Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza w sobotę 11 marca o godz. 12.00 do Ratusza Staromiejskiego na spotkanie z toruńską artystką – Elżbietą Wiśniewską. Wydarzenie towarzyszące ekspozycji „Elżbieta Wiśniewska. Artystka i kuratorka”, połączone będzie z promocją katalogu prezentującego twórczość malarki autorstwa kuratora wystawy – Szymona Jana Stenki.
Elżbieta Wiśniewska (ur. 1934)ukończyła studia w 1955 r. na Wydziela Sztuk Pięknych UMK i otrzymała dyplom magistra w zakresie zabytkoznawstwa i konserwatorstwa (specjalizacja: muzealnictwo), broniąc pracę pt. „Zarys historii muzealnictwa polskiego w świetle zagadnień społecznych (1800–1914)” – promotorem pracy był Jerzy Remer. Dodatkowo uczęszczała na specjalizację witrażownictwa. Rysunku oraz malarstwa uczyła się w Pracowni Malarstwa Pejzażowego u Bronisława Jamontta, a technologii i technik malarskich u Leonarda Torwirta.
Poprzez swoje bogate doświadczenie zarówno artystki, jak i animatorki kultury, jest postacią wyjątkową w toruńskim środowisku. Na jej twórczość składa się zbiór ponad 700 prac będących jej własnością, do którego dołączyć należałoby obrazy znajdujące się m.in. w zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum im ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu czy Muzeum w Koszalinie. Ponadto jej prace zgromadzono w kolekcjach prywatnych oraz w zbiorach zagranicznych, m.in. we francuskich, niemieckich, fińskich, angielskich czy luksemburskich, a pozostała działalność zaowocowała wieloma publikacjami o sztuce – były to artykuły dotyczące polskich artystów, krytyki artystycznej, komentarze z wystaw oraz katalogi. Jako animatorka zaaranżowała około 270 wystaw.
Sztuka, którą kreuje Elżbieta Wiśniewska, wynika z długiej praktyki oraz warsztatu rozwijanego od kilkudziesięciu lat – życia obfitującego w liczne doświadczenia artystyczne, kuratorskie i naukowe. W malarstwie zajmuje ją zwłaszcza pejzaż. Obrazy są nacechowane emocjonalnie, ukazując nierozerwalną więź, którą wytworzyła z otaczającą ją rzeczywistością. Artystka posługuje się akwarelą. Jest to technika trudna, niedająca twórcy drogi powrotu; pierwsze pociągnięcie jest zawsze tym ostatnim. Jego trafność musi wynikać z opanowania i zdolności akwarelisty-malarza. Kompozycja jest kreowana za pomocą plamy, gdzie każdy element musi być w niej zaplanowany, a korelacja transparentnych farb z naturalną świetlistością papieru daje oczekiwany efekt finalny.
Termin: 11 marca 2023 r., godz. 12.00
Miejsce: Ratusz Staromiejski
Katalog: Elżbieta Wiśniewska. Artystka i kuratorka. Autor: Szymon Jan Stenka. Przygotowanie do druku: dr Tomasz Pietrzyk. Liczba stron: 60. Liczba reprodukowanych prac: 44, reprodukowanych zdjęć rodzajowych: 15. Prace ze zbiorów MOT oraz z kolekcji prywatnej artystki.
Tekst, foto: Justyna Laskowska