Podczas II wojny tereny obecnej Polski, a szczególnie Pomorza Zachodniego były areną zaciętych i krwawych walk. Zniszczone czołgi oraz wraki różnych pojazdów, zestrzelone samoloty można było spotkać na polach i lasach jeszcze do późnych lat 50-tych.
Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu od lat zbiera uzbrojenie pochodzące z pomorskich pól bitew. W muzeum znajduje się stale rozbudowywana wystawa pod nazwą Archeologia Pól Bitewnych. Pamiątki po ciężkich i krwawych walkach 1945 roku znajdują się oczywiście też w innych muzeach, czasami można je znaleźć na terenie wiejskich gospodarstw, a nieraz można na nie trafić w przysłowiowym skupie złomu.
Dzięki współpracy kołobrzeskiego muzeum z pasjonatami historii do MOP dotarła informacja o gąsienicach znajdujących się na terenie jednego ze skupów złomu. Nasz współpracownik Jan Malinowski udał się do tego miejsca i kupił od właściciela na preferencyjnych warunkach ponad 200 kg ogniw gąsienic pochodzących od pojazdów pancernych. Pewnie nigdy nie dowiemy się skąd pochodzą ani jak trafiły do skupu. Po ich obejrzeniu wiemy, że pochodzą od radzieckich pojazdów z okresu II wojny światowej: czołgu T 34 oraz pojazdu na podwoziu czołgu ciężkiego IS 2 (mógł być to czołg lub działo pancerne ISU 122 lub 152). Tego typu pojazdy można zobaczyć w Muzeum Oręża Polskiego.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że zamiast do huty gąsienice trafiły do muzeum.
tekst: Magdalena Chmielewska, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu
zdjęcia : Radosław Horanin