Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie – instytucja kultury Województwa Małopolskiego – obchodzi jubileusz 80-lecia. Z tej okazji 31 stycznia odbył się koncert okolicznościowy. Szczególnie zasłużeni dla tej instytucji pracownicy zostali odznaczeni Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyżem Małopolski, a sama Filharmonia – Złotym Medalem Polonia Minor. W wydarzeniu wzięli udział wicemarszałkowie Witold Kozłowski i Ryszard Pagacz, Iwona Gibas z zarządu województwa oraz Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego prof. Jan Tadeusz Duda i Wiceprzewodnicząca Jadwiga Wójtowicz.
Pierwszy koncert zagrany przez Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej odbył się po wyjściu wojsk niemieckich z Krakowa. Wydarzenie to miało miejsce 3 lutego 1945 roku – ten właśnie dzień przyjęty został za oficjalny moment rozpoczęcia działalności instytucji.
Obchody rozpoczęły się od odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej śp. Jackowi Berwaldtowi, zastępcy Dyrektora Naczelnego Filharmonii w latach 1988–2009, w foyer Filharmonii. Był on muzykologiem i wieloletnim redaktorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, od 1974 do 2009 kierował Działem Programowym Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, od 1988 roku będąc również zastępcą dyrektora naczelnego. Podczas kilkudziesięciu lat jego działalności w Filharmonii z osobistym zaangażowaniem przygotowywał i dbał o realizację programu koncertowego tej instytucji, zapraszając najwybitniejszych solistów i zespoły zagranicznych scen muzycznych i pieczołowicie przygotowując prezentowany tu repertuar, w którym nigdy nie brakło prawykonań dzieł polskich i obcych kompozytorów. To także za jego przyczyną Kraków stał się jednym z ważniejszych ośrodków muzycznych Europy, a filharmoniczne zespoły dostąpiły zaszczytnego miana „ambasadorów kultury polskiej”.
Następnie wicemarszałkowie Witold Kozłowski i Ryszard Pagacz, Iwona Gibas z zarządu województwa i wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Jadwiga Wójtowicz odznaczyli pracowników Filharmonii Krakowskiej Złotymi i Srebrnymi Odznakami Honorowymi Województwa Małopolskiego – Krzyżami Małopolski. Przyznawane są one przez Zarząd Województwa Małopolskiego za aktywne działania na rzecz społeczności lokalnych, przyczyniające się do rozwijania społeczeństwa obywatelskiego i wzbogacają tym samym dorobek regionu.
Przyznane odznaki honorowe to symbol naszej wdzięczności i uznania dla Państwa pracy. Wyróżniliśmy wielu wspaniałych członków tej muzycznej rodziny Filharmonii Krakowskiej, za ich ogromny wkład nie tylko w rozwój Filharmonii, ale również za tę pracę, którą wykonują na co dzień na rzecz całej naszej małopolskiej wspólnoty – zaznaczył wicemarszałek Witold Kozłowski.
Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyżem Małopolski zostali odznaczeni: Beata Płoska, Mateusz Prendota, prof. dr hab. Wacław Mulak, dr hab. Monika Płachta, Klaudia Romek, Jerzy Łysiński i Elżbieta Marlikowska.
Srebrną Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyżem Małopolski zostali odznaczeni: Piotr Piwko, Magdalena Di Blasi, Paweł Nyklewicz, Wojciech Turek, Paweł Wajrak, Andrzej Kaczmarczyk, Joanna Konarzewska, Marcin Bańdo, Agnieszka Ignaszewska-Magiera, Adam Mróz, Magdalena Dworzyńska i Małgorzata Koch.
