Tegoroczne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w Muzeum Ziemi Wałeckiej przebiegły pod znakiem spotkań w siedzibie muzeum, ale też w terenie. Nie zabrakło również wystawy.
Hasłem tegorocznych EDD był „Korowód pokoleń” i to wokół niego koncentrowała się tematyka przygotowanych przez MZW wydarzeń.
Pierwszym z nich była wystawa poświęcona szkolnictwu na Ziemi Wałeckiej. Muzealnicy zapewnili odwiedzającym swoistą podróż w czasie zapraszając ich do klasy szkolnej sprzed kilkudziesięciu lat. Wystawa, którą można było oglądać do połowy września, została bardzo ciepło przyjęta i w wielu zwiedzających obudziła masę wspomnień.
Kolejnym wydarzeniem odbywającym się w ramach EDD były prelekcje przygotowane przez pracowników muzeum. Marlena Jakubczyk opowiadała o sarmackich zwyczajach pogrzebowych i portretach trumiennych Wedlów – Tuczyńskich, a Bartłomiej Baranowski o średniowiecznym warsztacie rogowniczym.
Trzecia odsłona EDD odbyła się w terenie. Muzeum postanowiło zorganizować cykl spotkań, podczas których wałczanie będą mogli zwiedzać ciekawe, wpisujące się w historię miasta, a niedostępne na co dzień miejsca. Pierwszym z nich była cerkiew greckokatolicka, w której progi zaprosił zwiedzających proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego ks. dr Arkadiusz Trochanowski.
Ostatnim akcentem wałeckich obchodów EDD były prelekcje Beaty Stankiewicz i Jarosława Harasimowicza z MZW. Pierwsza z nich, nosząca tytuł „Z pożółkłych papierów wspomnienia spisane… czyli wspomnień czar” przybliżyła losy kilkorga polskich i niemieckich mieszkańców Wałcza.
mówiła B. Stankiewicz.
Druga niedzielna opowieść, „Drogi do domu… w mundurze, pasiaku” poświęcona była historii małżeństwa, które spędziło kilka lat w hitlerowskich obozach koncentracyjnych. Pamiątki po swoich rodzicach (m.in. tytułowy pasiak) przekazała MZW córka, która po wojnie osiedliła się w okolicach Wałcza.