8 czerwca grupa muzealników z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie rusza w pieszą wędrówkę wzdłuż Wisły. Celem tej ekspedycji jest pokazanie, że zarówno sama rzeka, jak i otaczające ją tereny są pełne ciekawych historii. Podczas 4 dni etnografowie zamierzają pokonać ok. 100 km. Swoją podróż zakończą w Płocku.
Wiślana Ekspedycja Etnograficzna to nowy projekt PME, ale wędrówka nawiązuje do inicjatyw, które pojawiały się w przeszłości w muzeum oraz do pionierów etnografii, tym samym kontynuując tradycję instytucji.
Ekipa badaczy z PME wyruszy o świcie 8 czerwca, by w ciągu 4 dni pokonać 100 km pieszo i zakończyć podróż 11 czerwca w Płocku, w Spichlerzu – oddziale Muzeum Mazowieckiego. Każdego dnia uczestnicy przyjrzą się innym zagadnieniom i zjawiskom, takim jak nadwiślańska przyroda, mała architektura sakralna, wiślana demonologia czy osadnictwo nadwiślańskie. Ekspedycja to głównie piesza wędrówka, ale jej uczestnicy opuszczą Warszawę płynąc na typowej wiślanej jednostce – galarze.
– Wisła nie po raz pierwszy staje się dla nas inspiracją. W przeszłości muzeum posiadało swoją własną barkę, która nazywała się „Złota kaczka”. Na niej muzealnicy i muzealniczki przygotowywali specjalne wystawy, które prezentowane były potem w miejscowościach nad Wisłą i nad Narwią. To jedna z tych wielu tradycji, do których chcielibyśmy w naszej ekspedycji nawiązać – mówi Robert Zydel, dyrektor muzeum, pomysłodawca ekspedycji.
Projekt Wiślana Ekspedycja Etnograficzna jest wydarzeniem towarzyszącym do wystawy „To tu, to tam. Opowieści o podróżowaniu, podróżnikach i podróżniczkach”.
W trakcie swojej wędrówki etnografowie odwiedzą Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej, Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie oraz Spichlerz – Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Ekspedycja będzie relacjonowana w mediach społecznościowych PME: