piątek, 22 listopada, 2024

FINISAŻ WYSTAWY „OTWIERANIE. PLENERY KOSZALIŃSKIE W OSIEKACH 1963-1981”

– miniwykład Łukasza Rozmarynowskiego „Otwieranie to dopiero początek”
– oprowadzanie kuratorskie po wystawie

14 kwietnia 2024, godz. 12.00

Muzeum w Koszalinie, ul. Młyńska 37-39

Wstęp wolny!

14 kwietnia 2024 roku, po blisko pięciu miesiącach prezentacji, pożegnamy wystawę „Otwieranie. Plenery koszalińskie w Osiekach 1963-1981”. W ciągu tych kilku miesięcy „Otwieranie” przyciągnęło bardzo wielu zwiedzających. W specjalnym programie edukacyjnym towarzyszącym ekspozycji wzięły udział setki osób w każdym wieku (od przedszkolaków do seniorów). Obszerna publikacja wydana z okazji wystawy była promowana w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, zaś sama wystawa nagrodzona została przez Prezydenta Miasta Koszalina tytułem „Wydarzenia kulturalnego roku 2023”.

Na czterech kondygnacjach przestrzeni muzealnej zaprezentowano bogactwo malarstwa, instalacji, obiektów, dokumentacji działań artystycznych, fotografii, nagrań oraz archiwaliów związanych z historią plenerów. Całość ekspozycji podkreśla, jakie znaczenie dla polskiej sztuki powojennej miały podkoszalińskie plenery, ukazuje wiele elementów, które zadecydowały o tym, że były one swoistym fenomenem i wzorem dla podobnych inicjatyw odbywających się w całej Polsce oraz uwidacznia, jak wielką wartość ma zgromadzona w Muzeum tzw. Kolekcja Osiecka.

Ostatni dzień prezentacji nie będzie miał jednak wyłącznie „zamykającego” charakteru – „Otwieranie to dopiero początek…”. Pod tym tytułem kurator wystawy Łukasz Rozmarynowski wygłosi miniwykład, w którym poruszy problematykę potencjału drzemiącego w zgromadzonej w Muzeum poplenerowej spuściźnie oraz przedstawi zapowiedź przyszłych przedsięwzięć związanych z jej opracowaniem i popularyzacją. Zaprezentowane zostaną między innymi dzieła, które nigdy nie były eksponowane, a przedstawiają niezwykle cenną dla historii sztuki polskiej wartość artystyczną. Będzie to znakomita okazja, by dowiedzieć się, jakich prac z kolekcji nie pokazano na wystawie i jakie były tego powody oraz z czego koszalinianie mogą być dumni jako mieszkańcy miasta, które dysponuje tak unikalnymi zbiorami.

Po wykładzie już po raz ostatni będzie można wziąć udział w oprowadzaniu kuratorskim. Zapraszamy wszystkich pragnących obejrzeć dzieła najważniejszych artystów polskiej sztuki powojennej oraz przemierzyć wszystkie piętra ekspozycyjne w towarzystwie eksperta, który wyjaśni, w jaki sposób można interpretować wybrane dzieła, wprowadzi w odpowiedni kontekst ich odczytywania i podzieli się licznymi anegdotami dotyczącymi twórców oraz historii związanych z organizacją plenerów. Zachęcamy również do zadawania pytań i dzielenia się swoimi spostrzeżeniami oraz wrażeniami z wystawy.

Wstęp jest bezpłatny!

Alicja Nowak-Zientarska

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...