Zapraszamy do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach – 28. maja 2023 roku w godz. 11.00 – 16.00, na wydarzenie „Dzień dziecka”.
Motywem przewodnim tegorocznego święta jest zwyczaj chodzenia z nowym lotkiem. Do czasów współczesnych jest on żywy w południowo – zachodniej Wielkopolsce. Szczególne miejsca na mapie Wielkopolski w podtrzymywaniu tradycji jest Bukówiec Górny. W tej wsi, każdego roku na wiosnę, dzieci przystrajają świerkową gałązkę żółtym, papierowym „księżycem” albo też „słońcem” i barwnymi wstążkami. Z tymi gałązkami dzieci odwiedzają wszystkie domy we wsi. Gospodyni zaś w podziękowaniu obdarowuje przybyszów plackiem, jajami lub drobnymi pieniędzmi. Inscenizację tego zwyczaju w naszym muzeum przedstawi Zespół Regionalny „Nowe lotko” z Bukówca Górnego – od godz. 13.00.
Wcześniej, od godz. 11.00, gościć będziemy Dziecięcą Grupę Zespołu Pieśni i Tańca „Wiwaty” z Pobiedzisk. Przedstawią nam swoją interpretację zwyczaju obchodzenia wsi ze świerkową gałązką „chodzenie z gaikiem”. Zaprezentują także zwyczaj związany z Zielonymi Świątkami: król pasterzy – pastuszka, który pierwszy zapędził zwierzęta na pastwisko przybierano w zieleń i oprowadzano po wsi.
Na scenie znajdującej się na nawsiu będzie można podziwiać talenty taneczne, wokalne i muzyczne dzieci z obu zespołów: Zespołu Pieśni i Tańca „Wiwaty” i Zespołu Regionalnego „Nowe lotko” z Bukówca Górnego.
Zapraszamy wszystkie dzieci do wykonania własnego nowego lotka! W zagrodzie z Wolicy (pierwsza po lewej stronie) z pomocą pani rękodzielniczki będziecie mogli przystroić gałązkę i odwiedzić z nią najbliższą gospodynię!
Jeśli zaśpiewacie kilka wersów przyśpiewki:
Pani gospodyni, nowe lotko w sieni,
Jeśli chcecie oglądować,
To musicie coś darować,
Zielony gaj, koszyczek jaj
OTRZYMACIE NAGRODĘ!
W zagrodzie z Dobrca czekać będą na was twórcy! Z ich pomocą będziecie mogli przygotować zabawkę:
– z rzeźbiarzem, panem Mieczysławem Najkowskim pomalować aniołka lub ptaszka
– z panią Alicją Gniazdowską lalki – szmacianki
– oraz wykonać kwiaty z papieru
Bilety
20 zł – normalny
10 zł – ulgowy
bezpłatny – dzieci do lat 7
Uwaga! Ruszyła sprzedaż biletów on-line! sklep.lednicamuzeum.
Źródło: Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy