poniedziałek, 7 lipca, 2025

Dzień Radia – historie przed i powojenne

Zapraszamy na wyjątkowy radiowy Czwartek na Tłomackiem! Gośćmi spotkania będą Maria Sławek i Marcin Zgliński, którzy opowiedzą o żydowskich artystach związanych z radiem.

11 kwietnia obchodzimy Dzień Radia i z tej okazji zapraszamy na spotkanie poświęcone wybitnym żydowskim artystom – muzykom i kompozytorom, których nagrania, zarejestrowane na pierwszych gramofonowych płytach, prezentowane były na antenach Polskiego Radia. Porozmawiamy także o tym, jakiej muzyki można było posłuchać na przedwojennej antenie, o tym, czy na radiowych falach pojawiał się język jidysz i jakie były największe gwiazdy polskiej i światowej sceny muzyki poważnej, których nazwiska znała cała Polska. W czwartek Tłomackie wypełni się muzyką!

Spotkanie odbędzie się 11 kwietnia 2024 r. o godzinie 18:00 w Żydowskim Instytucie Historycznym i będzie transmitowane na Facebooku ŻIH.

Maria Sławek – skrzypaczka. Gra solo, kameralnie, uczy, jest kuratorką i pomysłodawczynią wielu wydarzeń artystycznych, współzałożycielką i prezeską Instytutu Mieczysława Wajnberga, doktorką habilitowaną sztuki. Urodziła się i wychowała w Gdańsku, studiowała i wykłada w Krakowie, mieszka i działa w Warszawie. Występuje zarówno na dużych scenach filharmonicznych, jak i w małych podwórkach, księgarniach i pracowniach artystycznych.

Poza graniem na skrzypcach, zajmuje się także historią muzyki żydowskiej, współpracuje naukowo Muzeum POLIN i Żydowskim Instytutem Historycznym. Od 2011 roku gra, bada, nagrywa i popularyzuje twórczość Mieczysława Wajnberga.

„TIKTIN” to − po sonatach Mieczysława Wajnberga nagranych z Piotrem Różańskim (CD Accord, 2015) i albumie „Rejoice” z Marcinem Zdunikiem (CD Accord, 2019) – jej trzecia autorska płyta. Maria Sławek była artystką-rezydentką Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz m. st. Warszawy. Uczy studentów w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie i na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest także pomysłodawczynią i kuratorką serii mikrokoncertów w przestrzeniach warszawskich historycznych pracowni artystycznych.

Marcin Zgliński – absolwent Instytutu Historii Sztuki PAN, gdzie doktoryzował się i gdzie kieruje Zakładem Historii Sztuki i Zakładem Zadań Podstawowych Historii Sztuki oraz pełni funkcję redaktora naczelnego Katalogu zabytków sztuki w Polsce. Jednocześnie od 1996 r. nieprzerwanie wykłada na Akademii Sztuki Pięknych w Warszawie.

Zajmuje się badaniami nad sztuką nowożytną oraz XX w., zwłaszcza na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, a równocześnie problematyką szeroko pojętej ikonografii muzycznej oraz związków muzyki i sztuk plastycznych – zwłaszcza zaś problematyką historycznych prospektów organowych. Za książkę „Nowożytny prospekt organowy i jego twórcy” otrzymał Nagrodę im. ks. prof. Stanisława Janusza Pasierba. Badał także problematykę ikonografii antysemityzmu, opublikował m. in. artykuł „Nagrobki i kult ofiar rzekomych żydowskich mordów rytualnych na historycznych ziemiach litewskich w XVII–XIX wieku”.

Od 14 roku życia kolekcjonuje nagrania płytowe, posiada zbiór kilkudziesięciu tysięcy płyt kompaktowych i winylowych. Interesują go zwłaszcza problemy wykonawstwa z zakresu pianistyki i wiolinistyki oraz zapomniany repertuar z XVIII–XX w. Jest stałym współpracownikiem Programu Drugiego Polskiego Radia, od 2012 r. regularnie występuje jako gość audycji „Duża Czarna” (red. Przemysław Psikuta), skierowanej do miłośników płyt analogowych. W mediach społecznościowych publikuje recenzje z koncertów – około 200 rocznie.

_____

Na ilustracji: Polskie Radio. Rozgłośnia w Warszawie. Aktorzy podczas nagrywania słuchowiska w studiu przy ul. Zielnej, 1929–1939 (Narodowe Archiwum Cyfrowe)

Wydarzenie jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy

Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Festyn Ekologiczny „Zaginiony świat na...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach już po raz szesnasty organizuje dla...

FESTYN ZIELONOŚWIĄTKOWY

8 czerwca 2025 r. | godz. 12:00–17:00 | Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

XIV Noc Muzeów

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach serdecznie zaprasza 17 maja o godz....

Wernisaż wystawy pt. „ Geometria Gaudi...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na wernisaż wystawy pt. „ ...

„Kwiatki Polskie” prosto ze Starachowi...

Ekipa programu „Kwiatki Polskie”, którego emisję można oglądać w Telewizji Pols...