niedziela, 22 grudnia, 2024

DWÓR ARTUSA

Dwór Artusa, który znajduje się naprzeciwko słynnej fontanny Neptuna, jest nazywany salonem dawnego Gdańska. Zgromadzone tu dzieła sztuki lub ich repliki nawiązują do legend i mitów zarówno antycznych, jak i średniowiecznych. Tu znajduje się największy piec kaflowy Europy, mierzący 10,64 metrów, składający się z 520 bogato zdobionych kafli.

Patronem obiektu jest król Artur, legendarny wódz Celtów. Dawni gdańszczanie odwołali się do jego symbolu równości i partnerstwa, czyli Okrągłego Stołu, przy którym zasiadał ze swymi rycerzami.

Pierwsza wzmianka o obiekcie pochodzi z 1350 r. Dwór Artusa był kilkakrotnie przebudowywany i pełnił różne funkcje. Był siedzibą bractw mieszczańskich, domem kupieckim, miejscem spotkań elit. Tu odbywały się uczty i zabawy, a od 1530 roku otwarte rozprawy sądowe. Od połowy XVIII wieku do 1932 r. był siedzibą giełdy zbożowej. Zniszczony w czasie II wojny światowej budynek odbudowano. Wielką, gotycką halę wypełniono dziełami sztuki fundowanymi przez bractwa Dworu Artusa od XV do XIX w.

Wejście do Dworu Artusa znajduje się na parterze kamienicy Stary Dom Ławy. Zwiedzający oglądają także kamienicę Nowy Dom Ławy z Sienią Gdańską oraz Galerię Malarstwa, prezentującą obrazy i grafiki Gdańska z XIX i XX wieku.

tekst: Alicja Bittner

foto: A. Grabowska, D. Kula

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...