sobota, 20 kwietnia, 2024

Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Ziemi Wałeckiej

Tegoroczne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w Muzeum Ziemi Wałeckiej przebiegły pod znakiem spotkań w siedzibie muzeum, ale też w terenie. Nie zabrakło również wystawy.

Hasłem tegorocznych EDD był „Korowód pokoleń” i to wokół niego koncentrowała się tematyka przygotowanych przez MZW wydarzeń.

Pierwszym z nich była wystawa poświęcona szkolnictwu na Ziemi Wałeckiej. Muzealnicy zapewnili odwiedzającym swoistą podróż w czasie zapraszając ich do klasy szkolnej sprzed kilkudziesięciu lat. Wystawa, którą można było oglądać do połowy września, została bardzo ciepło przyjęta i w wielu zwiedzających obudziła masę wspomnień.

Kolejnym wydarzeniem odbywającym się w ramach EDD były prelekcje przygotowane przez pracowników muzeum. Marlena Jakubczyk opowiadała o sarmackich zwyczajach pogrzebowych i portretach trumiennych Wedlów – Tuczyńskich, a Bartłomiej Baranowski o średniowiecznym warsztacie rogowniczym.

Trzecia odsłona EDD odbyła się w terenie. Muzeum postanowiło zorganizować cykl spotkań, podczas których wałczanie będą mogli zwiedzać ciekawe, wpisujące się w historię miasta, a niedostępne na co dzień miejsca. Pierwszym z nich była cerkiew greckokatolicka, w której progi zaprosił zwiedzających proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego ks. dr Arkadiusz Trochanowski.

Ostatnim akcentem wałeckich obchodów EDD były prelekcje Beaty Stankiewicz i Jarosława Harasimowicza z MZW. Pierwsza z nich, nosząca tytuł „Z pożółkłych papierów wspomnienia spisane… czyli wspomnień czar” przybliżyła losy kilkorga polskich i niemieckich mieszkańców Wałcza.

Przeglądając wspomnienia niemieckich i polskich mieszkańców naszego miasta można natknąć się na opisy wielu sytuacji ocenianych właśnie z bardzo osobistego punktu widzenia, a obrazujących w ciekawy sposób to, co działo się tu niegdyś. Wspomnienia niemieckich mieszkańców Deutsch Krone malują obraz sielanki, spokoju, dobrego mieszczańskiego życia, niekiedy ubogiego, niekiedy pełnego dobrobytu. Ten sam czas dla Polaków tu mieszkających wygląda inaczej – nacisk germanizacyjny sprawia, że o sielance, spokoju trudno raczej mówić… Wspomnienia powojenne również niosą odmienne przesłania – Polacy odnajdują tu ślady polskości, Niemcy są głęboko przekonani o niemieckości tych ziem… Przybywają tu w ramach w ramach Akcji Wisła grekokatolicy – Ukraińcy, Łemkowie, czując się zupełnie wyobcowani. Jest w tych wspomnieniach radość i smutek, nadzieja i satysfakcja, jest i rozczarowanie i ból

mówiła B. Stankiewicz.

Druga niedzielna opowieść, „Drogi do domu… w mundurze, pasiaku” poświęcona była historii małżeństwa, które spędziło kilka lat w hitlerowskich obozach koncentracyjnych. Pamiątki po swoich rodzicach (m.in. tytułowy pasiak) przekazała MZW córka, która po wojnie osiedliła się w okolicach Wałcza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...

Festyn Zielonoświątkowy – 19.05....

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza n...

Rijksmuseum w Amsterdamie

Kolejny świetnie wydany album pod naszym patronatem! Cieszymy się i polecamy! ...

Wiosna Jazzowa Zakopane 2024

PROLOGAMI MUZYCZNYMI W KLUBOKAWIARNI STACJI KULTURA W ZAKOPANEM ZAPRASZAMY NA J...

Prolog United Europe Jazz Festiwal ...

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Klub...