W Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” realizujemy projekt ,,Etno brzmienia”, na który składa się otwarcie nowej ścieżki zwiedzania oraz wydanie książeczki dla dzieci. Oba działania są inspirowane etnomuzykologicznymi zbiorami prof. dra hab. Adolfa Dygacza, którego zbiorami się opiekujemy.
,,Etno brzmienia” – muzyczna ścieżka zwiedzania
Przygotowaliśmy kilkanaście opowieści o życiu codziennym mieszkańców wsi położonych głównie na obszarach Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Historie te ilustrowane są utworami muzycznymi zarejestrowanymi w ubiegłym wieku. Niewątpliwym walorem muzycznej ścieżki jest to, że większość prezentowanych pieśni i melodii, które można usłyszeć podczas spaceru jest wykonywana przez osoby, dla których owe utwory stanowiły część codzienności.
Jest to zatem żywy zapis tradycji – autentyczny, nierzadko nieidealny, chropowaty, często – po prostu ujmujący. Z muzycznej ścieżki zwiedzania będzie można skorzystać za pomocą audioprzewodnika, broszury easy to read i częściowo – za pośrednictwem strony internetowej Muzeum.
„Patrzcie, dzieci, kruszec leci.” – książeczka dla dzieci
„Patrzcie, dzieci, kruszec leci.” to książeczka, którą dedykujemy dzieciom w wieku wczesnoszkolnym, ich opiekunom i nauczycielom chcącym prowadzić edukację regionalną czy muzyczną. Zamieszczono w niej pieśni górników, hutników i kowali, różnorodne zabawy powiązane z treścią prezentowanych utworów, wskazówki zachęcające do korzystania z zasobów dziedzictwa kulturowego, a także kody QR odsyłające do archiwalnych nagrań, podkładów muzycznych, audiobooka i nagrań w polskim języku migowym.
Dofinansowano w ramach Inwestycji A2.5.1: Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.
Marcin Gaweł