niedziela, 5 stycznia, 2025

Fredo Ojda GRAFIKI NIESAMOISTNE

 Grafiki Fredo Ojdy są w istotny sposób niesamoistne, nieautonomiczne – kierują bowiem uwagę nie tylko na siebie, lecz także na autorskie działania przeprowadzone wiele lat wcześniej w innych artystycznych mediach lub na elementy nieartystyczne istniejące wokół nas. Wszystkie są właściwie Przypomnieniami, jednak nie tylko zdarzeń ‒ przede wszystkim są Przypomnieniami tego, co można określić jako autorskie „wizualne refleksje” inspirowane tym, co wcześniej się wydarzyło lub zostało przez artystę dostrzeżone i domagało się wizualnego wyrażenia, zachowania, utrwalenia, zapamiętania.

   Te wszystkie grafiki (i kilka fotografii) operują radykalnie ascetycznymi formami i przedstawieniami, emocjonalną powściągliwością, pod której powierzchnią kryje się głębokie i trwałe przekonanie artysty o ważności skupienia uwagi na tym, czego w pewnych specjalnych momentach doświadczamy. Radykalna estetyka uważności wyraża zarówno źródłową postawę artystyczną, jak i wybrany przez Fredo Ojdę sposób bycia w świecie, obecności w polu sztuki, lecz w równym stopniu także poza nim. Stosowane ‒ czasem oszczędne ‒ ingerencje kolorem (wywodzące swoją formę z cyklu abstrakcyjnych grafik artysty) wprowadzają naruszenia jednobarwności odcieni szarości i czerni, by przez to właśnie intensyfikować walory monochromatycznych powierzchni grafik.

    Specyfika większości prac na wystawie wynika z tego, że głównym nurtem twórczości Fredo Ojdy, już od 1973 roku, były efemeryczne działania i akcje w przestrzeniach natury lub w obiektach postindustrialnych. Na bazie dokumentalnych fotografii z tych działań powstawały później grafiki, które są artefaktami pochodnymi wobec ulotnych akcji. Nie tyle je odtwarzają (bo jest to niemożliwie), co tworzą na ich bazie wizualne znaki-komunikaty. To fragmentaryczne zapisy istotnych doznań artysty, a także rodzaj kontynuowania przez niego procesu twórczego rozpoczętego wcześniej i w innych okolicznościach. Ten rodzaj artystycznych praktyk określany jest obecnie jako postawa transmedialna, gdyż działanie artystyczne jest swoistego rodzaju transpozycją jednego użytego medium artystycznego w inne. Niemniej, proponujemy także uzupełniające określenie – „grafiki niesamoistne”.

Zapraszamy do Galerii Test na wyjątkową wystawę  prac FREDO OJDY

*

Grafiki niesamoistne

*

Wernisaż: środa, 27 marca 2024 r. o godz. 19:00

Wystawa dostępna od 27 marca (środa, 19.00) do 26 kwietnia 2024 r.

Galeria Test Mazowieckiego Instytutu Kultury

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...