środa, 15 stycznia, 2025

Europejska Noc Muzeów 2024 w Gdańsku: tradycyjne nocne zwiedzanie w ponad 30 instytucjach

W sobotę, 18 maja odbędzie się w Gdańsku Europejska Noc Muzeów. Bezpłatnie lub za symboliczną złotówkę będzie można odwiedzać muzea, galerie, biblioteki, teatry, centra kultury. Do akcji w Gdańsku dołączyło ponad 30 instytucji, w których oprócz wystaw stałych czekają specjalnie przygotowane programy – oprowadzania, warsztaty, spektakle a także gry i zabawy edukacyjne dla najmłodszych. W tym roku również można wziąć udział w dwóch konkursach.

Tegoroczna 19. Europejska Noc Muzeów będzie prawdziwym świętem kultury i sztuki. Organizatorzy, w porze wieczornej, otworzą dla zwiedzających swoje przestrzenie i zadbają, by każdy znalazł coś dla siebie.

– W najbliższą sobotę, 18 maja, czeka nas wielkie święto kultury – w Gdańsku, jak i w całej Europie, zorganizowana zostanie Europejska Noc Muzeów. Szacujemy, że w zeszłym roku frekwencja podczas tego wydarzenia w Gdańsku wyniosła 25 tys. uczestników. W tegorocznej akcji weźmie udział ponad 30 różnych instytucji, w tym 10 instytucji kultury Miasta Gdańska, m.in. Instytut Kultury Miejskiej, Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum Gdańska czy Teatr Miniatura – mówił Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji. – W tym roku w Europejskiej Nocy Muzeów, oprócz instytucji kultury, będą uczestniczyć również kameralne galerie, które otworzyliśmy w ramach programu Gdańskie Otwarte Pracownie: ESKAEM przy ul. Gdyńskich Kosynierów 10 czy Pracownia Parter przy ul. Traugutta 12. Z obiektów sakralnych, poza kościołem Świętej Trójcy i Oblackim Centrum Edukacji i Kultury, udział weźmie także Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Gdańsku i Kościół Zielonoświątkowy Zbór ECHO w Gdańsku.

Bogata oferta wydarzeń w Gdańsku

W Europejską Noc Muzeów poszczególne przestrzenie kulturalne będą otwarte zazwyczaj w godz. 19.00 – 1.00:

– W samym Gdańsku, w naszych wielooddziałowych instytucjach kultury odbędzie się ponad 50 różnych wydarzeń. Myślę, że niejedna z instytucji zaskoczy formą czy formułą organizowanych wydarzeń. Wśród najciekawszych są na przykład sety DJ-skie, spektakle teatralne czy teatru tańca. Do nocy muzeów dołączyły też inne instytucje kultury, takie jak teatry, domy kultury, a nawet biblioteki. Będą odbywały się również wspólne czytania, np. przy ul. Mariackiej będziemy mogli wspólnie przeczytać „Tajnego agenta” Josepha Conrada Korzeniowskiego. Przed nami też akcje performatywne w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim i w Instytucie Kultury Miejskiej – mówiła Barbara Frydrych, dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury. – Mamy w Gdańsku wspaniałe wystawy stałe i główne w takich instytucjach jak Europejskie Centrum Solidarności czy Muzeum II Wojny Światowej, ale także wystawy w reprezentacyjnych obiektach miejskich jak Muzeum Gdańska, w tym w Muzeum Bursztynu. To także wystawa Muzeum Archeologicznego w spichlerzu Błękitny Baranek oraz wystawy w Narodowym Muzeum Morskim. Odwiedzajmy te wystawy, bo one są absolutnie bezcenne, fantastyczne i wnoszą bardzo dużo wiedzy o mieście i o mieszkańcach Gdańska. W Noc Muzeów do otwartych pracowni dołączy jeszcze jeden lokal przy ulicy Jaśkowa Dolina 4. Tam swoją stałą siedzibę będzie miała Fundacja Palma. 

W gdańskim programie znajdziemy także:

Muzeum II Wojny Światowej

Muzeum II Wojny Światowej na Noc Muzeów przygotowało niezwykłe spacery po wybranych fragmentach wystawy, pokaz filmu dokumentalnego „Była sobie piosenka” oraz angażującą grę dla rodzin z dziećmi. Na wystawie głównej pojawią się etiudy w wykonaniu młodzieżowej grupy teatralnej oraz rekonstruktorzy, którzy przybliżą historię m.in. jednego z największych zabytków – czołgu Sherman.

