czwartek, 19 grudnia, 2024

Ferie pełne morza. Zimowe atrakcje w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

Ferie zimowe nad morzem to doskonała okazja zarówno do odpoczynku, jak i do odkrywania nowych horyzontów, a przede wszystkim do zdobywania niezapomnianych doświadczeń. Podczas tegorocznej zimowej przerwy w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku czeka na gości mnóstwo nowych, zaskakujących i nieszablonowych zajęć. Edukatorzy przygotowali m.in. warsztaty skierowane do dzieci i młodzieży. Atrakcji można szukać aż do 23 lutego w oddziałach w Gdańsku, Tczewie, Kątach Rybackich oraz w Gdyni.

Morskie opowieści różnej treści

W każdy feryjny wtorek w Ośrodku Kultury Morskiej odbywają się zajęcia pn. „Zamki z piasku”. Edukatorzy zapewniają niezapomnianą podróż dookoła świata. – Przepływając w pobliżu Ghany, Nigerii i Kamerunu, opowiemy o zwyczajach i tradycjach ludności tam zamieszkującej – poznamy egzotyczne baśnie i legendy, które zainspirują nas do zbudowania cudownych zamków z kolorowego piasku kinetycznego – zaprasza Maria Jaroszewska z Działu Edukacji. W Spichlerzach na Ołowiance w feryjne czwartki zaplanowano m.in. zajęcia „Na marynarskim szlaku”. To propozycja dla wszystkich, którzy chcą poznać uroki życia marynarskiego w dawnych wiekach i dowiedzieć się, czym różnił się rejs po Wiśle od pływania po wodach Bałtyku. Z kolei okazją do wspólnej wyprawy do morskich głębin jest wystawa czasowa „W toni. Polskie pojazdy podwodne ze zbiorów NMM w Gdańsku”.

Dotknąć morskiej historii

Ferie to doskonała okazja do rodzinnych spacerów po najpiękniejszym polskim żaglowcu. Przewidziano specjalne zwiedzanie z przewodnikiem najciekawszych pomieszczeń „Daru Pomorza” w Gdyni, podczas którego snuta będzie opowieść o wyjątkowych pasażerach pływających kiedyś na żaglowcu, czyli… zwierzętach. Z kolei w Muzeum Wisły i Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie z okazji Światowego Dnia Kociewia przewidziano zajęcia poświęcone jednemu z elementów sztuki ludowej – malarstwu na szkle. Duża atrakcja będą też zajęcia „Na powroźniczym torze” w  Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich.Uczestnicy  zapoznają się z tajnikami dawnego rzemiosła, poznają technikę skręcania lin oraz narzędzia wykorzystywane do ich wyrobu. Zaprezentujemy również tworzywa, z których powstawały liny –  jedną z nich skręcimy w tradycyjny sposób na pamiątkę naszych warsztatów – dodaje Maria Jaroszewska z Działu Edukacji. O wszystkich muzealnych atrakcjach można przeczytać na stronie nmm.pl.

ŁUKASZ GRYGIEL, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...