sobota, 11 stycznia, 2025

Etnofilologia kaszubska – studiuj (także) w muzeum

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, jako interesariusz zewnętrzny kierunku, zaprasza maturzystów do podjęcia nauki na kierunku etnofilologia kaszubska na Uniwersytecie Gdańskim.

Etnofilologia kaszubska na Wydziale Filologicznym to kierunek licencjacki (6 semestrów), stacjonarny (nauka od poniedziałku do piątku, bezpłatna) i interdyscyplinarny. W programie 3-letnich studiów są przedmioty: 

  • językoznawcze (nauka języka kaszubskiego nawet od podstaw, historia języka i wiedza o współczesnej kaszubszczyźnie i polszczyźnie na tle porównawczym innych języków słowiańskich), 
  • literaturoznawcze (literatura pomorska, historia literatury polskiej i kaszubskiej, poetyka, czytanie tekstów folkloru),                        
  • innych dyscyplin humanistycznych, np. historia Kaszubów na tle historii Pomorza i Polski czy kultura Kaszubów.

Oprócz wyłącznie specyficznych na skalę europejską merytorycznych treści kształcenia (z nauką języka kaszubskiego na pierwszym miejscu!) studenci wybierają dwie ścieżki kształcenia umiejętności profesjonalnych tzn. SPECJALNOŚCI:

  • nauczycielska (nauczyciel języka kaszubskiego i polskiego),
  • język kaszubski w praktyce kulturowej.

Wśród absolwentów kaszubistyki są przede wszystkim nauczyciele, ale też etnografka, archeolog, tłumacze, dziennikarze i przedstawiciele różnych obszarów sztuki: śpiewu i tańca, haftu, malarstwa…

W ramach studiów zapewnione są m.in. praktyki, intensywny wyjazdowy kurs językowy, kontakty z liderami ruchów regionalnych, siecią instytucji i organizacji w regionie, np. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Muzeum Piśmiennictwo i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Absolwenci tego kierunku przyczyniają się do rozwoju edukacji kaszubskiej, która jest fundamentalnym warunkiem ochrony i rozwoju języka kaszubskiego, dlatego studia są dotowane przez MSWiA.

Etnofilologia kaszubska to także dobry pomysł na łączenie umiejętności z innych obszarów zawodowych jako drugi kierunek studiów albo uzupełnienie wiedzy i kwalifikacji już zdobytych w innym obszarze. Elastyczne godziny pracy zawodowej pozwoliły już dołączyć do grona studiujących nawet takim, co maturę zdali nawet przed wielu laty. Nie ma granicy wieku dla studiujących!

Po ukończeniu studiów licencjackich absolwent będzie mógł kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia (magisterskich), m.in. na kierunkach filologicznych lub na kulturoznawstwie, pedagogice, socjologii, politologii, historii, socjologii, dziennikarstwie, etnologii, filozofii… Po ukończeniu studiów można szukać zatrudnienia jako nauczyciel, dziennikarz w mediach lokalnych, działacz kultury (pracownik domu kultury, animator życia społecznego, specjalista w urzędach administracji publicznej), edytor, korektor w redakcjach prasowych i w wydawnictwach oraz we wszystkich innych zawodach, gdzie wymaga się znajomości języka kaszubskiego i rozbudowanych kompetencji społecznych.

Zakończenie rejestracji: 23 lipca 2021 r.

Więcej informacji na stronach:

http://archiwum.kaszubi.pl/o/etnofilologia

https://fil.ug.edu.pl/wydzial_filologiczny/instytuty/instytut_filologii_polskiej/etnofilologia_kaszubska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...