poniedziałek, 3 lutego, 2025

Epoka (nie)dostępności” – nowa wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie już otwarta

30 stycznia miało miejsce oficjalne otwarcie wystawy „Epoka (nie)dostępności” w Muzeum Narodowym w Krakowie przygotowanej we współpracy z Fundacją Avalon. Celem projektu jest zaprezentowanie barier i ograniczeń, symbolizujących brak dostępności, z jakim każdego dnia muszą mierzyć się osoby z  niepełnosprawnościami. Eksponaty można oglądać do 30 marca.

Dostępność w interesie nas wszystkich

Często uważamy, że brak dostępności nas nie dotyczy. Wysoki chodnik? Brak windy? Nieczytelne napisy? Zazwyczaj przechodzimy obok tych sytuacji bez większego zastanowienia. Tymczasem ponad 5 milionów Polaków z niepełnosprawnościami doświadcza różnych form wykluczenia, takich jak bariery architektoniczne, informacyjne, technologiczne, edukacyjne, finansowe, a także te występujące w życiu zawodowym i prywatnym. Ale warto pamiętać, że brak dostępności może dotknąć każdego – wystarczy wyjść na spacer z dziecięcym wózkiem luz złamać nogę i zostać zmuszonym do czasowego chodzenia o kulach.

Ten wszechobecny brak dostępności stał się pretekstem do stworzenia wystawy „Epoka (nie)dostępności” w Muzeum Narodowym w Krakowie, która powstała we współpracy z Fundacją Avalon. Przygotowane z myślą o wydarzeniu eksponaty symbolizują codzienne bariery stojące na drodze osób z niepełnosprawnością. Ekspozycja składa się z 11 obiektów przedstawiających brak dostępności w takich kategoriach jak architektura, design, komunikacja, system wsparcia czy życie zawodowe.

Wystawa już otwarta

30 stycznia odbyło się oficjalne otwarcie wystawy „Epoka (nie)dostępności”. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Muzeum Narodowego w Krakowie, Fundacji Avalon oraz bohaterowie kampanii społecznej „Epoka Dostępności” Fundacji Avalon, której elementem jest otwarta właśnie wystawa. Ekspozycję będzie można oglądać do 30 marca.

Większość obiektów w ramach wystawy „Epoka (nie)dostępności” można zobaczyć w salach  „XX+XXI Galerii Sztuki Polskiej”. Dwa obiekty pokazane zostaną na placu przed Gmachem Głównym. Część z eksponatów została zaprojektowana przez uczestników warsztatów realizowanych w ramach UNIfestu – Festiwalu Projektowania Uniwersalnego. Podczas wydarzenia konsultanci i eksperci z niepełnosprawnościami wspólnie z projektantami reprezentującymi wybrane dziedziny designu pracowali nad stworzeniem obiektów, które najtrafniej oddadzą charakter tytułowej „Epoki (nie)dostępności”.

Pragnę przede wszystkim bardzo podziękować Muzeum Narodowemu w Krakowie, że możemy tutaj być i opowiadać o dostępności oraz niepełnosprawności w sposób zupełnie nowatorski taki, jakiego jeszcze w naszym kraju nie było. Chcemy odesłać bariery do muzeum i sami odsyłamy do muzeum, które jest w dużej mierze naprawdę dostępne. Ta wystawa jest niesamowita i poruszająca. Każdemu z 11 eksponatów towarzyszy opowieść człowieka, który otworzył przed nami drzwi do swojego życia. Mam nadzieję, że będą chcieli Państwo poznać te historie i że wywołają one refleksję nad własnymi postawami. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy, która dla zwiedzających startuje 31 stycznia i będzie trwała do końca marca – mówi Helena Szczuka – Kalensky, kierowniczka działu komunikacji i promocji Fundacji Avalon. 

– Muzea opiekują się wspólnym dziedzictwem, które służy wszystkim. Jako instytucje zaufania publicznego mamy również rolę w nagłaśnianiu istotnych kwestii społecznych, takich jak bariery utrudniające codzienne funkcjonowanie osób z niepełnosprawnościami. Muzeum Narodowe w Krakowie, kierując się społeczną wrażliwością, aktywnie angażuje się w inicjatywy wspierające integrację i budowanie wspólnoty – mówi Tomasz Ostrowski, z-ca dyrektora ds. strategii i komunikacji w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Wystawa stanowi element ogólnopolskiej kampanii społecznej „Epoka Dostępności” Fundacji Avalon, której celem jest uświadomienie społeczeństwu, czym jest brak dostępności i jaki wpływ mają wszyscy na powstawanie barier dla osób z  niepełnosprawnościami. Kampania Współfinansowana jest ze środków PFRON. Kampanię wspiera Muzeum Narodowe w Krakowie.

Izabela Rak
fot. Maciej Krüger

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...