Muzeum POLIN rozpoczyna nowy program poświęcony dziedzictwu żydowskich twórców, myślicieli i działaczy z Polski, którzy zmieniali świat w XIX i XX wieku. Zainauguruje go debata z udziałem prof. Barbary Kirschenblatt-Gimblett, prof. Dariusza Stoli i dr Tamary Sztymy. Punktem kulminacyjnym programu ma być otwarcie nowej części wystawy stałej Muzeum POLIN „1000 lat historii Żydów polskich” – galerii „Dziedzictwo”.
mówi Marta Dziewulska, rzeczniczka prasowa Muzeum POLIN.
Program i nowa galeria „Dziedzictwo” będą poświęcone kulturowemu dorobkowi polskich Żydów. Pokazane zostaną niezwykłe biografie, w których odbicie znajduje wiele burzliwych wydarzeń historycznych. Jednocześnie spojrzymy na sylwetki tych osób w świetle ich żydowsko-polskich korzeni. Wybór prezentowanych postaci – w galerii – będzie ich dwadzieścia sześć – nie był prosty.
wyjaśnia prof. Barbara Kirshenblatt-Gimblett, główna kuratorka wystawy stałej Muzeum POLIN.
W opowieści o zmieniającym się świecie POLIN przywoła tych, których działania odmieniły oblicza sztuki, nauki, gospodarki czy polityki. Będą to m.in.: Ida Kamińska (aktorka, reżyserka, dyrektorka teatrów żydowskich), Arnold Szyfman (dyrektor i założyciel Teatru Polskiego, reżyser i dramaturg), Artur Rubinstein (pianista), Samuel Goldwyn Meyer (hollywoodzki producent filmowy), Aleksander Ford (reżyser i filmowiec), I. B. Singer (pisarz, jeden z najwybitniejszych pisarzy tworzących w języku jidysz, laureat literackiej nagrody Nobla), Bruno Schulz (pisarz i rysownik), Róża Luksemburg (działaczka socjalistyczna), Henryk Berlewi (malarz, grafik), Dawid Ben Gurion (izraelski polityk, pierwszy premier Izraela), Leopold Kronenberg (przemysłowiec i filantrop, „ojciec” kolei w Królestwie Polskim), Helena Rubinstein (twórczyni imperium kosmetycznego), Janusz Korczak (pedagog, lekarz), Józef Rotblat (fizyk, działacz ruchu na rzecz pokoju, laureat pokojowej nagrody Nobla) czy Ludwik Zamenhoff (lingwista, twórca esperanto).
17 stycznia o godz. 14:00 w serwisie YouTube oraz na facebookowym profilu Muzeum POLIN obejrzymy pierwszy z cyklu filmów, który jest zapisem rozmów na temat uniwersalnych prawd poruszanych w galerii „Dziedzictwo”. W tym materiale dziennikarka i reportażystka Hanna Rydlewska rozmawia z Joanną Fikus, kierowniczką działu wystaw Muzeum POLIN, o odwadze prezentowanych postaci. W kolejnych wywiadach usłyszymy Dariusza Stolę, Andrzeja Ledera oraz Wojciecha Eichelbergera.
17 stycznia o godz. 20:00 odbędzie się dyskusja „Czyje jest to dziedzictwo?”. Rozmowę z prof. Barbarą Kirschenblatt-Gimblett, prof. Dariuszem Stolą i dr Tamarą Sztymą poprowadzi Jacek Żakowski. Uczestnicy debaty – osoby zaangażowane w powstanie nowej galerii Muzeum POLIN – opowiedzą o procesie tworzenia tej przestrzeni, o tym, dlaczego galeria powstała dopiero teraz i dlaczego jest ona tak ważna dla ukazania pełniejszego obrazu historii polskich Żydów.
W ramach całorocznego programu „Dziedzictwo” na widzów i słuchaczy czekają także: festiwal muzyczny, spotkania online z potomkami bohaterów galerii w ramach cyklu „Meet the Family”, filmy, które prezentują wybitnych artystów i artystki, oprowadzania kuratorskie po wystawie, spacery śladami wybitnych polskich Żydów, warsztaty dla dzieci i opiekunów, spotkania autorskie i dyskusje.
zapowiadają organizatorzy.
Więcej o galerii „Dziedzictwo”.