kasy pozostają zamknięte. Wizyta w muzeum wymaga okazania negatywnego wyniku testu SARS-Cov-2.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...