środa, 22 stycznia, 2025

Galicja i jej wschód – Polacy, Ukraińcy i Żydzi w dawnej Austrii

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza do wysłuchania wykładu dr. Jakuba Forst-Battaglii, historyka i slawisty, byłego dyplomaty oraz ambasadora. Wydarzenie odbędzie się 23 października br. o godzinie 18.00 w sali „Pod Kruki” MCK przy Rynku Głównym 25 i jest otwarte dla publiczności.

Monarchia Habsburgów to zjawisko szczególne: narody ją tworzące cieszyły się dużymi swobodami. Rozwój poszczególnych grup narodowościowych i wyznaniowych był konsekwencją prowadzonej polityki wewnętrznej. Ten proces dotyczył również Galicji.

Okres od Wiosny Ludów do wybuchu pierwszej wojny światowej (1848-1914), to czas wielu ważnych procesów: tworzenia programów ideowych, wyłaniania się nowych liderów politycznych, ewolucji lokalnych tradycji. Dr Jakub Forst-Battaglia przedstawi dynamikę ruchów separatystycznych, zmierzających do utrzymania podziału na ukraińską Galicję Wschodnią i polską Galicję Zachodnią, opowie także o żydowskim ruchu narodowym i syjonistycznym. Ważnym punktem wykładu będzie polityczna historia Galicji: od tworzącej się socjaldemokracji, poprzez centrum liberalno-demokratyczne do krakowsko-lwowskiego konserwatyzmu.

Jakub Forst-Battaglia – ur. 1950, historyk i slawista, w 1975 r. otrzymał w Wiedniu tytuł doktora z dziedziny historii Europy Wschodniej i historii nowożytnej, był wykładowcą na Uniwersytecie Wiedeńskim, pracował również w Austriackiej Akademii Nauk oraz w ORF, publicysta i badacz. W 1981 r. wstąpił w szeregi korpusu dyplomatycznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Austrii. Jako dyplomata pracował w Moskwie, Madrycie, Pradze, Tallinie i Kijowie, był ambasadorem Austrii w Estonii w latach 2001-2006, dyrektorem Austriackiego Forum Kultury w Ukrainie w latach 2011-2015. Jest autorem Polnisches Wien (1983), dwóch przewodników kulturalno-historycznych po Polsce (1980) i Węgrzech (1984), a także licznych artykułów na tematy historyczne dotyczące Polski i monarchii Habsburgów w wydaniach zbiorowych i czasopismach naukowych.

Dorota Korohoda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...