czwartek, 24 kwietnia, 2025

Galicja i jej wschód – Polacy, Ukraińcy i Żydzi w dawnej Austrii

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza do wysłuchania wykładu dr. Jakuba Forst-Battaglii, historyka i slawisty, byłego dyplomaty oraz ambasadora. Wydarzenie odbędzie się 23 października br. o godzinie 18.00 w sali „Pod Kruki” MCK przy Rynku Głównym 25 i jest otwarte dla publiczności.

Monarchia Habsburgów to zjawisko szczególne: narody ją tworzące cieszyły się dużymi swobodami. Rozwój poszczególnych grup narodowościowych i wyznaniowych był konsekwencją prowadzonej polityki wewnętrznej. Ten proces dotyczył również Galicji.

Okres od Wiosny Ludów do wybuchu pierwszej wojny światowej (1848-1914), to czas wielu ważnych procesów: tworzenia programów ideowych, wyłaniania się nowych liderów politycznych, ewolucji lokalnych tradycji. Dr Jakub Forst-Battaglia przedstawi dynamikę ruchów separatystycznych, zmierzających do utrzymania podziału na ukraińską Galicję Wschodnią i polską Galicję Zachodnią, opowie także o żydowskim ruchu narodowym i syjonistycznym. Ważnym punktem wykładu będzie polityczna historia Galicji: od tworzącej się socjaldemokracji, poprzez centrum liberalno-demokratyczne do krakowsko-lwowskiego konserwatyzmu.

Jakub Forst-Battaglia – ur. 1950, historyk i slawista, w 1975 r. otrzymał w Wiedniu tytuł doktora z dziedziny historii Europy Wschodniej i historii nowożytnej, był wykładowcą na Uniwersytecie Wiedeńskim, pracował również w Austriackiej Akademii Nauk oraz w ORF, publicysta i badacz. W 1981 r. wstąpił w szeregi korpusu dyplomatycznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Austrii. Jako dyplomata pracował w Moskwie, Madrycie, Pradze, Tallinie i Kijowie, był ambasadorem Austrii w Estonii w latach 2001-2006, dyrektorem Austriackiego Forum Kultury w Ukrainie w latach 2011-2015. Jest autorem Polnisches Wien (1983), dwóch przewodników kulturalno-historycznych po Polsce (1980) i Węgrzech (1984), a także licznych artykułów na tematy historyczne dotyczące Polski i monarchii Habsburgów w wydaniach zbiorowych i czasopismach naukowych.

Dorota Korohoda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...