niedziela, 23 lutego, 2025

Fredro w Dobrzycy

Już 18 maja o godz. 17:30 z okazji tegorocznej Nocy Muzeów zapraszamy bardzo serdecznie na wernisaż wystawy jednego eksponatu „Wolność, Miłość, Literatura. Fredro w kontekście wojen napoleońskich i nie tylko…”. Wystawa stanowi swoistego rodzaju uzupełnienie dla ekspozycji czasowej ,,Od Austerlitz do Sedanu. Oręż napoleoński i ciężka kawaleria XIX wieku’’

W tym roku, nieco przewrotnie, zamiast jednego eksponatu prezentować będzie dwa obrazy pochodzące z kolekcji prywatnej – portret Aleksandra Fredry i jego ukochanej żony Zofii z Jabłonowskich Fredro.

Aleksander Fredro urodził się 20 czerwca 1793 roku w Suchorowie niedaleko Jarosławia na Podkarpaciu. Ojcem przyszłego artysty był Jacek Fredro, matką zaś Marianna z Dembińskich. Młody Aleksander dorastał w domu w Beńkowej Wiszni razem z 8 rodzeństwa – braćmi Henrykiem Emilianem, Janem Maksymilianem, Edwardem, Sewerynem oraz Julianem, a także z siostrami – Cecylią, Konstancją oraz Ludwiką. Przyszły komediopisarz, którego dzieła omawia się w polskich szkołach, sam nigdy do niej nie uczęszczał. Nauki, tak samo jak jego rodzeństwo i przodkowie ze strony ojca, odbierał w domu. W późniejszym życiu interesował się nowinkami technicznymi i wynalazkami, był autentycznie ciekawy świata.

Będąc jeszcze w wojsku Fredro zaczął pisać. Po odbytej służbie pragnie zająć się tym zawodowo. Szerokiej publiczności znany jest przede wszystkim jako najwybitniejszy polski komediopisarz. Mimo że tworzył on w epoce romantyzmu, nurtu charakteryzującego się często wyniosłym, patetycznym stylem o tematyce narodowowyzwoleńczej, w twórczości Fredry dominowały jednak tematy nieco inne. Fredro chciał pisać głównie dla przeciętnego czytelnika, a jego literatura miała przynosić odbiorcy po prostu rozrywkę.
Niezwykle ciekawym wątkiem w biografii Fredry, któremu poświęciliśmy znaczną część wystawy, jest jego szaleńcza i nieznająca kompromisów miłość do Zofii. I mimo że uczucie było odwzajemnione, młodzi musieli pokonać wiele przeciwności losu, żeby w końcu być razem…

Jak Aleksander Fredro wspomina służbę wojskową i jak oceniał działalność Napoleona? Co sprawiło, że zaczął pisać i czy faktycznie jest autorem tylu sprośnych limeryków? Co stanęło na drodze szczęścia Aleksandra i Zofii i dlaczego ich miłość nazywana jest „najromantyczniejszą w romantyzmie”? Na te pytania odpowiemy sobie podczas wernisażu wystawy już 18 maja o godz. 17:30 w dobrzyckim pałacu.

Współorganizatorem wydarzeni jest Dom Komedii Aleksandra Fredy. To prężnie działająca instytucja, która nie tylko zajmuje się upowszechnianiem historii i dziedzictwa kulturowego jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy, ale również prowadzi własne muzeum, archiwum oraz teatr. Podczas wernisażu wystawy ze swoim wykładem wystąpi Maciej Szeptycki, potomek Fredry, prezes Fundacji Rodu Szeptyckich, współtworzącej Dom Komedii.

ZACHĘCAMY DO ODWIEDZIN DOBRZYCKIEGO PAŁACU

Kinga Jaroszewska – Bałwas

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeo – Najczęściej wybierany, najnowo...

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...

Noworoczna okazja na rozwój z systemem...

W tym wyjątkowym czasie chcielibyśmy zapytać czy zastanawiali się Państwo nad z...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...