Muzeum Narodowe w Gdańsku

  • Oddział Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego przywita Was balem u patrycjuszy. Od godz. 19.30 zagra DJ Vika i wciągnie zwiedzających w wir wielopokoleniowej potańcówki. Oprócz potańczenia, będzie także możliwość stworzenia własnej torby z sitordruku, biżuterii oraz obejrzenia nowych nabytków, które niedawno trafiły do kolekcji.
  • NOMUS jak przystało na Nowe Muzeum Sztuki przygotowało ofertę dla młodego pokolenia. Od godz. 19.00 odbędzie się przegląd portfolio dla osób zajmujących się fotografią, które chciałyby poznać zdanie profesjonalnych fotografów na temat swoich prac. O 20.00 osoby studiujące z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku zaprezentują działania performatywne, a o 21.00 wystartuje DJ-set POISE, który eksploruje przestrzeń języka audiowizualnego.

Europejskie Centrum Solidarności

Spacer po wystawie Stocznia z dawnym stoczniowym socjologiem w roli przewodnika, warsztaty dla rodzin z dziećmi i miłośników rękodzieła, DJ i chillout music, projekcje filmowe i bookcrossing – to tylko niektóre atrakcje w Europejskim Centrum Solidarności. Hasło wywoławcze wieczoru brzmi CORTEN NIGHT. Nieprzypadkowo corten – rdzawa blacha, która pokrywa budynek to znak szczególny ECS. W programie m.in.  Corten Foto – specjalnie zaaranżowane miejsce w ogrodzie zimowym dla tych wszystkich, którzy poszukują idealnego momentu do instagramowych zdjęć, Corten Party czyli silent disco w pięknej scenerii biblioteki ECS i Corten Portret – wspólne zdjęcie z własnoręcznie wykonanymi modowymi akcesoriami w stylu ECS.

Na wystawie stałej do akcji wkroczą wolontariuszki i wolontariusze ECS – warto posłuchać ich autorskich opowieści o wybranych eksponatach.

Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA

Kolejne fantastyczne propozycje na Noc Muzeów przygotowało Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA. W Łaźni 1 znajdującej się na Dolnym Mieście będzie można zobaczyć wystawę „Myślą, że się mną bawią, a ja latam bez trzymanki” Klaudii Prabuckiej, laureatki nagrody CSW ŁAŹNIA w konkursie Najlepsze Dyplomy ASP 2023. Klaudia Prabucka w swych pracach odnosi się do osobistych historii rodzinnych i problemów młodego pokolenia, tj. żałoba, rozterki, dylematy, niestabilność finansowa. Przedstawia je z charakterystycznym dla siebie pure-nonsensownym poczuciem humoru, bawiąc się językiem i posługując beztroską estetyką. 

Natomiast CSW Łaźnia 2 w Nowym Porcie zaprezentuje wystawę „Na(dzieja)tura umiera ostatnia?” Pameli Leończyk. Artystka zadaje następujące pytania: Kto tu tak naprawdę jest śnięty – ryby? Czy może ludzkość – zatopiona w marazmie i niemocy wykonania realnej zmiany wobec rosnącego kryzysu klimatycznego? Wystawa łączy ze sobą porządki na styku sztuk wizualnych i teatru, zestawiając miękką, romantyczną wizję natury z aktywizmem ekologicznym, a doświadczenie artystyczne i emocjonalne – z kontekstami informacyjnymi, intelektualnymi, dokumentalnymi. Aby lepiej zrozumieć zawarte w niej znaczenia, dzieci w wieku 6-12 lat będą mogły wziąć udział w warsztatach edukacyjno – artystycznych. Pierwsza tura rozpocznie się o godz. 17.00, druga o godz. 19.00.

Gdańska Galeria Miejska

Wystawa „Śpiew nadmiaru” to natomiast propozycja oddziału GGM 4G. Zgromadzone na wystawie dzieła powstawały w odpowiedzi na twórczość i biografię poetki – Anny Świrszczyńskiej. Odnoszą się one do tytułowego „nadmiaru” – kategorii bliskiej współczesnej kulturze. Prace różnych artystów stworzyły dynamiczny i paradoksalnie spójny układ, który naprawdę warto zobaczyć.

Drugi oddział Gdańskiej Galerii Miejskiej zaprasza na wystawę Alicji Żebrowskiej „Tajemnica patrzy. Prace z czasu transformacji”. W realiach rozpadającego się świata – i równoczesnego powstawania nowego – Żebrowska szukała śladów kosmicznej jedności i harmonii stworzenia. 

Niezależne galerie sztuki

Warto pamiętać, że Noc Muzeów to nie tylko duże instytucje kultury, ale także małe galerie sztuki i niezależne pracownie artystyczne. Warto zajrzeć do Galerii Blik znajdującej się przy Korzennej 1D, Galerii ESKAEM na Gdyńskich Kosynierów 10, czy Pracowni Parter zlokalizowanej przy Traugutta 12. To możliwość nie tylko poznania twórczości lokalnych artystek i artystów, ale także odbycia ciekawych rozmów z osobami tworzącymi dane miejsca.

