niedziela, 22 grudnia, 2024

Forum sztuki i artystów

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza Na wykład w ramach cyklu „Forum sztuki i artystów”

„Dziwna obecność – wymiana kulturowa między Europą a Japonią na przykładzie sztuki XIX i przełomu XX/XXI wieku”

9 grudnia 2023 (sobota), godz. 10:00 Biały Spichlerz, ul. Szarych Szeregów 12

Przez około dwieście lat, w wyniku polityki rodu Tokugawa, porty japońskie pozostawały zamknięte dla obcych statków. Handel i kontakty między światem wschodnim a zachodnim odbywały się wyłącznie dzięki grupce holenderskich kupców, którzy otrzymali pozwolenie na osiedlenie się na niewielkiej wyspie o nazwie Dejima w pobliżu Nagasaki. Kiedy w połowie XIX wieku do Japonii docierają amerykańskie statki kapitana Perry’ego, rząd japoński zostaje zmuszony do zakończenia polityki izolacji i otwarcia portów. Od tego momentu następuje szybki wzrost znaczenia Japonii na arenie międzynarodowej, szerokim strumieniem zaczynają do Europy napływać wyroby japońskich rzemieślników, takie jak: tkaniny, wachlarze, porcelana oraz przedmioty z laki. Można je było oglądać na „Wystawie światowej 1867” w Paryżu, gdzie Japonia po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowała swój pawilon.

Kontakt ze sztuką japońską poprzez sprowadzane do Europy grafiki ukiyo-e nie pozostał bez wpływu na artystów, którzy zafascynowani wschodnią estetyką, poruszanymi tematami oraz nowatorskim sposobem konstruowania przestrzeni, próbowali naśladować japońskich artystów, adaptując rozwiązania do swoich prac, jednocześnie twórczo je przetwarzając. Inni pozostawali pod urokiem dalekowschodnich obiektów – kimon, wachlarzy, parawanów, chętnie używając ich jako rekwizyty. Elementy japońskie wykorzystują James McNeill Whistler, Édouard Manet, Claude Monet, Henri de Toulouse-Lautrec i inni artyści.

„Modzie na japonizm” w Europie z 2 poł. XIX wieku zostanie przeciwstawione zjawisko współczesne – włączanie elementów kultury europejskiej w sztukę i popkulturę japońską. Na wykładzie w sposób skrótowy omówione zostaną takie zjawiska, jak: visual kei, styl lolita oraz japońskie animacje.

Spotkanie poprowadzi Katarzyna Czepiel (adiunkt Działu Historyczno-Artystycznego słupskiego muzeum, absolwentka zabytkoznawstwa i muzealnictwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu).

Wstęp wolny! Serdecznie zapraszamy!

Marzenna Mazur

Dyrektor

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...