sobota, 18 stycznia, 2025

FINISAŻ WYSTAWY „TAK PRACUJE TKANINA” W CENTRALNYM MUZEUM WŁÓKIENNICTWA W ŁODZI

Jeszcze do niedzieli w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi można oglądać wystawę „Tak pracuje tkanina”. Ekspozycja prezentuje wybitne dzieła historyczne będące częścią polskiej szkoły tkaniny artystycznej, a także prace międzynarodowego grona współczesnych artystek i artystów wykorzystujących medium tkaniny, podejmując dialog dotyczący tkaniny, pracy, działania i czasu.

W najbliższy weekend, z okazji finisażu wystawy, muzeum przygotowało spotkania z artystami, panel dyskusyjny, oprowadzanie i performansy.

Dla tych, którzy mają ochotę uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach obowiązuje specjalny bilet w cenie 26 zł, który uprawnia do wzięcia udziału we WSZYSTKICH wydarzeniach i nielimitowanego wejścia na wystawę w sobotę i w niedzielę.

Bilety na poszczególne wydarzenia w cenie 8 złotych.

HARMONOGRAM FINISAŻU:

23 września (sobota)

Handprint – prezentacja projektu i performance

godz. 15:00-17:00
(wstęp wolny)

Jaka jest rola ubioru? Czy to tylko pancerz chroniący przed warunkami zewnętrznymi czy przejaw własnej osobowości, coś, co tworzy lub chroni przed opiniami?

Do realizacji projektu HANDPRINT wykorzystano odzież z odzysku, która posłużyła do stworzenia kilkumetrowej tkaniny pozszywanych ze sobą elementów. Na materiale odbite zostały dłonie osób sfotografowane w szwalniach i pracowniach krawieckich. Osób anonimowych, często zapomnianych, tych, które znajdują się na pierwszym szczeblu w całym łańcuchu dostaw przemysłu modowego.

Pracę wykonano w technologii cyjanotypii. Następnie płótno pokryte zostało farbą termochromową, która ukrywa ręce bohaterów. Pod wpływem ciepła i uwagi, dłonie na tkaninie stają się widoczne.

Projekt ma na celu zwrócenie uwagi na nasze wybory konsumenckie – mniej lub bardziej świadome. Sama tkanina manifestuje potrzebę wprowadzenia zmiany, jaką jest przejście z modelu linearnego ku modelowi cyrkularnemu w modzie. Projekt HANDPRINT to nowe życie dla niechcianej odzieży, która stała się również hołdem dla jednostki, od której wszystko się zaczyna.

Link do wydarzenia:
https://www.facebook.com/events/266660772930067


Transparentność mody – panel dyskusyjny z udziałem przedstawicielek Fashion Revolution Poland

godz. 15:30

Potrzeba rozwiązania problemu nadprodukcji i konsumpcji tekstyliów jest pilniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Generowane przez branżę odpady tekstylne to około 92 miliony ton każdego roku. W dobie rozwoju technologii przetwarzania odpady mogą być surowcami do dalszych procesów projektowych i produkcyjnych. Przejście na model cyrkularny i równie istotna większa transparentność to kroki w kierunku bardziej zrównoważonej i etycznej mody, co jest nie tylko ważne dla środowiska, ale także dla społeczeństwa jako całości.

Czy da się zbudować dom ze starych tekstyliów? Czy odpad tekstylny jest już pełnoprawnym surowcem XXI wieku? W jaki sposób edukować i motywować do zmiany?

Powołanie Fashion Revolution to forma upamiętnienia ofiar Rana Plaza, a także nagłośnienia postulatów związanych ze zwiększeniem przejrzystości i odpowiedzialności w świecie mody. 10 lat temu ruch poprosił ludzi, by założyli odzież na lewą stronę i pokazali metki, zadając markom proste pytanie o silnym przekazie: „Kto zrobił moje ubranie?”. Akcja stała się wiralem i rozpoczęła proces zwiększania świadomości konsumentów. Dziś zmieniają się narracje kształtujące sposób działania przemysłu mody, co zostanie poruszone podczas dyskusji.

W dyskusji udział wezmą: Daga Ochendowska, Martyna Dzianach, Ewelina Antonowicz i Marta Kowalewska – główna kuratorka muzeum.