Noc Muzeów to nie tylko muzea

Podczas Noc Muzeów otwierają się również inne instytucje. W tym roku po raz pierwszy dołączyły przestrzenie sakralne różnych kultur i wyznań. W meczecie na gdańskiej Oliwie odbędą się specjalne lekcje poświęcone islamowi oraz historii tego znaczącego miejsca. Do swojej siedziby zaprasza także Kościół Zielonoświątkowy Zbór ECHO w Gdańsku na koncert uwielbienia z udziałem zespołu Echo Uwielbienie. W kościele św. Trójcy będzie można posłuchać krótkich prezentacji organowych w wykonaniu studentów i profesorów gdańskiej Akademii Muzycznej. Przystanek można również zrobić w Oblackim Centrum Edukacji i Kultury, gdzie podczas spaceru można zapoznać się z tajemnicami zabytkowych klasztornych wnętrz, których mury sięgają XV wieku.

Na wyjątkowe atrakcje, które co roku przyciągają tłumy fanów, zaprasza Gdański Teatr Szekspirowski. Tym razem ożyją w nim postacie magiczne ze świata szekspirowskich opowieści – elfy, duchy, czarownice, czy demony. Będzie można podążać za ich śladami w niezwykłej podróży po sztukach Szekspira i jego – dosłownie – fantastycznej wyobraźni.

Po raz kolejny do akcji dołączył Teatr Miniatura. O 20.00 i 22.00 będzie można zobaczyć spektakl „Atlas wysp odległych” dedykowany widzom od 13 roku życia. To adaptacja wybranych opowieści z książki znakomitej niemieckiej autorki Judith Schalansky, która opisała pięćdziesiąt tajemniczych, mało znanych wysp. Olga Tokarczuk napisała o „Atlasie wysp odległych”, że to „spokojna i dogłębna kontemplacja osobliwości świata”.

Fragmenty dobrej literatury będzie można posłuchać również na urokliwej ulicy Mariackiej. Na przedprożu Filii Biblioteki Gdańskiej odbędzie się wspólne czytanie „Tajnego agenta” Josepha Conrada Korzeniowskiego, który to został wybrany głosami czytelników i czytelniczek jako gdańska lektura 2024 roku. Fragmenty książki odczytają aktorzy trójmiejskich teatrów, a o dołączenie do wspólnego głośnego czytania zapraszani będę również uczestnicy Nocy Muzeów.

Natomiast Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku po raz pierwszy zrealizuje Noc Muzeów w swojej nowej siedzibie. Nowa przestrzeń znajduje się przy ul. Targ Rakowy 11 i oferuje zwiedzanie makiety Gdańska, instalację kinetyczno – dźwiękową Krzysztofa „Arszyn” Topolskiego, instalacje dźwiękowe Zorki Wollny, a także performans LoopCurrent (work-in-progress) tworzonego przez: Mayę Ciarrocchi (USA), we współpracy z Natalią Chylińską, Joanną Dudą i Katarzyną Pastuszak. To również tutaj znajduje się Punkt Informacji Kulturalnej, gdzie zwiedzający znajdą praktyczne informacje dotyczące wydarzenia, mapy, foldery, ulotki oraz rozkłady jazdy bezpłatnych autobusów i tramwajów. To również tutaj będzie można odebrać swoje nagrody.

Weź udział w konkursach i wygraj nagrody

– Podczas 19. edycji Europejskiej Nocy Muzeów nie po raz pierwszy będziemy wędrować ulicami Gdańska, a także dzielnic. Pełen program znajdziemy na stronie internetowej, gdzie oprócz szczegółowych rozkładów jazdy, jest mapa ze wszystkimi wydarzeniami, z ich opisami, ulicami i szczegółami całego programu – mówiła Barbara Sroka, p.o. dyrektora Instytutu Kultury Miejskiej. – Dodatkowo, Instytut Kultury Miejskiej przy Targu Rakowym będzie otwarty od godziny 19.00 do 1.00 w nocy i będzie tam można uzyskać wszelkie informacje, a także zdobyć ulotki konkursowe. Noc Muzeów to też zabawa, chcemy zachęcić uczestników do odwiedzenia jak największej liczby miejsc. Każdy więc, kto będzie aktywnie potwierdzał pieczątkami swoją obecność, w IKM będzie mógł odebrać książkę z Gdańskiego Funduszu Wydawniczego oraz instytucji, które przekazały je specjalnie na Noc Muzeów.

Docenione zostaną osoby, które aktywnie będą uczestniczyć w Nocy Muzeów. A to za sprawą konkursu „ZWIEDZAJ, ZBIERAJ, WYGRYWAJ”, w którym po zebraniu minimum sześciu pieczątek z sześciu różnych instytucji pierwsze 400 osób będzie mogło odebrać książkę w punkcie informacyjnym Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku (ul. Targ Rakowy 11). Pieczątki powinny być zebrane na ulotce wydarzenia (ostatnia strona z wyznaczonymi polami), którą można również pobrać ze strony internetowej lub wyciąć z magazynu „Teraz!”.

