poniedziałek, 23 grudnia, 2024

Gdańscy artyści ze wsparciem stypendium kulturalnego miasta

Komiks o gdańskich gargulcach, powieść biograficzna bazująca na życiorysie Danuty Siedzikówny „Inki”, piosenki dla dzieci o Morzu Bałtyckim i grafiki o tematyce gdańskiej, to niektóre z projektów, których autorzy otrzymali Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska. Wsparcie w ramach stypendium uzyskało 61 utalentowanych twórców z zakresu literatury, sztuk wizualnych, muzyki, tańca, teatru i filmu.  Do artystek i artystów trafi ponad 500 tys. zł.

Miesięczna wartość stypendium w 2023 roku to 3600 zł brutto. Będzie ono wypłacone w miesięcznych transzach. Najkrótszy okres przyznanego stypendium w II naborze to 1 miesiąc – najdłuższy to 5 miesięcy.

W drugim naborze do Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska wpłynęły 194 wnioski. Wsparcie otrzymało 61 osób, których projekty ujęte we wnioskach komisja uznała za najatrakcyjniejsze.

Pełna lista stypendystów jest dostępna na portalu gdansk.pl.

Oto niektóre z nich:

Volha Zarouskaya – Projektowanie i produkcja komiksu o gdańskich gargulcach

– Uciekając przed białoruskim reżimem szukałam nowego miejsca do życia. Przyszedł mi do głowy Gdańsk ze swoją wyjątkową architekturą, wszechobecną wodą i mistycznymi kamiennymi stworzeniami na ulicach – Rzygaczami. Wyobrażam ich sobie jako duchy opiekujące się miastem, i zastanawiam się jak oni widzą nas, ludzi. Ten obraz jest również metaforą doświadczenia migracji, ponieważ jako migrantka staram się wyobrazić, jak mnie postrzega lokalna społeczność. Wymyśliłam historię opowiadającą o relacjach między gargulcami a ludźmi opowiedzianą z punktu widzenia gargulców. Aby stworzyć świat na granicy rzeczywistości i mitu, planuję użyć eksperymentalnych technik wykonania, łącząc tradycyjne media, malarstwo cyfrowe, liternictwo i sztuczną inteligencję – czytamy we wniosku.

Tomasz Betcher – napisanie powieści biograficznej pod tytułem „To ja, Inka”

– Celem projektu jest napisanie powieści biograficznej „To ja, Inka”, bazującej na życiorysie Danuty Siedzikówny „Inki”, sanitariuszki 5 Brygady Wileńskiej Armii Krajowej. W założeniu książka ma być skierowana do młodzieży i osób dorosłych. Do tej pory nie ma na rynku wydawniczym powieści opisującej życie i śmierć Danuty Siedzikówny. Poprzez zastosowanie narracji pierwszoosobowej i opisanie mało znanych aspektów życia „Inki”, chciałbym przybliżyć jak najszerszemu gronu czytelników tę niezwykłą postać – czytamy we wniosku. Powieść ma za zadanie ukazać „Inkę” w sposób, w jaki jeszcze nie została przedstawiona. Jako dziewczynę, która miała zaledwie kilkanaście lat i pomimo przeciwności losu parła naprzód. Dziewczynę, która miała marzenia, zainteresowania, sympatie. Która oprócz tego, że była żołnierką AK, była przede wszystkim nastolatką. Zakochiwała się, lubiła śpiewać i grać na gitarze. Takich informacji o „Ince” jest bardzo mało, bowiem skupiono się na jej niezłomności i heroicznej śmierci. Jest to oczywiście coś, czego w powieści nie może zabraknąć, jednak na pierwszy plan wysunie się dziewczyna z krwi i kości.

Karolina Adamiak-Pruś – opowieści o Morzu Bałtyckim w piosenkach dla dzieci

Projekt ma na celu stworzenie 5 autorskich utworów dla dzieci z tekstami inspirowanymi opowieściami o Morzu Bałtyckim. Wykonawcą tych piosenek będzie wnioskodawczyni Karolina Adamiak-Pruś oraz utalentowane wokalnie dzieci, z którymi współpracuje jako nauczyciel śpiewu. Materiał muzyczny utrzymany będzie w gatunku muzyki filmowej, bajkowej i szant. Założeniem projektu jest trafienie do jak największej liczby odbiorców, szczególnie dzieci i jak najszersza promocja historii dotyczącej Morza Bałtyckiego, np. dlaczego morze jest słone?

Marcin Bildziuk – Gdańsk w grafice 2023

W muzeach i w galeriach mamy bardzo wiele przedstawień Gdańska utrwalonych za pomocą tradycyjnych technik. Jeżeli chodzi o grafikę warsztatową dominują dawne przedstawienia. Prace wykonane przez artystów przedwojennych lub prace tworzone przez artystów współczesnych inspirowane dawnymi zdjęciami, pocztówkami. Niewiele jest prac przedstawiających aktualną zabudowę ze zmianami jakie powstały w procesie odbudowy po II Wojnie Światowej jak idokumentujących zmiany jakie zaszły w przestrzeni publicznej w ostatnich latach.

– Moim zamierzeniem jest wykonanie 6 przedstawień Gdańska w aktualnej odsłonie z roku 2023 w formie grafik. Tworząc cykl nowych grafik zamierzam wejść w artystyczny dialog z takimi artystami jak: Hellingrath, Kreisel, Reinhold, czy Rolicz. Wybiorę te same motywy graficzne naszego miasta i utrwalę je w aktualnej odsłonie. Mam zamiar również zmierzyć się z aktualną architekturą i nowymi obiektami, które pojawiły się w naszym mieście. Powstaną szkice i grafiki o tematyce związanej z Gdańskiem wykonane w technikach suchej igły lub akwaforty – czytamy we wniosku.

Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...