Już wkrótce będziemy świętować 20. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. To okazja, by wziąć pod lupę doświadczenia milionów Polek i Polaków, którzy po akcesji Polski do struktur unijnych postanowili wyjechać z kraju i realizować swoje życiowe cele za granicą.
European dream. Emigracja poakcesyjna 2004 – 2024 to najnowszy projekt badawczy Muzeum Emigracji w Gdyni, w trakcie którego przyjrzymy się MARZENIOM polskich emigrantów poakcesyjnych.
Nowa perspektywa
To całkowicie nowa i oryginalna perspektywa w badaniach nad tą grupą emigrantów i emigrantek. Aspiracje i pragnienia, wizje i dążenia budują dynamikę całego spektrum zjawisk i procesów migracyjnych. Możemy zatem mówić, że marzenia są jedną z sił sprawczych emigracji. Zamierzamy zbadać ich rolę w procesie podejmowania decyzji o wyjeździe z kraju oraz sprawdzić, jak sam fenomen migracji funkcjonuje w wyobrażeniach migrantów.
Zostań współtwórcą katalogu marzeń
Projekt #European dream to również okazja, by spojrzeć w przeszłość, wspólnie powspominać i podsumować doświadczenia minionych 20 lat. Spróbujemy przyjrzeć się aspiracjom i dążeniom emigrantów oraz emigrantek i skategoryzować je – stworzymy jedyny w swoim rodzaju katalog marzeń. Sprawdzimy też, jak przystąpienie Polski do UE wpłynęło na proces realizacji marzeń Polek i Polaków, którzy zdecydowali się na emigrację. Czy udało się osiągnąć wymarzone cele?
Podziel się doświadczeniami i weź udział w badaniu, kliknij w ten link
Badanie kierujemy do osób pełnoletnich, które w wieku przynajmniej 16 lat wyemigrowały z Polski po akcesji naszego kraju do UE (czyli w latach 2004-2023). Proces zbierania danych będzie trwał od połowy października do końca listopada tego roku. Publikacja raportu, w którym zaprezentujemy rezultaty badania, planowana jest na maj 2024.
Muzeum Emigracji w Gdyni