Aby dać możliwość swobodnego zwiedzania organizatorzy przygotowali także konkurs, w którym można wygrać BILET BEZ KOLEJKI. Na facebookowym profilu Nocy Muzeów pojawiło się konkursowe pytanie: do których miejsc biorących udział w naszej akcji planujesz się wybrać? Odpowiedzi można udzielać do godz. 23.59 15 maja. Wyłonionych zostanie 10 osób, które dostaną podwójne BILETY BEZ KOLEJKI uprawniające do pierwszeństwa wejścia w 14 instytucjach kultury.

Bezpłatne i dodatkowe linie komunikacji miejskiej

– Gdańskie Autobusy i Tramwaje, jak co roku, pomogą w przemieszczaniu się. Organizujemy 4 specjalne linie komunikacyjne, jedną linię tramwajową oraz trzy autobusowe – mówi Maciej Lisicki, prezes spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje. – Dzięki temu obsłużymy nie tylko Gdańsk, ale również Sopot, przy dużym współudziale Stowarzyszenia Grupy Autobusowo-Tramwajowej WPK GG. W tym roku będzie można przejechać się pięknie odnowionym „ogórkiem”, który ma historyczny wygląd. Również, po dłuższej przerwie, będzie można zobaczyć odrestaurowany siłami GAiTu pierwszy fabryczny, niskopodłogowy autobus, jaki jeździł w Polsce. Jest nim Mercedes z roku 1994, czyli już 30 letni, historyczny pojazd. Dodatkowo, nie zabraknie znanego Ikarusa oraz tramwajowych stopiątek.

Podczas Nocy Muzeów będą kursowały dodatkowe linie, które ułatwią zwiedzającym przemieszczanie się pomiędzy kolejnymi punktami na mapie. Koordynacją wszystkich połączeń komunikacji miejskiej dedykowanych akcji zajmuje się Stowarzyszenie Grupa Tramwajowo-Autobusowa WPK GG. Bezpłatne przejazdy tymi liniami realizowane są przez spółkę Gdańskie Autobusy i Tramwaje będącą Partnerem Głównym, Muzeum Techniki Wojskowej GRYF oraz Przewozy Autobusowe GRYF.

Linie specjalne funkcjonujące w nocy 18/19 maja 2024 r.:

  • Tramwajowa NM1 na trasie: OLIWA – Strzyża – Wrzeszcz – 3 Maja – ŚRÓDMIEŚCIE SKM – Dworzec Główny – Stocznia – Stadion – NOWY PORT Góreckiego,
  • Autobusowa NM2 na trasie: WAŁY PIASTOWSKIE – Dworzec Główny – ŚRÓDMIEŚCIE SKM – Trakt Św. Wojciecha – ORUNIA GOŚCINNA,
  • Autobusowa NM3 na trasie: MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ – Dworzec Główny – ŚRÓDMIEŚCIE SKM – Dolne Miasto – Twierdza Wisłoujście – WESTERPLATTE.
  • Autobusowa NM4 na trasie: OLIWA – Cmentarz Oliwski – Reja – Grand Hotel – SOPOT KAMIENNY POTOK – Reja – Cmentarz Oliwski – OLIWA.

Pełen program i mapa wszystkich wydarzeń dostępne są na stronie wydarzenia.

Organizatorzy tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA, Dom Zarazy, Galeria Eskaem, Europejskie Centrum Solidarności, Gdański Archipelag Kultury, Galeria Blik, Galeria NPS, Dom Sąsiedzki w Nowym Porcie, Gdańska Galeria Miejska, Gdański Teatr Szekspirowski, I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku, Instytut Kultury Miejskiej, Klub Żak, Kościół Zielonoświątkowy Zbór ECHO w Gdańsku, Miejski Teatr Miniatura, Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Muzeum Emigracji w Gdyni, Muzeum Gdańska, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Kart Do Gry. Ulica Brydżowa, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego , Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Gdańsku, Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, Oblackie Centrum Edukacji i Kultury, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie, PAN Biblioteka Gdańska, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych filia w Gdańsku, Pracownia Parter, Stowarzyszenie Grupa Tramwajowo-Autobusowa WPK GG, Kościół Świętej Trójcy, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku, filia ul. Mariacka 42, Gdański Archipelag Kultury, Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego „Jantar”, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 9, Dom Wiedemanna, Goyki3 Art Inkubator, Fala Nowej Kultury

fot. www.gdansk.pl / mat. graficzne: IKM 

Marcin Szeląg
Urząd Miejski w Gdańsku

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...