środa, 22 stycznia, 2025

Festiwal Kultury Utraconej

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza na drugą edycję Festiwalu Kultury Utraconej, który odbędzie się w dniach: 29 kwietnia–27 maja 2023 r. Przed nami koncerty, spektakle, wystawy, a także prelekcje połączone z pokazami filmowymi. O idei, jaka przyświeca Festiwalowi Kultury Utraconej mówi dr hab. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku:

Festiwal Kultury Utraconej w sposób naturalny wpisuje się w hasło „Kultura wielu wymiarów”, które przyświeca działalności Muzeum. Jego stałym i niezmiennym celem jest przybliżenie strat, które polska kultura poniosła w latach 1939–1945 – zarówno w sferze duchowej, jak i materialnej. Wyjątkowy dorobek artystyczny II Rzeczpospolitej i jego fenomen przypominamy na przykładzie wybranych twórców i ich dzieł.

Tegoroczna edycja festiwalu rozpocznie się wernisażem prac Witkacego pn. Witkacy – dzieło utracone ze zbiorów Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz Muzeum Narodowego w Krakowie. Następnie w kolejnych dniach uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję wysłuchać w ciągu trzech dni, trzech różnych koncertów. 5 maja w plenerze w wykonaniu Orkiestry symfonicznej i zespołu baletowego wybrzmią Kompozycje Eugeniusza Morawskiego – Dąbrowy. Następnie, dzień później miłośnicy muzyki jazzowej będą mieli okazję wysłuchać muzyki rozrywkowej w klimacie dwudziestolecia międzywojennego prezentowanej przez Jazz Band Młynarski-Masecki. 7 maja, także w plenerze, w ramach Festiwalu odbędzie się koncert muzyki ludowej w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk.” 13 maja zaplanowano z kolei szereg pokazów filmowych, których tematyka dotyczyć będzie Pomorza w przedwojennych filmach dokumentalnych, towarzyszyć im będzie prelekcja filmoznawcy dr hab. Krzysztofa Kornackiego. 20 maja przy Długim Targu / Zielonej Bramie w ramach Festiwalu Kultury Utraconej odbędzie się spektakl bez słów Teatru Mirgo pt. Echa, inspirowany książką Agnieszki Pajączkowskiej Wędrowny zakład fotograficzny, będący impresją na temat Kresów Wschodnich. 21 maja uczestnikom tegorocznej edycji festiwalu zostanie zaprezentowany spektakl teatralny pt. T. de Ł. Nienasycona poświęcony Tamarze Łempickiej – artystce, malarce znanej między innymi z pracy Autoportret w Zielonym Bugatti. Wydarzeniem zamykającym drugą odsłonę Festiwalu Kultury Utraconej będzie finisaż wystawy prac Witkacego połączony z prezentacją sztuki inspirowanej dramatem jego autorstwa pn. Matka w wykonaniu Teatr Kropka Theatre Jolanty Juszkiewicz.

Patronat honorowy nad Festiwalem Kultury Utraconej objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński.

Partnerzy: Muzeum Pomorza Środkowego w SłupskuMuzeum Narodowe w KrakowieInstytut WitkacegoTowarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w PolsceEpoka TV.

Patroni Medialni: Polskie RadioRadio GdańskTelewizja Polska SA – Oddział w GdańskuTVP KulturaTrójmiasto.plDzieje.plGdańsk Strefa PrestiżuDziennik Bałtycki.

Organizator wydarzenia: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Festiwal Kultury Utraconej został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
 

Szczegółowe informacje o Festiwalu Kultury Utraconej dostępne są na www Organizatora oraz na www Festiwalu:Festiwal Kultury Utraconej 2023 | Muzeum II Wojny Światowej (muzeum1939.pl) oraz Festiwal Kultury Utraconej

tekst: dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...