Link do wydarzenia:
https://www.facebook.com/events/858948242300173/


„Pleasure of Items” – performens kolektywu Pełnia

godz. 18:00

Wystawa „Tak pracuje tkanina” jest wielopoziomową narracją o pracy, czasie, wzajemnych relacjach tkaniny z ciałem, architekturą, przestrzenią. W opowieści tej nie może również zabraknąć ważnego aspektu sfery audialnej.

Podczas performensu usłyszymy nagrania field recording’owe z działających obecnie łódzkich fabryk. Pojawią się także brzmienia z przeszłości – jak samoistnie synchronizujące się potężne stukoty generowane przez maszyny tkackie w Białej Fabryce. Są to te same maszyny, na których włókniarki pracowały sto lat temu.

Do wygenerowania konkretnych efektów dźwiękowych użyte będą przedmioty codziennego użytku, także tkaniny oblekające ciała. Jak brzmi ścieranie się struktury materiału z powierzchnią ciała i mieszkami naszych włosów? Jak tkanina pracuje na naszym ciele? Performerki interesuje skala mikro, która w ostatecznym rozrachunku jest komóreczką – reprezentantką naszego świata słyszalnego.

Kolektyw Pełnia tworzą artystki multidyscyplinarne związane z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi:

Aleksandra Chciuk – założycielka; prowadzi Pracownię Audiosfery w Instytucie Fotografii i Multimediów;

Joanna Dreczka – studentka malarstwa;

Alicja Pangowska – studentka malarstwa;

Natalia Kędzierska – studentka fotografii i multimediów

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

Kiedy: 23 września (sobota) godz. 18:00

Limit osób: 50

Bilet: 8 zł

Bilety do nabycia w kasie Muzeum oraz na stronie bilety.cmwl.pl

https://www.facebook.com/events/615289627434602

24 września (niedziela)


Jak pracuje tkanina w architekturze? Spotkanie z Alicją Bielawską i Simone De Iacobis (CENTRALA)

godz. 13:00

Tematyka spotkania dotyczy roli tkaniny w architekturze. Punktem wyjścia będzie wystawa „Dom odziany. Dostrajanie się do sezonowej wyobraźni” – wspólny projekt Alicji Bielawskiej, CENTRALI – Małgorzaty Kuciewicz i Simone De Iacobis oraz kuratorki Aleksandry Kędziorek.

Wystawa „Dom odziany” pokazuje, w jaki sposób tkaniny wykorzystywane w domowych wnętrzach odzwierciedlały rytm zmieniających się pór roku. Sposób używania tkanin pozwalał na świadome, wspólnotowe i uczestniczące przeżywanie cyklów natury, ćwiczenie uważności, celebrowanie upływu czasu, wzmacnianie poczucia bycia częścią rytmu dnia i nocy czy sekwencji światła i ciemności. Wystawa przywołuje przeszłe rytuały, poszukując inspiracji dla współczesnego projektowania reagującego na zmiany klimatu.

Spotkanie poprowadzi Marta Kowalewska, główna kuratorka CMWŁ oraz współkuratorka wystawy „Tak pracuje tkanina”.

Wydarzenie odbędzie się w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

Kiedy: 24 września (niedziela) godz. 13:00

Limit osób: 25

Bilet: 8 zł

Bilety do nabycia w kasie Muzeum oraz na stronie bilety.cmwl.pl

Link do wydarzenia:
https://www.facebook.com/events/361723472846987


Przeplatana tożsamość. Tkanina artystyczna północy – oprowadzanie i spotkanie
godz. 14:30

Tradycja, ciało, zmiany klimatu, mniejszości etniczne. Dzieła nordyckich artystek prezentowane na wystawie „Tak pracuje tkanina” nawiązują do zagadnień i motywów często powracających w sztuce Północy. W eksperymentalnej formie nawiązują do rozpoczętego w epoce romantyzmu dialogu o tożsamości i relacji z naturą, w tradycyjnej technice podejmują nowoczesne reinterpretacje otaczającej je przestrzeni i własnych korzeni. Prace artystek z Norwegii i Szwecji są komentarzem do codzienności, opowieścią o aktualnych tematach, próbą rozliczenia się z bolesną przeszłością, uprzedzeniami, wyzwaniami. Podczas oprowadzania poznamy kontekst do twórczości z dalekiej Północy, dowiemy się więcej na temat rdzennej sztuki skandynawskiej i inspiracji folklorem, tak często wykorzystywanym w nordyckiej sztuce współczesnej.

