WARSZTATY DLA DZIECI W WIEKU 7–10 LAT
OFERTA DLA GOŚCI INDYWIDUALNYCH
4–7 lutego 2025 | godz. 10.00–12.00
opłata: 20 zł/os.
Na zajęcia obowiązują zapisy (u poszczególnych prowadzących, dane kontaktowe poniżej)
czas trwania zajęć: ok. 120 min
Zima w mieście nie musi być nudna! Zapraszamy do udziału w wydarzeniach przygotowanych w kilku oddziałach Muzeum Narodowego w Szczecinie. Nie opuszczając muzealnych sal, zwiedzimy dalekie kraje, poznamy istotne dla Pomorza wydarzenia z minionych tysiącleci, odkryjemy sekrety dzieł sztuki, zgłębimy tajniki architektury i wyruszymy do świata rzeźb. Dowiemy się, do czego służyły różnorodne – czasem tajemnicze– przedmioty. Wśród atrakcji przygotowaliśmy zwiedzanie stałych ekspozycji w Muzeum Narodowym w Szczecinie, a także zabawy i działania plastyczne.
PROGRAM
4 LUTEGO 2025 | WTOREK
Architekturki
Na zajęciach dzieci poznają najciekawsze budynki świata, zaprojektują własny dom oraz stworzą makietę Szczecina z tektury i papieru. Poznają także najdawniejsze sposoby budowania domów oraz materiały, z których zostały one stworzone. Zapoznają się z pracą architekta i budowniczego dawniej i dziś, odkrywając tajemnice budowy ratusza oraz dawną architekturę miasta. Zobaczą również makietę szesnastowiecznego Szczecina z lotu ptaka. Warsztaty architektoniczne mają na celu zainteresowanie dzieci otaczającą przestrzenią i zwrócenie uwagi na znaczenie edukacji przestrzennej i urbanistycznej.
prowadząca: Agata Kamińska
zapisy: a.kaminska@muzeum.szczecin.pl, tel.: (+48) 797 705 277
miejsce: Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina, ul. Ks. Mściwoja II 8
Ilustracja: H. Löscher H., Panorama zamku książęcego w Szczecinie, 1866 (fragment)
5 LUTEGO 2025 | ŚRODA
Wstęp do archeologii – jednodniowe prace wykopaliskowe
Proponujemy dzieciom opowieść o pradziejach i wczesnym średniowieczu. Tych czasów nawet pradziadkowie nie pamiętają! Przedstawimy pracę archeologów, dzięki którym możliwe jest odtworzenie trudów życia ludzi nawet sprzed tysięcy lat. Poznamy narzędzia wykorzystywane podczas wykopalisk i praktycznie wykorzystamy niektóre z nich. Obejrzymy wspaniałe, wydobyte spod ziemi i wody skarby z terenu Pomorza. Podczas zajęć pojawią się zagadki do rozwiązania i zadania do wykonania. W plastycznej części warsztatów dzieci będą mogły stworzyć malowidła przedstawiające scenki z życia w epoce kamienia.
UWAGA:
1. Nie będziemy rozmawiać o dinozaurach, ale o mamutach już tak.
2. Udział w zabawie grozi pojawieniem się ziemi (brudu) pod paznokciami.
prowadząca: Ewa Kimak
zapisy: e.kimak@muzeum.szczecin.pl, tel.: (+48) 91 431 52 78
miejsce: Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, ul. Staromłyńska 27
Ilustracja: Figurka niedźwiadka z bursztynu (Bursztynowy niedźwiadek ze Słupska, Niedźwiadek bursztynowy z okolic Słupska, Słupcio), -9600 – -4100
6 LUTEGO 2025 | CZWARTEK,
RzeźbiMy!
Nowoczesna forma zajęć zachęca dzieci do poznania stosowanych technik i metod pracy rzeźbiarza na podstawie zabaw edukacyjnych oraz wystaw stałych i czasowych. Warsztaty odwołują się do przykładów z rzeźby średniowiecznej, a także do dzieł współczesnych. Główne zagadnienia poruszane w trakcie zajęć to warsztat rzeźbiarski, techniki, materiały i narzędzia. Spotkanie ma na celu rozwijanie kreatywności oraz myślenia przestrzennego. Dzieci wykonają różnorodne dzieła plastyczne, miedzy innymi „mobile” oraz płaskorzeźby z gliny.
prowadząca: Agata Kamińska
zapisy: a.kaminska@muzeum.szczecin.pl, tel.: (+48) 797 705 277
miejsce: Muzeum Narodowe w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3
Ilustracja: Georg Kolbe (1877–1947), Odpoczywający atleta 1935
7 LUTEGO 2025 | PIĄTEK
Na tropie niezwykłych dzieł sztuki
W ramach zajęć wyruszymy na podbój świata sztuki. Wpierw ustalimy kilka ważnych kwestii: czym jest dzieło sztuki i w jakim przypadku możemy stwierdzić, że jest ono niezwykłe. Od tego rozpoczniemy ekscytującą podróż. Z detektywistyczną ciekawością i dokładnością obejrzymy prace artystów z różnych dziedzin. Będą to dzieła wielkich mistrzów powstałe kilkaset lat temu i te stworzone współcześnie. W ramach działań plastycznych zainspirowani twórczością niemieckiego copywritera i rysownika – Stefana Kuhnigka – stworzymy własne, kawowe stwory i opowiemy ich zabawne historie. Spróbujemy też sił w „naprawianiu” dzieł sztuki. Dzięki „plastelinowej terapii” odzyskają one swoją świetność. Za sprawą twórczości Pabla Picasso wcielimy się w rolę prawdziwych artystów i stworzymy kartonowo-gałgankowe maski w stylu tych wykonanych przez wielkiego mistrza. Wszystkich miłośników sztuki uspokajamy – nie będziemy działać na oryginalnych dziełach J
prowadząca: Dorota Baumgarten-Szczyrska
zapisy: d.baumgarten@muzeum.szczecin.pl, tel.: (+48) 797 705 270
miejsce: Muzeum Narodowe w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3
Ilustracja: Erna Rosenstein, Jazz, 1947
Daniel Źródlewski