poniedziałek, 18 listopada, 2024

Etnoferie w skansenie!

Chorzowski skansen oferuje podczas tegorocznych ferii szereg warsztatów i tematycznych spotkań – na uczestników codziennie czekają inne zajęcia oraz aktywności na świeżym powietrzu. Zajęcia w ramach etnoferii będą rozpoczynać się o godzinie 12.00. Przedstawiamy Wam plany na Etnoferie w skansenie!

29.01 KARNAWAŁ

Opowiemy wam jak dawniej przygotowywano się do karnawału i jakie zabawy mu towarzyszyły. Każdy uczestnik zrobi maskę misia, diabła lub dziada a później nauczymy się ludowych zabaw i tańców. (czas trwania: 2 godziny, maksymalna ilość osób: 25; CENA: 25 zł)

30.01 ZWIERZAKI PRZYTULAKI

Odwiedzimy niektóre z naszych zwierząt gospodarskich a po spacerze każdy uczestnik wykona miniaturowe zwierzątko z filcu, które zabierze ze sobą do domu. (czas trwania: 1,5 godziny, maksymalna ilość osób: 25; CENA: 25 zł)

31.01 GARNCARZ Z BŁOTA NAROBI ZŁOTA

W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się czym zajmował się garncarz i skąd pozyskiwał materiał do tworzenia glinianych wyrobów. Warsztat tworzenia glinianych podstawek. (czas trwania: 1,5 godziny, maksymalna ilość osób: 25; CENA: 25 zł)

1.02 SPOTKANIE Z GÓRALKĄ

Uczestnicy zwiedzają część skansenu z Beskidu Śląskiego, zabudowania z Istebnej, szałas pasterski. Podczas wycieczki dowiedzą się o dawnym życiu górali, historii pasterstwa i obróbce wełny. Po spacerze uczestnicy wezmą udział w warsztatach, na których stworzą wełniane pompony zwane kućkami. (czas trwania: 1,5 godziny, maksymalna ilość osób: 25; CENA: 25 zł)

2.02 ZA BAJTLA CZYLI GRY I ZABAWY NA GÓRNYM ŚLĄSKU

Podczas zwiedzania uczestnicy dowiedzą się z czego wykonywano zabawki i jak dawniej dzieci spędzały swój wolny czas. Opowieści połączone z zabawą. Po spacerze uczestnicy wezmą udział w warsztatach, na których stworzą mini laleczki z użyciem naturalnych materiałów. (czas trwania: 1,5 godziny; maksymalna ilość osób: 25; CENA: 25 zł)

4.02 WARSZTATY Z RZEŹBIARSTWA

Kreatywne warsztaty rzeźbiarskie z artystą Franciszkiem Wójtowiczem. Dzieci z kawałka drewna wykonają dłutem wymyślną przez siebie rzeźbę. (czas trwania: 2 godziny; wiek: powyżej 12 lat; CENA: 50 zł)

5.02 FILCOWANIE NA TORBACH

W trakcie zajęć uczestnicy stworzą oryginalne ekotorby. Ozdoby na torbie wykonują z wełny czesankowej techniką filcowania na sucho. (czas trwania: 2 godziny, maksymalna ilość osób: 20; CENA: 25 zł)

6.02 SZYDEŁKOWANIE

Warsztaty szydełkowania dla dzieci, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę z robótkami ręcznymi. Dzieci nauczą się trzymać szydełko oraz poznają podstawowe sploty. Efektem warsztatów będzie wykonana z włóczki podkładka pod kubek. Warsztaty dla dzieci od 10 lat. (czas trwania: 2 godziny, maksymalna ilość osób: 12; CENA: 50 zł)

7.02. ZAGRODA PEŁNA ZWIERZĄT

W trakcie wyprawy uczestnicy dowiedzą się jaką rolę zwierzęta pełniły w dawnych gospodarstwach, jak się nimi zajmowano, poznają w praktyce sposoby żywienia naszych podopiecznych. Po od czujnym okiem opiekunów zwierząt grupa uda się z wizytą do królików, zagrody owiec, kóz i konia. Po spacerze dzieci wykonają pamiątkową wyklejankę przy użyciu owczej wełny. (czas trwania: 1,5 godziny, maksymalna ilość osób: 25; CENA: 25zł)

8.02 TAŃCOWAŁA RYBA Z RAKIEM I MALOWANE SZLAJFKI

Podczas zajęć grupa pozna historię muzyki i tańca naszego regionu, a także nauczy się tradycyjnych przyśpiewek oraz choreografii. Po zabawach uczestnicy stworzą swój własny element stroju rozbarsko-bytomskiego, malowaną szlajfkę. (czas trwania: 1,5 godziny, maksymalna ilość osób: 20; CENA: 25zł)

9.02 W STAREJ SZKOLE

Podczas zajęć uczestnicy przeniosą się w czasie, zasiadając w ławkach starej szkoły z Wapienicy, spróbują zrobić notatkę na tabliczce łupkowej za pomocą rysika oraz poznają technikę pisania piórem ze stalówką. Dowiedzą się czym dawna szkoła różni się od współczesnej. Warsztaty odbywać się będą w zabytkowym budynku szkoły z Wapienicy. (czas trwania: 1,5 godziny, maksymalna ilość osób: 12; CENA: 25zł)

10.02 OGNISKO

Przewodnik zabierze wszystkich na wycieczkę po terenie muzeum. Zwieńczeniem paceru będzie wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek i innych smakołyków, które będzie można przynieść ze sobą na spotkanie (przy kręgach ogniskowych skansenu znajdują się również stanowiska grillowe). (maksymalna ilość osób: 40; CENA: 25zł)

11.02 MALOWANIE NA SZKLE

Na zakończenie ferii zapraszamy na warsztaty malowania na szkle. Przed samymi warsztatami artystycznymi odwiedzimy chałupy z Istebnej i poszukamy inspiracji w świętych kątach. Jako że szkło to delikatny materiał zapraszamy na nie dzieci od 12 lat oraz dorosłych. (czas trwania: 2 godziny, maksymalna ilość osób: 20; CENA: 50zł)

Na jednym bilecie mogą wejść dwie osoby (dziecko + dorosły) z wyjątkiem warsztatu „Malowanie na szkle” (11.02) – cena tych zajęć wynosi 50 zł za każdego uczestnika.

Marcin Gaweł, Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie“

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...