czwartek, 7 listopada, 2024

ECS z nagrodą Marszałka Województwa Pomorskiego

738 tysięcy osób – tylu odbiorców w sieci miały w ubiegłym roku dwa cykle wideo #ecsonline i #ecsworld, które przygotowało na czas lockdownu Europejskie Centrum Solidarności. Za ten projekt otrzymało ono Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego za zasługi dla rozwoju turystyki, ufundowaną w nowej kategorii: Kreatywna Zmiana. Nagroda została wręczona w piątek, 1 października, podczas regionalnych obchodów Światowego Dnia Turystyki.

– Spotykamy się dzisiaj w Europejskim Centrum Solidarności, miejscu absolutnie wyjątkowym – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, otwierając uroczystość z okazji Światowego Dnia Turystyki. Dodał jednocześnie, że powstanie ECS było wieloletnim marzeniem śp. prezydenta Pawła Adamowicza, a samorząd województwa pomorskiego ma „swój skromny udział” w tym projekcie. – Jasne jest, że ta instytucja przyciąga ogromną liczbę turystów i zwiedzających jednocześnie, kształtuje poglądy, przypomina historię, która jest dziedzictwem Pomorza, dziedzictwem Gdańska, dziedzictwem solidarności, dziedzictwem Europy.

Pomysłodawcy akcji podkreślają, że w czasie lockdownu te filmy i relacje pozwoliły na stały kontakt z wszystkimi, którzy nie mogli odwiedzić ECS.

– Akcja ruszyła 16 marca, dzień po wprowadzeniu regulacji pandemicznych w Polsce. Chcieliśmy dotrzeć do jak największej liczby odbiorców z Polski i zagranicy, a do tego zrobić to tak skutecznie, aby nie dać o sobie zapomnieć i zwiększyć liczbę odwiedzających po ponownym otwarciu. Cel został osiągnięty, tylko w pierwszym tygodniu po lockdownie w lutym 2021 roku, wystawę stałą ECS odwiedziło ponad 4 tysiące gości – mówi Magdalena Mistat, wicedyrektor ECS, współkoordynująca oba projekty. – Przedsięwzięcia online są realizowane wyłącznie siłami naszego zespołu. Nakręciliśmy 68 filmów i przeprowadziliśmy 10 transmisji z ogrodu zimowego.

Oba cykle są kontynuowane, #ecsonline to dziś już 51 filmów, podzielonych na 10 cykli tematycznych, a #ecsworld to 21 filmów, z których ostatni dotyczy obchodzonej miesiąc temu 40 rocznicy I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” w hali Olivia. Filmy z tego cyklu powstają w pięciu językach: angielskim, francuskim, włoskim, niemieckim i rosyjskim. Największym rezonansem mogą się pochwalić filmy w języku rosyjskim – rekord popularności pobiła opowieść o pomniku Poległych Stoczniowców 1970, zyskując 36,9 tys. wyświetleń.

ŹródłoUM Gdańsk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...