piątek, 17 maja, 2024

Emocjonaliści.

Wystawa międzynarodowej grupy w Warce

Od 3 maja Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zaprasza na wystawę trzynastu twórców międzynarodowej grupy „Emocjonaliści”. W 2024 roku świętują oni 30-lecie wspólnej działalności, a poprzez cykl wystaw w Polsce i w USA, podsumowują swoją aktywność.

W bibliotece pałacu Pułaskich zaprezentujemy działalność takich artystów jak: Lubomir Tomaszewski – założyciel grupy, rzeźbiarz, malarz, designer; Maria Fuks – malarka i rzeźbiarka; Jan Hausbrandt – fotografik;  Renata Komorniczak – rzeźbiarka; Wojciech Kubik  – fotografik; Krzysztof Medyna – muzyk; Mieczysław Mietko Rudek – fotografik; Zbigniew Nowosadzki – malarz; Artur Skowron – malarz, grafik i fotografik; Janusz Skowron – malarz, grafik, rysownik, ilustrator i fotografik; Maksymilian Starzec – malarz; Beata Szpura – ilustratorka, malarka oraz Józefa Tomaszewska  – malarka, rzeźbiarka, tkaczka i projektantka.

Po ekspozycji w 2008 roku, to druga wystawa grupy „Emocjonalistów” w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Tym razem to niewielka wystawa, ale ma szczególne znaczenie dla Członków grupy, jest swego rodzaju pożegnaniem. Dwóch artystów już nie żyje, a ze względu na wiek, niektórzy tworzą i wystawiają już coraz mniej. Prezentacja jest podziękowaniem za trud wkładany w promocję polskiej kultury poza granicami kraju, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, za nieustanne trwanie w galeriach i instytucjach, w świadomości Polaków na obczyźnie.

Historia tej grupy sięga roku 1994, kiedy to prof. Lubomir Tomaszewski, rzeźbiarz mieszkający w  Nowym Jorku, razem z Aleksandrą Nowak (malarką) oraz Kathryn Kollar (choreografką) zdecydowali szukać wspólnego mianownika dla różnych rodzajów sztuki i nazwali się „In tune with Nature”. Zaczęli wspólnie wystawiać swoje prace i powiększać grono współpracujących artystów. Po drodze powstała filozofia grupy, a  z czasem ukształtowała się nazwa „Emocjonaliści”. Głównym założeniem było odnalezienie i czerpanie z natury oraz wywoływanie u widza szczególnie przeżyć emocjonalnych. Przez 30 lat, w ramach działalności wystawienniczej i kulturalno-popularyzatorskiej, przez grupę przewinęło się około 100 artystów pochodzenia polskiego, tworzących przede wszystkim w USA i w Polsce. Zorganizowano wiele wystaw zbiorowych i indywidualnych, spotkań przy muzyce i poezji.

Po wystawie pożegnalnej w Konsulacie RP w Nowym Jorku 5 kwietnia 2024 r. – w Święto Konstytucji 3, ale także z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą otwieramy wystawę w wareckim Muzeum.

Ekspozycja będzie czynna do 2 czerwca. Serdecznie zapraszamy.

Iwona Stefaniak

Dyrektor Muzeum

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warcehttp://www.muzeumpulaski.pl%20
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce - zespół pałacowo-parkowy W 1967 roku otwarto tu Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, na cześć najbardziej znanego mieszkańca Winiar – Kazimierza Pułaskiego – polsko-amerykańskiego bohatera walk o niepodległość obu narodów. Poznasz tu nie tylko losy słynnego Kazimierza, ale także innych wielkich Polaków, którzy emigrowali do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej (Tadeusza Kościuszki, Juliana Ursyna Niemcewicza, Heleny Modrzejewskiej czy Ignacego Jana Paderewskiego). W Winiarach poczujesz atmosferę domu polskiego szlachcica odpoczniesz obserwując dziewiczą przyrodę, posłuchasz szumu starych drzew i śpiewu ptaków. Swoisty genius loci przyciąga tu gości każdego dnia. Muzeum otacza park krajobrazowy o powierzchni 15 ha, usytuowany na skarpie nad Pilicą. Został założony w II poł. XVIII w. i przekształcony w XIX oraz XX w. To najbardziej urokliwy fragment Warki, miejsce spacerów i odpoczynku mieszkańców oraz turystów.

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubow...

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...