środa, 22 stycznia, 2025

Fundacja Instytut Inicjatyw Kulturalnych NUR

Powstanie w grudniu 2022 roku Fundacji Instytut Inicjatyw Kulturalnych NUR stanowiło sformalizowanie działań podejmowanych na polu promocji kultury ormiańskiej w Polsce przez Marinę Khanamiryan, Ormiankę, która przybyła do Polski w końcu 2015 roku.  Przed przybyciem do Polski Marina Khanamiryan współpracowała z polskimi stowarzyszeniami działającymi w Armenii oraz ambasadą RP w Erywaniu. Po przybyciu do Polski zaczęła na polu promocji Armenii i kultury ormiańskiej współpracę z Polakiem Arkadiuszem Miksą, który publikował artykuły w prasie, za pośrednictwem portali internetowych oraz wielokrotnie udzielał wywiadów zarówno na temat historii, kultury Armenii oraz jej bieżącej sytuacji geopolitycznej. Ten ormiańsko-polski duet stanowi dziś trzon Fundacji NUR. NUR w jeżyku ormiańskim oznacza owoc granatu.

Fundacja ma na celu promowanie zarówno ormiańskiej kultury w Polsce, jak i polskiej kultury w Armenii. Ma ambicje stworzenia prężnego ośrodka, który nie tylko promuje kulturę uznając ją za szczególe dobro, ale również grupuje ormiańskich i polskich naukowców, którzy stanowić mają radę programową Fundacji. Fundacja chce wspierać i promować artystów, turystykę, wymianę doświadczeń naukowych i współpracę badawczą.

Brak opisu.

Wydarzeniem o największej randze zorganizowanym przez Fundację NUR dotychczas była organizacja koncertu upamiętniającego 120. rocznicę urodzin wybitnego ormiańskiego kompozytora światowego formatu Arama Chaczaturiana. Wydarzenie, które odbyło się 21 sierpnia 2023 r., we wnętrzach urokliwe usytuowanego Pałacu na Wodzie w warszawskich Łazienkach Królewskich zostało objęte honorowym patronatem Ambasadora Republiki Armenii w Polsce.  W ramach koncertu wystąpiła ormianka, laureatka wielu konkursów muzycznych, skrzypaczka Christine Harutyunyan, która obecnie należy do Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz współpracuje z Philharmonia Orchestra w Londynie. Przez muzyków, reprezentujących różne orkiestry w Warszawie zostali wykonane kilku ze znanych utworów kompozytora. m.in. Taniec z szablami” z baletu „ Gayane”, koncert skryptowy d-mol. Zostali zaprezentowane również  „Walc” z suity „Maskarada” Lermontowa oraz Adagio z baletu „Spartakus” . Wydarzenie zwieńczyła wystawa prac malarskich i rzeźbiarskich ormiańskiej artystki mieszającej w Polsce Ani Muradyan. W wydarzeniu wzięli udział członkowie korpusu dyplomatycznego akredytowanego w Polsce, przedstawiciele organizacji społeczno-wychowawczych oraz przedstawiciele społeczności ormiańskiej w Polsce.

120 rocznica urodzin Arama Khachaturina. Palac Lazienkowski

Fundacja Instytut Inicjatyw Kulturalnych NUR

@ nur.foundation@interia.pl

Strona na FB: https://www.facebook.com/profile.php?id=100090376291068

Marina Khanamiryan

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...