czwartek, 24 kwietnia, 2025

Festiwal nagród dla Muzeum Okręgowego w Toruniu

Schyłek sezonu turystycznego okazał się jednocześnie początkiem festiwalu nagród, które otrzymało Muzeum Okręgowe w Toruniu. W III kwartale tego roku toruńskiej instytucji przyznano szereg wyróżnień zarówno za działalność wydawniczą jak i muzealną. Głównym beneficjentem okazało się nowo otwarte Muzeum Twierdzy Toruń, które otrzymało aż cztery z sześciu nagród.

Działalność wydawnicza Muzeum Okręgowego w Toruniu obfituje w wyjątkowe publikacje. Wiele z nich jest efektem codziennej pracy muzealników z wyjątkowymi eksponatami. Jeden z tych tytułów Formy piernikarskie ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu został nagrodzony w konkursie MUSEJON Kujawsko-Pomorskie Muzealne Wydarzenie Roku 2020 w kategorii działalność naukowa i wydawnicza. Tym samym doceniono cały związany z tym projekt. Muzeum uzyskało nominację w Konkursie ODKRYWCA 2020 w kategorii promocja w mediach społecznościowych. Wyróżnia się w nim osoby, zespoły, organizacje, instytucje i firmy przyczyniające się do budowania marki turystycznej województwa kujawsko-pomorskiego.

Kolejne wyróżnienie, jakim zostało uhonorowane Muzeum jest Medal Stulecia Powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski, przyznany za wystawę i projekt Toruń 100 lat Niepodległy! Z miłości ku Ojczyźnie. Rozpoczął się on w styczniu 2020 roku, przez co Muzeum włączyło się w obchody okrągłej rocznicy powrotu Torunia do Polski. Największym wygranym okazało się Muzeum Twierdzy Toruń, które zostało wyróżnione aż czterema laurami: Medalem Hereditas Saeculorum w konkursie „Dziedzictwo wieków”, nagrodami Top Inwestycje Komunalne i Modernizacja Roku & Budowa XXI w. – Obiekt XXV-lecia za modernizację, restaurację i adaptację budynku a także tytułem Animatora Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Tradycji Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Kuratorzy wystawy w Muzeum Twierdzy Toruń – dr Mirosław Giętkowski i Adam Kowalkowski zaznaczają: „Koszary Bramy Chełmińskiej, będące elementem XIX-wiecznego fortecznego systemu obronnego, powstały dla wzmocnienia wschodniej granicy Prus. Dziś toruńskie fortyfikacje to jeden z najlepiej zachowanych w Europie zespołów budowli obronnych, stanowiący niezwykle cenny zabytek architektury militarnej. Doskonale zachowany zespół obiektów, składający się z fortów, schronów, baterii artyleryjskich i budowli zaplecza, stanowi nie lada gratkę dla wszystkich miłośników dawnego budownictwa obronnego.”

Szereg wyróżnień przyznanych Muzeum Okręgowemu w Toruniu jest nagrodą za pracę na rzecz ochrony, badania i prezentowania zgromadzonych zabytków. Oprócz Muzeum Twierdzy Toruń nowo otwarte w ostatnich latach obiekty takie jak zrewitalizowany Dom Mikołaja Kopernika czy wcześniej Muzeum Toruńskiego Piernika wytyczają ścieżkę nowoczesnemu muzealnictwu, odkrywając dziedzictwo kulturowe i architektoniczne często w nieznanej dotąd formie. Możliwości i nowinki technologiczne pozwalają na tworzenie wielowymiarowych wystaw, dzięki którym możliwe jest poznanie historii obiektów, nierzadko sięgającej kilkuset lat. Dzięki bardzo szerokiemu zakresowi tematycznemu wystaw w oddziałach Muzeum Okręgowego w Toruniu nawet najbardziej wymagający goście znajdą coś dla siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...