czwartek, 19 grudnia, 2024

EKSPOZEO — uniwersalny pomocnik dla organizatorów wystaw

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i innym instytucjom kultury zaplanować, stworzyć i użytkować dowolnie duże ekspozycje (zarówno stałe, jak i czasowe) – poczynając od wstępnej koncepcji, poprzez wszystkie prace związane z prowadzeniem kwerend, pozyskiwaniem eksponatów, kontrolowaniem praw autorskich, przygotowaniem i modyfikacją scenariusza i aranżacji, przez określanie i monitorowane punktów krytycznych i ryzyk, budżetowanie, działania edukacyjne i PR.

System tworzony był we współpracy z muzealnikami i konsultantami – specjalistami ds. tworzenia wystaw, co pozwalało programistom szybko wdrażać zgłaszane przez nich pomysły i wnioski, dostosowując go do muzealnej rzeczywistości. Dzięki temu jest on praktyczny, prosty i intuicyjny w obsłudze. Oprogramowanie ma charakter uniwersalny i będzie przydatne nie tylko w muzealnictwie (wystawy narracyjne, odtwórcze), ale też w branżach eventowych i wystawienniczych (pokazy, targi i galerie).

Ekspozeo – świetny pomocnik od początkowej do ostatniej fazy wystawy

System Ekspozeo może towarzyszyć tworzeniu wystawy już od pojawienia się idei. Osoby zaangażowane w organizację wydarzenia, mając swoje pomysły, wizje i propozycje, mogą je wpisywać w Ekspozeo. 

Scenariusz wystawy w systemie Ekspozeo przedstawiony jest jako swoisty „spis treści” wystawy, na którym mogą być podczepione teksty merytoryczne, aspekty narracyjne, cele programowe oraz obiekty, przyporządkowane do poszczególnych części scenariusza. Obiekty prezentowane są w formie graficznej, z oznaczeniem ich statusu, rangi, kolejności dodania, z możliwością podglądu ich opisu. Zaciągają się tam również związane z danym fragmentem wystawy kogity (zapiski, uwagi). W systemie uwzględniamy oczywiście potrzebę tworzenia kolejnych wersji scenariusza oraz – niezależnie od nich – także wersji opisów.

Przejrzystość, wizualizacje – planowanie wystawy staje się przyjemniejsze!

System pozwala na przegląd graficzny obiektów przyporządkowanych do poszczególnych części scenariusza oraz wizualizację zaplanowanych układów wystawienniczych w poszczególnych salach/częściach wystawy. System wspomaga również prace nad tekstami, wspiera procedury konkursowe i projektowe, ułatwia współpracę z projektantami i firmami zewnętrznymi. Pozwala na łatwiejszą koordynację ustaleń branżowych, takich jak: oświetlenie, zabezpieczenia, warunki klimatyczne, przystosowania dla osób z niepełnosprawnościami.

Ekspozeo umożliwia graficzną wizualizację układu wystawy, a także pozwala na redagowanie topografii wystawy. Kolejnym przydatnym elementem jest funkcjonowanie repozytorium – obiektów, multimediów, zagadnień, tekstów.

W systemie można dołączyć dowolną ilość plików – projektów broszur, katalogów, tekstów, zdjęć, zaproszeń, itd. Dzięki połączeniu z bazą obiektów działy PR mogą (niezależnie od zespołów „asetowych”) prowadzić działania, mające na celu wyszukanie i pozyskanie potrzebnych do celów promocyjnych obiektów.

Uniwersalne narzędzie – dla wielkie i małej wystawy

System Ekspozeo doskonale działa przy realizacji dużych wystaw – takich, których tworzenie wiąże się z wieloma tysiącami obiektów, tekstów i działań. W takim przypadku na czoło zagadnień wysuwa się koordynacja prac, zespołowość, spójność działań, rytm i komunikacja.  Konstrukcja systemu pozwala jednak też na wykorzystanie go w mniejszej skali, w skromniejszych zastosowaniach, gdzie gradacja potrzeb jest wręcz odwrotna. Są to prace bardziej muzealne, podstawowe, spolaryzowane obsługiwaniem danej wystawy.

Nie tylko obiekty, ale też zasoby ludzkie i budżet

System umożliwia prowadzenie pełnej dokumentacji związanej z rozliczaniem umów, wykonawców, realizacją budżetu oraz innymi sprawami administracyjnymi.

Wszystkie działania cząstkowe (np. napisanie tekstu, czy instalacja wystawy) łączą się z gospodarowaniem zasobami ludzkimi i harmonogramami, które pokażą nam zajętość danej osoby w określonym czasie, a także z działaniami budżetowymi. System umożliwia również prowadzenie ewaluacji systemu. Co ważne, pracując z Ekspozeo można wykorzystać tylko wybrane części i funkcjonalności systemu, co sprawia, że narzędzie to idealnie wpisze się w potrzeby osób nim zarządzających i zamiast utrudniać pracę poziomem skomplikowania, znacznie ją ułatwi i przyspieszy.

Odkryj potencjał ekspozytorów modułowych

Oprócz planowania i zarządzania wystawą warto zadbać o walory estetyczne i praktyczne, które pozwolą przyciągnąć zwiedzających. Jednym z elementów wspomagających stworzenie wystawy są odpowiednio dobrane ekspozytory. Ważne jest, aby były one atrakcyjne i dobrze zaprojektowane, ale jednocześnie nie przytłaczały swoim wyglądem eksponatów, bo to przecież dla nich przychodzą zwiedzający. Ekspozytory powinny mieć także pewną elastyczność, jeżeli chodzi o możliwość ich ułożenia. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w przypadku wystaw czasowych, gdzie często zachodzi potrzeba zmian.

HELO FORM ma na to odpowiedź — ekspozytory modułowe. Dzięki swej prostej i nowoczesnej konstrukcji modułowe ekspozytory pozwalają zaaranżować wystawy o różnym stylu i charakterze, stanowiąc tło dla prezentowanych dzieł. Są lekkie wizualnie, a więc nie przeciążają przestrzeni i nie odciągają uwagi zwiedzających, którzy mogą skupić się na samych eksponatach. System ekspozycyjny HELO FORM został zaprojektowany tak, aby jak najlepiej wykorzystać potencjał danej przestrzeni. Dzięki modułowemu rozwiązaniu, elementy systemu dopasują Państwo do każdego wnętrza — bez względu na ewentualne ograniczenia muzealnej sali. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...