piątek, 25 kwietnia, 2025

ECS z nagrodą Marszałka Województwa Pomorskiego

738 tysięcy osób – tylu odbiorców w sieci miały w ubiegłym roku dwa cykle wideo #ecsonline i #ecsworld, które przygotowało na czas lockdownu Europejskie Centrum Solidarności. Za ten projekt otrzymało ono Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego za zasługi dla rozwoju turystyki, ufundowaną w nowej kategorii: Kreatywna Zmiana. Nagroda została wręczona w piątek, 1 października, podczas regionalnych obchodów Światowego Dnia Turystyki.

– Spotykamy się dzisiaj w Europejskim Centrum Solidarności, miejscu absolutnie wyjątkowym – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, otwierając uroczystość z okazji Światowego Dnia Turystyki. Dodał jednocześnie, że powstanie ECS było wieloletnim marzeniem śp. prezydenta Pawła Adamowicza, a samorząd województwa pomorskiego ma „swój skromny udział” w tym projekcie. – Jasne jest, że ta instytucja przyciąga ogromną liczbę turystów i zwiedzających jednocześnie, kształtuje poglądy, przypomina historię, która jest dziedzictwem Pomorza, dziedzictwem Gdańska, dziedzictwem solidarności, dziedzictwem Europy.

Pomysłodawcy akcji podkreślają, że w czasie lockdownu te filmy i relacje pozwoliły na stały kontakt z wszystkimi, którzy nie mogli odwiedzić ECS.

– Akcja ruszyła 16 marca, dzień po wprowadzeniu regulacji pandemicznych w Polsce. Chcieliśmy dotrzeć do jak największej liczby odbiorców z Polski i zagranicy, a do tego zrobić to tak skutecznie, aby nie dać o sobie zapomnieć i zwiększyć liczbę odwiedzających po ponownym otwarciu. Cel został osiągnięty, tylko w pierwszym tygodniu po lockdownie w lutym 2021 roku, wystawę stałą ECS odwiedziło ponad 4 tysiące gości – mówi Magdalena Mistat, wicedyrektor ECS, współkoordynująca oba projekty. – Przedsięwzięcia online są realizowane wyłącznie siłami naszego zespołu. Nakręciliśmy 68 filmów i przeprowadziliśmy 10 transmisji z ogrodu zimowego.

Oba cykle są kontynuowane, #ecsonline to dziś już 51 filmów, podzielonych na 10 cykli tematycznych, a #ecsworld to 21 filmów, z których ostatni dotyczy obchodzonej miesiąc temu 40 rocznicy I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” w hali Olivia. Filmy z tego cyklu powstają w pięciu językach: angielskim, francuskim, włoskim, niemieckim i rosyjskim. Największym rezonansem mogą się pochwalić filmy w języku rosyjskim – rekord popularności pobiła opowieść o pomniku Poległych Stoczniowców 1970, zyskując 36,9 tys. wyświetleń.

ŹródłoUM Gdańsk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...