Emeryt? W przypadku profesora Romana Gajewskiego znaczy to jedynie tyle, że faktycznie, zgodnie z wiekiem i umową zakończył pracę dydaktyczną na naszej uczelni. Poza tym gdzież tu mówić o czymś, co kojarzyć nam się może z ciepłymi kapciami i czytaniem książki lub gazety w głębokim fotelu domowego zacisza. Energią, pomysłowością, otwartością i zaangażowaniem, jakimi dysponuje mógłby podzielić się z kilkoma z nas – będzie nam jej brakować. Szczęśliwie wciąż tu jest, ma jeszcze swoich dyplomantów, których poprowadzi do obrony, a już wkrótce, występując w roli redaktora naukowego pokaźnej monografii profesora Władysława Jackiewicza, obdarzy nas obszernym tekstem o twórczości mistrza. Dodam, kolejnym tekstem, bo nie znam i nie pamiętam osoby na naszej uczelni, która tak dużo i chętnie pisała, i to z niezwykłą klasą – profesor Gajewski jest mistrzem słowa! Jest przy tym wspaniałym twórcą, który – mimo tytułowego dopisku – nie zwolni ani trochę, jestem o tym przekonany, i zaskoczy nas wkrótce kolejnymi realizacjami.
Prezentowana wystawa, realizowana w ramach projektu Wydziału Malarstwa „Kultura pamięci” jest więc tu bardzo świeżym ukazaniem – tym co nie znali – fragmentu twórczości naszego kolegi i przyjaciela, ale nade wszystko hołdem i podziękowaniem za wieloletnią pracę złożonym przez całą Akademię na jego ręce.
Na pokazie zobaczymy prace powstałe w mniej więcej ostatniej dekadzie, których głównym tematem i bohaterem jest człowiek, któremu chyba nikt ze znanych mi współczesnych artystów tak bacznie się nie przygląda, jak to czyni profesor Roman Gajewski.
wernisaż: 20.10.2023, godz. 18:00
wystawa czynna: 21.10-09.11.2023
miejsce: Mała Aula, Targ Węglowy 6, Gdańsk
kurator: Przemysław Łopaciński
współpraca: Zuzanna Dolega
organizator: Wydział Malarstwa ASP Gdańsk
Przemysław Łopaciński
Roman Gajewski
Ur. 23 lutego 1954 r. w Sopocie. Malarz, grafik, projektant graficzny, twórca galerii sztuki, inicjator wielu wydarzeń artystycznych, dodatkowo trudniący się publicystyką związaną z teorią sztuki, a także monografią innych artystów. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (d. PWSSP); dyplom z malarstwa uzyskał w 1979 r. w pracowni prof. Władysława Jackiewicza. Od tamtej pory pozostaje związany z Akademią. W roku 2010 otrzymał nominację profesorską. W latach 2017 – 2020 kierownik Katedry Rysunku na Wydziale Malarstwa gdańskiej Akademii. Równolegle, w latach 2007 – 2020, wykładowca w Sopockiej Szkole Wyższej, w której tworzył zręby programu obejmującego kształcenie w zakresie plastyki. Uczestnik stu kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Dzieła były prezentowane lub znajdują się w kolekcjach w Polsce oraz Austrii, Czechach, Danii, Francji, Hiszpanii, Izraelu, Kanadzie, Litwie, Malezji, Niemczech, RPA, Rumunii, Turcji, Ukrainie, USA, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.