Termin: 28-31 stycznia oraz 4-7 lutego 2025
Miejsce: Muzeum Historyczne w Ełku, ul. Wąski Tor 1 (sale wystawowe)
Dla kogo?
GRUPY ZORGANIZOWANE zapraszamy od wt. do pt. o godz. 10.00 (konieczność zapisów tel. 87 732 02 84)
OSOBY INDYWIDUALNE zapraszamy od wt. do pt. o godz. 12.00 (bez konieczności zapisów)
Koszt: spotkania są bezpłatne
Opis wydarzenia:
Jednodniowe zajęcia edukacyjno-rekreacyjne, podczas których uczestnicy zmienią się w tropicieli skarbów i zagadek z przeszłości, by w sposób angażujący i interaktywny poznać historię ełckiego skarbu (takie etapy jak: okoliczności jego odnalezienia, zabezpieczanie, konserwacja i opracowanie), jak i samego regionu.
Przy pomocy karty zadań opracowanej do wystawy oraz działaniom aktywizującym przygotowanym przez edukatorów uczestnicy wcielą się w role archeologów, badaczy czy mincerzy, pracując na poniższych stanowiskach warsztatowych:
warsztat archeologiczny: pod okiem doświadczonych instruktorów uczestnicy skorzystają z wykrywaczy metali oraz profesjonalnych narzędzi archeologicznych. Nauczą się, jak odkrywać skarby ukryte w ziemi, dbając o precyzję i dokładność pracy. Podczas warsztatu uczestnicy odnajdą także „monety” wchodzące w skład skarbu, nad/z którymi będą pracować w kolejnych etapach zajęć.
warsztat numizmatyczny: kolejnym krokiem w podróży będzie poznanie tajników czytania monet – dowiedzą się, jak rozpoznawać symbole, inskrypcje oraz datowania na monetach. Ich zadaniem będzie aktywne poszukiwanie skarbów ukrytych wśród historycznych eksponatów w gablotach muzealnych, jak również próba odnalezienia ich w Cyfrowej Galerii Zbiorów MHE.
warsztat menniczy: tutaj uczestnicy dowiedzą się, na czym polegała praca mincerza. Z pomocą specjalistycznych narzędzi będą mieli okazję wybić swoją własną monetę, którą zabiorą ze sobą jako wyjątkową pamiątkę z zajęć.
Warsztat o fałszowaniu monet: na zakończenie spotkania poruszymy temat fałszowania monet, bowiem i takie znalazły się w ełckim skarbie. Uczestnicy dowiedzą się, po czym można było poznać fałszywe monety oraz poznają współczesne sposoby na zabezpieczanie numizmatów. Dzięki testerom banknotów zobaczą zabezpieczenia widoczne wyłącznie pod światłem ultrafioletowym o określonej częstotliwości.
Muzeum Historyczne w Ełku