czwartek, 19 grudnia, 2024

Etnofotozofia Andrzeja Różyckiego

W imieniu Dyrekcji Muzeum Etnograficznego w Toruniu oraz kuratorów – serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy „Etnofotozofia Andrzeja Różyckiego”.

Wystawa „Etnofotozofia Andrzeja Różyckiego” prezentuje dorobek artystyczny tegoż artysty głównie przez pryzmat jego wszechstronnych realizacji etnograficzno-antropologicznych.

Andrzej Różycki (1942-2021) artysta, fotograf, filmowiec, kolekcjoner, etnograf, teoretyk sztuki, to jedna z najważniejszych postaci powojennej sztuki polskiej nurtu neoawangardowego. 

Historia, pamięć, tożsamość na kanwie jego eksperymentów z procesem technologicznym i uplastycznieniem fotografii, którego celem było poszukiwanie sacrum, to podstawy jego autorskiego programu sztuki – fotozofii.

Na ekspozycji wątki z twórczości Różyckiego ukazane są przez pryzmat jego etnograficznych peregrynacji. To zarówno sztandarowe cykle fotograficzne, jak i filmy antropologiczne oraz – po raz pierwszy przekrojowa prezentacja kolekcji ludowej i nieprofesjonalnej (rzeźba, malarstwo, zabawka, ceramika), jak i sztuki prowincji (monidła i tzw. obrazy wysadzane, warsztaty częstochowskie).

Wystawa „Etnofotozofia” wynika z potrzeby prezentacji Andrzeja Różyckiego jako antropologa i etnografa poprzez szerokie spektrum sztuk wizualnych. Nie jest to retrospektywna prezentacja twórczości artysty, ale poprzez koncentrację na jego warsztacie jest to pierwsze wystawiennicze podejście do ukazania kolekcji sztuki ludowej i nieprofesjonalnej jako niezwykle ważnego aspektu totalnego autorskiego projektu fotozofii, przesiąkniętego antropologiczno-etnograficznym namysłem.

Ekspozycja to również symboliczny powrót artysty do Torunia – miejsca, w którym wraz z grupą fotograficzną „Zero-61” rozpoczynał on drogę artystycznej kreacji.

Wystawie towarzyszy publikacja katalogu zawierającego teksty oraz reprodukcje zarówno prac artysty, jak i przykłady dzieł z jego kolekcji.

tekst: Aleksandra Frączek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...