niedziela, 26 stycznia, 2025

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzających od 5 listopada 2024 roku
Miejsce: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, ul. Kredytowa 1

O wystawie
Wystawa zatytułowana „Dwie dusze twórcy ludowego” wychodzi od założenia, że gromadzone w muzeach etnograficznych obiekty określane nazwą „sztuki ludowej” mają zawsze dwóch autorów, pochodzących z dwóch różnych środowisk społecznych. Jeden z nich, nazywany „twórcą ludowym” wykonuje fizycznie obiekt, podczas gdy drugi – inteligent, który ukrywa własne współautorstwo za figurą „rozpoznawania” bądź „odkrywania” – legitymizuje go jako sztukę ludową. Teza, że sztuka ludowa powstawała i nadal powstaje w szczególnej relacji wykształconych warstw miejskich z chłopskimi mieszkańcami wsi została przedstawiona i obszernie omówiona w książce „Kłopoty ze sztuką ludową” (Słowo/ Obraz Terytoria 2021).
Wystawa będzie jednak nie tylko rodzajem wizualizacji przedstawionych w książce tez, ale też przede wszystkim przenosi ciężar z inteligenckiego dyskursu o sztuce i ludowości na wieś, jej kulturę materialną i jej mieszkańców. Wnosi ona krytyczny wkład w autorefleksję muzeum etnograficznego nad proweniencją własnych zbiorów i własną funkcją w konstruowaniu hierarchii wiedzy i władzy.

Tytuł wystawy został zaczerpnięty z tekstu Aleksandra Jackowskiego zamieszczonego w 1975 roku w czasopiśmie „Polska Sztuka Ludowa”, w którym autor wskazywał, że „wielu współczesnych twórców ludowych wyznaje równolegle dwie estetyki. Jedną — na użytek własny, drugą — gdy z jakiegoś powodu ma wrócić do form tradycyjnych” i używał w odniesieniu do tego zjawiska określenia „dwóch dusz” twórcy ludowego.
Na wystawie prezentowane będą obiekty z kolekcji Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Wystawa pozwoli ona na pokazanie obiektów przechowywanych w magazynach i nie prezentowanych nigdy lub bardzo rzadko. Pokaz będzie obejmował tkaniny, malowanki na papierze, wycinanki, malowane makatki, ceramikę, rzeźbę, malarstwo, a także wyroby pamiątkarskie różnego rodzaju.

Kuratorka wystawy: Ewa Klekot
Scenografia wystawy: Maciej Siuda
Identyfikacja wizualna: Jakub de Barbaro

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie istnieje od 1888 r. To najstarsze i największe muzeum etnograficzne w Polsce jest przestrzenią, w której dorobek kultury światowej spotyka się z indywidualną wrażliwością, stając się inspiracją do odkrywania piękna tkwiącego w różnorodności. W nowocześnie urządzonych wnętrzach prezentujemy wystawy stałe i czasowe o interdyscyplinarnym charakterze i zróżnicowanej tematyce. Naszą misją jest kolekcjonowanie
różnorodności i bogactwa kultur całego świata oraz prezentowanie ich wartości jako dobra ogólnonarodowego, tym samym przyczyniając się do rozwoju społeczeństwa otwartego.

www.ethnomuseum.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...