Artyści Filharmonii Krakowskiej już od 80 lat zachwycają nas najwyższą sztuką. Dziękuję wszystkim, którzy przez lata tworzyli i nadal tworzą tę wybitną Instytucję, popularną, znaną zarówno w kraju jak i zagranicą. To sukces wszystkich, którzy oddali swoje serce dla artyzmu i piękna muzyki. Życzę całemu środowisku Filharmonii Krakowskiej pięknej przyszłości i ciągłych owacji publiczności, spragnionej artystycznych wrażeń. Jeśli Kraków określa się dziś mianem „kulturalnej stolicy Polski”, to Państwa rola w osiągnięciu takiego statusu jest nie do przecenienia – mówiła Iwona Gibas z Zarządu Województwa Małopolskiego.
Jeszcze przed rozpoczęciem koncertu uhonorowano także Filharmonię Krakowską – w uznaniu dotychczasowego dorobku artystycznego wraz z podziękowaniem za upowszechnianie kultury muzycznej oraz z życzeniami dalszych sukcesów. Obecny dyrektor tej instytucji, Mateusz Prendota, odebrał Złoty Medal Polonia Minor, jedno z najważniejszych wyróżnień przyznawanych przez Samorząd Województwa Małopolskiego. Przyznawany jest on za wybitne osiągnięcia w dziedzinie rozpowszechniania i popularyzacji idei samorządności oraz za działalność na rzecz Małopolski.
Ta uroczystość to szczególna chwila, w której mamy zaszczyt docenić Filharmonię Krakowską za jej nieoceniony wkład w kształtowanie muzycznej tożsamości Małopolski i całego kraju. W imieniu Samorządu Województwa Małopolskiego pragnę podziękować Państwu za nieustanną troskę o dziedzictwo kulturowe Małopolski, upowszechnianie muzyki klasycznej, promowanie naszego regionu na scenie artystycznej oraz edukację muzyczną kolejnych pokoleń – podkreślił wicemarszałek Witold Kozłowski.
Jubileuszowy koncert był repertuarowym odtworzeniem historycznego pod batutą Zygmunta Latoszewskiego. Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzili kolejno trzej dyrygenci związani z instytucją – Jerzy Maksymiuk, doradca artystyczny Filharmonii w latach 1992–1998, Antoni Wit – od 2013 roku dyrygent honorowy Filharmonii Krakowskiej oraz Alexander Humala – jej obecny szef artystyczny. Podczas koncertów zabrzmiały kolejno – Odwieczne pieśni Karłowicza, Koncert fortepianowy f-moll Chopina z Janem Lisieckim w partii solowej oraz VI Symfonia Patetyczna Czajkowskiego.
Pragniemy podziękować w sposób szczególny wszystkim uczestnikom i członkom tej wielkiej rodziny, która przez 80 lat tworzyła zarówno dobre imię Filharmonii, ale również występowała i promowała Kraków i Małopolskę w kraju i za granicą. W imieniu Pana Marszałka Łukasza Smółki oraz całego Samorządu Województwa Małopolskiego serdecznie dziękuję Panu Dyrektorowi Mateuszowi Prendocie oraz całemu zespołowi Filharmonii. Chcielibyśmy, alby Filharmonia ciągle się rozwijała, dlatego też z największą satysfakcją pragnę Państwa poinformować, że Samorząd Województwa Małopolskiego dołoży wszelkich starań, aby w tej pięcioletniej kadencji nowa siedziba Filharmonii Krakowskiej została zbudowana. Życzę, aby kolejne lata przyniosły Filharmonii jeszcze więcej sukcesów, a muzyka, którą Państwo tworzą, nieustannie inspirowała i wzruszała następne pokolenia – mówił wicemarszałek Witold Kozłowski.
Drugiego dnia jubileuszowych obchodów, 1 lutego br. o godz. 16.30 w Centrum Kongresowym ICE, które tego dnia gościć będzie filharmoniczny koncert, odbędzie się także premierowe spotkanie z Marią Wilczek-Krupą, autorką nowo powstałej książki zatytułowanej Jedno życie to jest cały świat. O początkach Filharmonii Krakowskiej.
Biuro Prasowe UMWM/MC / www.filharmoniakrakow.pl