Oprowadzanie poprowadzi Emiliana Konopka – absolwentka historii sztuki oraz skandynawistyki, autorka strony o Islandii Utulę Thule (www.utulethule.pl) oraz mediów społecznościowych o tej samej nazwie, gdzie pisze o kulturze islandzkiej i sztuce Północy.

Wieloletnia miłośniczka islandzkiej kultury i sztuki, poświęca jej zgłębianiu teksty naukowe oraz popularnonaukowe. Doktorantka na Uniwersytecie Gdańskim, bada sztukę nordycką przełomu XIX i XX wieku. Obecnie pracuje również na stanowisku Specjalistka ds. kultury, nauki i komunikacji w Ambasadzie Islandii w Warszawie.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

Kiedy: 24 września (niedziela), godz. 14:30

Bilety: 8 zł

Bilety do nabycia w kasie Muzeum oraz na stronie bilety.cmwl.pl

Link do wydarzenia:

https://www.facebook.com/events/3608553132707729


Spotkanie z artystką Katją Felle

godz. 16:00

Wystawa „Tak pracuje tkanina” ukazuje w jak różnorodny sposób artyści wykorzystują materialny potencjał medium tkaniny. Ważnym elementem współczesnej reinterpretacji tego medium stało się przywrócenie roli społecznej integracji, dzięki czemu rękodzielnicze techniki znów jednoczą ludzi.

Właśnie wspólnotowy aspekt kolektywnej pracy jest niezwykle ważny dla Katji Felle, artystki, która zdobyła brązowy medal 17 edycji Międzynarodowego Triennale Tkaniny. Na spotkaniu opowie o swej praktyce artystycznej, jak i o pracy łączącej pokolenia „Stop-Sew-Reset”.

Projekt wciąż trwa, realizowany jest od 2015 r. w Intergenerational Center Ravne w Słowenii. Centrum jest „otwartym studiem”, gdzie osoby reprezentujące wiele pokoleń zapraszane są do współtworzenia dzieł sztuki i wymiany wiedzy. Kluczowymi elementami tego projektu są proces i aspekt współuczestnictwa. Projekt eksponowany był już na wystawach, pokazywany publiczności w czasie jego tworzenia. Tkanina odwzorowuje zrzut błędu ekranu – cyfrowy obraz przechwycony w momencie, gdy program przestał odpowiadać. O ile usterka wyświetla się na ekranie zaledwie przez chwilę, to przedstawienie go za pomocą techniki haftu, zajmuje wiele lat. „Błąd” jest obecny w pracy na trzech poziomach: jako motyw, w transferze między mediami, a także jako „błąd międzypokoleniowy”. Korzystanie z nowoczesnych technologii jest niezrozumiałe i trudne dla osób starszych. Tymczasem, młodsi tracą zainteresowanie technikami rzemieślniczymi, które niegdyś nie służyły wyłącznie urozmaiceniu czasu wolnego. Tkanina jest więc polem, w którym spotykają się różne perspektywy i sposoby rozumienia. Technologia może ułatwić komunikację i zaoszczędzić czas potrzebny do pracy, ale ten – oto paradoks współczesności – wciąż przecieka nam przez palce.

Spotkanie poprowadzi Marta Kowalewska, główna kuratorka CMWŁ oraz współkuratorka wystawy „Tak pracuje tkanina”.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

Kiedy: 24 września (niedziela) godz. 16:00

Limit osób: 25

Bilet: 8 zł

Bilety do nabycia w kasie Muzeum oraz na stronie bilety.cmwl.pl.

Link do wydarzenia:
https://www.facebook.com/events/822604862685920

#InterweavingStructures

Wystawa „Tak pracuje tkanina” jest częścią międzynarodowego projektu „Struktury przeplatania. Tkanina jako materiał, nośnik, metoda”.

Projekt „Struktury przeplatania: tkanina jako materiał, metoda, nośnik” jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

Tekst: Sylwia Meyer-Olejarczyk

Foto: Anna Zagrodzka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...