piątek, 8 listopada, 2024

Ferie w Muzeum Narodowym w Szczecinie

Zapraszamy między 16 a 19 stycznia 2024 roku na Ferie w Muzeum. Cykl warsztatów plastycznych towarzyszących czterem wystawom czasowym skierowany jest do dzieci w wieku 7–10 lat.

Każda z muzealnych przygód zakończy się kreatywnymi działaniami plastycznymi.

W trakcie ferii w 2024 roku będziemy podróżować w czasie i w przestrzeni. Naszą przygodę zaczniemy w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina na wystawie: Pieniądz na Pomorzu po pierwszej wojnie światowej. Podczas warsztatów weźmiemy pod lupę małe dzieła sztuki – pieniądze używane sto lat temu na Pomorzu. Dzieci będą mogły podziwiać motywy zdobiące dawne monety, banknoty i bony. Przy okazji również sprawdzą, czy ówczesne pobory taty mieściły się w portfelu, porównają dzisiejsze ceny chleba z tymi z 1923 roku, dowiedzą się, czym był pieniądz zastępczy, wreszcie postarają się wyśledzić szalejącą w dawnym Szczecinie oraz na Pomorzu tajemniczą i groźną hiperinflację. W części plastycznej uczestnicy stworzą własny, barwny projekt pieniądza zastępczego.

W drugim dniu przeniesiemy się do kolorowego i pełnego inspiracji świata sztuki. Obejrzymy wystawę: Wyspy szczęśliwe? Sztuka II Rzeczypospolitej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie, pełną przepięknych krajobrazów, namalowanych o różnych porach dnia i roku. Porozmawiamy o wyjazdach nad Bałtyk dawnej i dziś. Pod lupą obejrzymy barwy na płótnie, namalowaną przyrodę, porozmawiamy o perspektywie, kompozycji, o tym, czym jest impast, oraz jakich nietypowych narzędziach, których używają artyści malarze. Wykonamy własną, nietypową pocztówkę w rozmiarze XXL, wykorzystując między innymi: farby, folię, flamastry, kolorowy papier.

W trzecim dniu warsztatów udamy się na wystawę: Jak to z drewnem było. Narzędzia do obróbki drewna ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie. Poznamy tam bogatą ofertę produktów sprzedawanych na dawnych wiejskich jarmarkach. Uczestnicy zajęć dowiedzą się m.in.: jak powstawało masło, do czego służyły przęślice, jak wyglądały drewniane maglownice, u kogo zamawiano beczki do kiszenia kapusty, kto wytwarzał koła, czym były dzieże i niecki, kto nosił zgrzebne portki i kiecki. W ramach zajęć plastycznych wykonamy zabawki, których nie mogło zabraknąć na dawnych jarmarkach. Wykorzystując motywy, jakimi ozdabiano meble prezentowane na wystawie, stworzymy nietuzinkowe pudełka na drobiazgi.

W ramach ostatniego dnia ferii poznamy ciekawostki związane z historią teatru od czasów najdawniejszych, związanych z antykiem i średniowieczem, aż do czasów współczesnych, które poznamy na wystawie Dzieci magii. Afrykańskie lalki i marionetki. Zobaczymy, jak zmieniał się teatr, aktorzy, kostiumy, scena i jakie możliwości dają nam obecnie. W trakcie zajęć zastanowimy się wspólnie, w jaki sposób dzięki teatrowi możemy wyrazić siebie oraz swoje emocje i pod tym kątem przygotujemy pracę plastyczną. 

Zapraszamy dzieci w wieku 7–10 lat.
Oferta nie dotyczy grup zorganizowanych.

Zajęcie odbywać się będą między godziną 11.00 a 13.00.
Koszt: 15 zł/1 os. za spotkanie

Daniel Źródlewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...