czwartek, 15 maja, 2025

Galloway Hoard: skarb Wikingów na wystawie w Muzeum Narodowym

Jedno z najważniejszych brytyjskich znalezisk archeologicznych stulecia, The Galloway Hoard, będzie prezentowane w National Museum of Scotland w Edynburgu. Wystawę Galloway Hoard: Viking-age Treasure można podziwiać w muzeum od soboty, 29 maja.

Najcenniejsze skarby Galloway Hoard znajdowały się w małym, pozłacanym, owiniętym tkaniną srebrnym naczyniu. Materiał jest bardzo delikatny, ale dzięki promieniowaniu rentgenowskiemu naukowcom udało się pod niego „zajrzeć”. Ujawnione szczegóły bardzo ich zaskoczyły.

To trzecie znalezione naczynie ze skarbu z epoki Wikingów w Wielkiej Brytanii, więc mogliśmy się spodziewać, że będzie podobne do dwóch pozostałych. Okazało się jednak, że nie pochodzi ono z Imperium Karolingów; dekoracje przedstawiają lamparty, tygrysy i religijne symbole zoroastryjskie, które sugerują, że jest to naczynie pochodzące z Azji Środkowej

mówi dr Martin Goldberg, główny kurator ds. archeologii i historii średniowiecza w National Museums Scotland.

Kolejną niespodzianką jest datowanie owijającej naczynie tkaniny na 680-780 r n.e. Tak więc statek pochodzi spoza Europy, a owijająca go tkanina – z epoki Wikingów i została wyprodukowana 100, a może nawet 200 lat wcześniej

dodaje.

Galloway Hoard to najbogatsza kolekcja rzadkich i unikalnych przedmiotów z epoki Wikingów, jakie kiedykolwiek znaleziono w Wielkiej Brytanii lub Irlandii. Została odkryty w 2014 roku, a trzy lata później zakupiona przez National Museums Scotland. Środki na ten cel przekazały National Heritage Memorial Fund, Art Fund i rząd szkocki. Zorganizowano także dużą publiczną kampanię zbierania funduszy. Obecnie Galloway Hoard jest poddawany szeroko zakrojonej konserwacji i badaniom w National Museums Collection Centre w Edynburgu.

Wystawa, którą wspiera Baillie Gifford, została otwarta w National Museum of Scotland 29 maja. Będzie również prezentowana w galerii Kirkcudbright (od 9 października 2021 do 10 lipca 2022) i Aberdeen Art Gallery (od 30 lipca do 23 października 2022).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Wernisaż wystawy pt. „ Geometria Gaudi...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na wernisaż wystawy pt. „ ...

„Kwiatki Polskie” prosto ze Starachowi...

Ekipa programu „Kwiatki Polskie”, którego emisję można oglądać w Telewizji Pols...

Warsztaty archeologiczne „Żelazne Korz...

Przed nami kolejna edycja „Żelaznych Korzeni” – warsztatów archeologicznych org...

Udostępnienie zbiorów w internecie?

Jeśli posiadają Państwo system do ewidencji zbiorów i chcieliby udostępnić eksp...

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...