poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

Galloway Hoard: skarb Wikingów na wystawie w Muzeum Narodowym

Jedno z najważniejszych brytyjskich znalezisk archeologicznych stulecia, The Galloway Hoard, będzie prezentowane w National Museum of Scotland w Edynburgu. Wystawę Galloway Hoard: Viking-age Treasure można podziwiać w muzeum od soboty, 29 maja.

Najcenniejsze skarby Galloway Hoard znajdowały się w małym, pozłacanym, owiniętym tkaniną srebrnym naczyniu. Materiał jest bardzo delikatny, ale dzięki promieniowaniu rentgenowskiemu naukowcom udało się pod niego „zajrzeć”. Ujawnione szczegóły bardzo ich zaskoczyły.

To trzecie znalezione naczynie ze skarbu z epoki Wikingów w Wielkiej Brytanii, więc mogliśmy się spodziewać, że będzie podobne do dwóch pozostałych. Okazało się jednak, że nie pochodzi ono z Imperium Karolingów; dekoracje przedstawiają lamparty, tygrysy i religijne symbole zoroastryjskie, które sugerują, że jest to naczynie pochodzące z Azji Środkowej

mówi dr Martin Goldberg, główny kurator ds. archeologii i historii średniowiecza w National Museums Scotland.

Kolejną niespodzianką jest datowanie owijającej naczynie tkaniny na 680-780 r n.e. Tak więc statek pochodzi spoza Europy, a owijająca go tkanina – z epoki Wikingów i została wyprodukowana 100, a może nawet 200 lat wcześniej

dodaje.

Galloway Hoard to najbogatsza kolekcja rzadkich i unikalnych przedmiotów z epoki Wikingów, jakie kiedykolwiek znaleziono w Wielkiej Brytanii lub Irlandii. Została odkryty w 2014 roku, a trzy lata później zakupiona przez National Museums Scotland. Środki na ten cel przekazały National Heritage Memorial Fund, Art Fund i rząd szkocki. Zorganizowano także dużą publiczną kampanię zbierania funduszy. Obecnie Galloway Hoard jest poddawany szeroko zakrojonej konserwacji i badaniom w National Museums Collection Centre w Edynburgu.

Wystawa, którą wspiera Baillie Gifford, została otwarta w National Museum of Scotland 29 maja. Będzie również prezentowana w galerii Kirkcudbright (od 9 października 2021 do 10 lipca 2022) i Aberdeen Art Gallery (od 30 lipca do 23 października 2022).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...

Festyn Zielonoświątkowy – 19.05....

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza n...