czwartek, 6 lutego, 2025

Eksperci/Ekspertki u Zamenhofa

Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na nowy cykl spotkań i dyskusji „Eksperci/Ekspertki u Zamenhofa”. Gościnią pierwszego wydarzenia będzie Monika Krajewska.

Eksperci/Ekspertki u Zamenhofa to nowy cykl spotkań i dyskusji Białostockiego Ośrodka Kultury. Ich bohaterkami i bohaterami będą autorytety w takich m.in. dziedzinach jak życie i idea twórcy esperanto, szeroko pojęte pogranicze i jego specyfika, historia miasta czy archiwistyka społeczna.

 – Tym, co łączyć będzie te spotkania, jest wielokulturowe dziedzictwo miasta i regionu, z jego barwną, ale i skomplikowaną przeszłością, a patronuje im Ludwik Zamenhof, który sam doświadczył tej nieraz trudnej specyfiki pogranicza – mówi pomysłodawczyni cyklu i kierowniczka działu dziedzictwa kulturowego BOK, Agnieszka Kajdanowska.

Pierwsze spotkanie w ramach nowego cyklu odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 9 lutego o godz. 13.00 w Centrum im. Ludwika Zamenhofa, przy ul. Warszawskiej 19. Monika Krajewska wygłosi wykład „Menora, lew, lewiatan… Symbole żydowskie: ich rodowód i znaczenie”.

Podczas zwiedzania synagog i żydowskich cmentarzy można zetknąć się z artystycznymi wyobrażeniami, które są czymś więcej niż tylko dekoracją. Takie obrazy jak menora, korona czy dłonie w geście błogosławieństwa nie są przypadkowe i są wizualizacją żydowskiej duchowości. Odczytanie języka tych symboli będzie treścią bogato ilustrowanej opowieści, jakiej wysłuchają uczestnicy wydarzenia.

 – Mam nadzieję, że nasz nowy cykl będzie okazją do ciekawych rozmów o kulturze oraz historii i tożsamości Białegostoku. Wstęp na spotkania z ekspertami jest bezpłatny, dlatego zapraszam do Centrum im. Ludwika Zamenhofa nie tylko stałych odbiorców, ale także osoby, które do tej pory nie gościły jeszcze w progach tego wyjątkowego miejsca – mówi dr Martyna Faustyna Zaniewska, dyrektorka Białostockiego Ośrodka Kultury.

Po wykładzie Moniki Krajewskiej odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie artystki: „Obraz i słowo / Pomiędzy światami”.

Gościem kolejnego spotkania z cyklu „Eksperci/Ekspertki u Zamenhofa”, „Epitafium dla rozsypanych murów”, będzie Sebastian Wicher, który porozmawia z Piotrem Wojtkiewiczem, autorem wystawy „Okno na Białystok”. Wydarzenie odbędzie się 14 lutego o godz. 18:00.


xxx


Monika Krajewska zajmuje się sztuką żydowską. Początkowo, wraz z mężem Stanisławem, jeździła po Polsce, fotografując ocalałe zabytki żydowskie i rejestrując płaskorzeźby nagrobne techniką frotażu. Owocem tej pracy oraz studiów nad motywami symbolicznymi w sztuce żydowskiej były albumy fotograficzne: „Czas kamieni” (1982) i „A Tribe of Stones” (1993), a także wystawy, odczyty i warsztaty, m. in. w Polsce, USA, Izraelu. Badając mowę symboli, poznawała różne obszary sztuki żydowskiej, w tym dawną wycinankę.
Wycinanki tworzy od około 30 lat. Niektóre jej prace, zwłaszcza mizrachy (tablice na wschodnią ścianę), są bliskie tradycyjnej formie, inne – jak cykle „Tatry i Psalmy”, „Płonące” czy „Dybuk” – są własną interpretacją żydowskich tekstów i symboli. Łączy też wycinankę z kolażem, frotażem i fotografią, a w cyklu „Oto pokolenia” – z odbitkami z reliefów nagrobnych. Hebrajskie teksty kaligrafuje bądź wycina. Wiele jej prac powstało z okazji narodzin, uroczystości bar micwy i bat micwy oraz ślubów, są też eksponowane w synagogach i muzeach. Jako edukatorka prowadzi warsztaty i wykłady o tradycji żydowskiej w sztuce, m. in. na festiwalach kultury żydowskiej i w Centrum Kultury Jidysz w Warszawie.

Białostocki Ośrodek Kultury

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Noworoczna okazja na rozwój z systemem...

W tym wyjątkowym czasie chcielibyśmy zapytać czy zastanawiali się Państwo nad z...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...