„Dziatki/Dziadki” to cykl obrazów olejnych, obrazów dźwiękowych (soundscape’ów), nagrań terenowych oraz obiektów pozostających w relacji z konkretnymi miejscami domu i obejścia dziadków artystów. Posługując się różnymi formami wyrazu rodzeństwo odtwarza miejsce, które było dla nich dziecinną idyllą – jedynym miejscem, gdzie czuli się szczęśliwi i bezpieczni. Niemniej to minione szczęście i bezpieczeństwo nadal kryje w sobie gorycz – choćby gorycz przemijania i ciągle wybrzmiewających pokoleniowych traum. Siostra odpowiada za część wizualną, brat za audialną (sound design oraz nagrania terenowe). Z kolei za pozyskanie obiektów z rozsypującego się pustostanu – pustej skorupy, pozostałości po dziecięcym szczęściu oraz za koncepcję Wirmańscy odpowiedzialni są po równej części.
Potrzeba stworzenia wspólnej inicjatywy, jaką jest wystawa Dziatki/Dziadki są nasze wspomnienia wyniesione z rodzinnego domu naszej mamy oraz relacji między nami – wnukami (dziatki) oraz babcią i dziadkiem (dziadki). Dom ten nie istnieje – nasi dziadkowie oraz mama umarli, a budynek jest pustostanem nadającym się jedynie do rozbiórki. Nasze wspólne, a także odmiennie doświadczenia, wspomnienia i emocje związane z tym szczególnym domem chcieliśmy objąć wspólnymi, a także odmiennymi formalnie i zmysłowo formami twórczymi.
Projekt „Dziatki/Dziadki” stanowi kontynuację dyplomu malarskiego absolwentki malarstwa ASP w Katowicach, Natalii Wirmańskiej „Wracam tam, gdzie początek”. Dyplom Wirmańskiej jest wynikiem pogłębionej pracy nad pamięcią prywatną i wspólnotową polskiej wsi. Obrazy pochodzącej z Podhala wsi dalekie są od poromantycznej sielanki. Tutaj wieś jest przestrzenią relacji władzy i podporządkowania, której przedmiotami i podmiotami są kobiety, mężczyźni, dzieci, zwierzęta gospodarskie i natura. W wystawie Dziatki/Dziadki Natalia Wirmańska – artystka wizualna wraz ze swoim bratem Maciejem Wirmańskim – artystą dźwiękowym skupią się wyłącznie na prywatnej pamięci i intymnej więzi, jaką rodzeństwo jest ze sobą związane oraz ze swoimi nieżyjącymi dziadkami.
termin: 4 maja – 29 czerwca 2024
miejsce: Muzeum Kornela Makuszyńskiego w willi Opolanka, ul Tetmajera 15
współorganizatorzy: Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem oraz Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury
Wydarzenia towarzyszące wystawie:
18 maja, godz. 19.00, 21.00
Noc Muzeów
Warsztaty z kolażu i rysunku poprowadzi Natalia Wirmańska
13 czerwca, godz. 17.00
Klub Czytelniczy w Opolance
„Wracam tam, gdzie początek” – spotkanie z Natalią Wirmańską
28 czerwca, godz. 18.00
Finisaż wystawy
Koncert muzyki eksperymentalnej w wykonaniu Macieja Wirmańskiego