sobota, 27 kwietnia, 2024

Galeria Sztuki XIX Wieku MNW – ostatnie chwile na zwiedzanie

To ostatnie tygodnie na zwiedzenie Galerii Sztuki XIX Wieku Muzeum Narodowego w Warszawie przed zaplanowanymi pracami remontowymi. Od 6 września br. wystawa będzie stopniowo wyłączana ze zwiedzania. Chełmoński, Boznańska, Malczewski, Gierymski, Siemiradzki – na ponowne spotkanie z tymi i wieloma innymi artystami trzeba będzie poczekać aż do grudnia br.

Zmiany w Galerii Sztuki XIX Wieku zaplanowano w związku z przypadającym w 2022 roku jubileuszem 160-lecia Muzeum. Powrót pasteli Stanisława Wyspiańskiego, rearanżacja Sali Matejkowskiej, poszerzona prezentacja prac
Witolda Wojtkiewicza i nowa infografika z rozbudowanym systemem komentarzy, podnoszących walor edukacyjny ekspozycji – to tylko niektóre z zaplanowanych zmian. Efektem przeprowadzonych prac będzie także poprawa komfortu zwiedzania i bezpieczeństwa prezentowanych dzieł.

6 września ze zwiedzania wyłączone zostaną sale wystawowe z obrazami takich twórców jak Józef Chełmoński, Jacek Malczewski, Józef Mehoffer, Aleksander Gierymski, Henryk Siemiradzki i Olga Boznańska. Nadal dostępna dla publiczności będzie część ekspozycji z dziełami m.in. Canaletta, Bacciarellego i Matejki. Całkowite zamknięcie Galerii Sztuki XIX Wieku dla zwiedzających nastąpi 4 października. Ponowne otwarcie dla publiczności zaplanowano na grudzień br.

Scenariusz nowej ekspozycji zachowa dotychczasowe, główne wątki narracyjne. Dodatkowo do Galerii powróci kolekcja pasteli Stanisława Wyspiańskiego. Ze względu na surowe wymogi konserwatorskie, wynikające z kruchości papierowego podłoża i nietrwałości techniki, prace artysty będą prezentowane rotacyjnie, w kilku układach. Dzięki temu w Muzeum będzie można obejrzeć aż kilkadziesiąt pasteli i prac graficznych Wyspiańskiego. W odrębnym gabinecie będą też pokazywane dzieła innego czołowego malarza Młodej Polski, Witolda Wojtkiewicza. Dodatkowo twórczość Jana Matejki zostanie skonfrontowana z dorobkiem jego utalentowanego ucznia, Maurycego Gottlieba.


Galeria Sztuki XIX Wieku to jedna z najchętniej odwiedzanych wystaw w Muzeum, zarówno przez widzów indywidualnych, jak i przez grupy zorganizowane oraz uczniów. Nowa infografika ekspozycji, z rozbudowanym
systemem komentarzy, ułatwi publiczności odbiór dzieł. Zwieńczeniem prac nad nową odsłoną ekspozycji będzie publikacja przewodnika w polskiej i angielskiej wersji językowej.

Prace nad nową odsłoną nie byłyby możliwe, gdyby nie zaangażowanie i pomoc PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Mecenasa Galerii Sztuki XIX Wieku. Rearanżacja będzie odbywać się we współpracy z firmą Akzo Nobel.

Sale wyłączone ze zwiedzania od 6 września br.:

  • W kręgu Akademii Monachijskiej
  • Realizm
  • Aleksander Gierymski / W kręgu Akademii Petersburskiej
  • Symbolizm
  • Modernizm
  • Jacek Malczewski
  • Stanisław Wyspiański
  • Impresjonizm, Postimpresjonizm
  • Józef Pankiewicz i polski modernizm
  • Ku nowoczesności.

Od 4 października cała Galeria Sztuki XIX Wieku będzie zamknięta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...