EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i innym instytucjom kultury zaplanować, stworzyć i użytkować dowolnie duże ekspozycje (zarówno stałe, jak i czasowe) – poczynając od wstępnej koncepcji, poprzez wszystkie prace związane z prowadzeniem kwerend, pozyskiwaniem eksponatów, kontrolowaniem praw autorskich, przygotowaniem i modyfikacją scenariusza i aranżacji, przez określanie i monitorowane punktów krytycznych i ryzyk, budżetowanie, działania edukacyjne i PR.
System tworzony był we współpracy z muzealnikami i konsultantami – specjalistami ds. tworzenia wystaw, co pozwalało programistom szybko wdrażać zgłaszane przez nich pomysły i wnioski dostosowując go do muzealnej rzeczywistości. Dzięki temu jest on praktyczny, prosty i intuicyjny w obsłudze. Oprogramowanie ma charakter uniwersalny i będzie przydatne nie tylko w muzealnictwie (wystawy narracyjne, odtwórcze), ale też w branżach eventowych i wystawienniczych (pokazy, targi i galerie).
Ekspozeo – świetny pomocnik od początkowe do ostatniej fazy wystawy
System Ekspozeo może towarzyszyć tworzeniu wystawy już od pojawienia się idei wystawy. Osoby zaangażowane w organizację wydarzenia mając swoje pomysły, wizje i propozycje mogą je notować w Ekspozeo, udostępniając je innym osobom należącym do zespołu tworzącego wystawę.
Scenariusz wystawy w systemie Ekspozeo przedstawiony jest jako swoisty „spis treści” wystawy, a na którym mogą być podczepione teksty merytoryczne, aspekty narracyjne, cele programowe oraz obiekty, przyporządkowane do poszczególnych części scenariusza. Obiekty prezentowane są w formie graficznej, z oznaczeniem ich statusu, rangi, kolejności dodania, z możliwością podglądu ich opisu. Podczepiają się tam również związane z danym fragmentem wystawy kogity (zapiski, uwagi). W systemie uwzględniamy oczywiście potrzebę tworzenia kolejnych wersji scenariusza oraz – niezależnie od nich – także wersji opisów.
Przejrzystość, wizualizacje – planowanie wystawy staje się przyjemniejsze!
System pozwala na przegląd graficzny obiektów przyporządkowanych do poszczególnych części scenariusza oraz wizualizację zaplanowanych układów wystawienniczych w poszczególnych salach/częściach wystawy. System wspomaga również prace nad tekstami, wspiera procedury konkursowe i projektowe, ułatwia współpracę z projektantami i firmami zewnętrznymi. Ułatwia koordynację ustaleń branżowych typu oświetlenie, zabezpieczenia, warunki klimatyczne, przystosowania dla osób z niepełnosprawnościami.
Ekspozeo umożliwia graficzną wizualizację układu wystawy, pozwala na redagowanie topografii wystawy. Kolejnym przydatnym elementem jest funkcjonowanie repozytorium – obiektów, multimediów, zagadnień, tekstów.
System pozwala na dołączenie dowolnej ilości plików – projektów broszur, katalogów, tekstów, zdjęć, zaproszeń itd. Dzięki połączeniu z bazą obiektów działy PR mogą (niezależnie od zespołów „asetowych”) prowadzić działania mające na celu wyszukanie i pozyskanie potrzebnych do celów promocyjnych obiektów.
Uniwersalne narzędzie – dla wielkie i małej wystawy
System Ekspozeo doskonale działa przy realizacji dużych wystaw – takich, których tworzenie wiąże się z wieloma tysiącami obiektów, tekstów i działań. W takim przypadku na czoło zagadnień wysuwa się koordynacja prac, zespołowość, w tym spójność, rytm i komunikacja. Konstrukcja systemu pozwala jednak też na wykorzystanie go w mniejszej skali, w skromniejszych zastosowaniach, gdzie gradacja potrzeb jest wręcz odwrotna. Są to prace bardziej muzealne, podstawowe, spolaryzowane obsługiwaniem danej wystawy.
Nie tylko obiekty, ale też zasoby ludzkie i budżet
System umożliwia prowadzenie pełnej dokumentacji związanej z rozliczaniem umów, wykonawców, wykonaniem budżetu oraz innymi sprawami administracyjnymi.
Wszystkie działania cząstkowe (np. napisanie tekstu czy instalacja wystawy) łączą się z gospodarowaniem zasobami ludzkimi i harmonogramami, które pokażą nam zajętość danej osoby w określonym czasie, a także z działaniami budżetowymi. System umożliwia również prowadzenie ewaluacji systemu
Pracując z Ekspozeo można wykorzystać tylko wybrane części i funkcjonalności systemu.
więcej: https://ekspozeo.pl/