piątek, 22 listopada, 2024

Gdańsk w roli głównej. Rusza 3. edycja konkursu Gdańskiego Funduszu Filmowego

Od 15 kwietnia do 31 maja producenci filmów fabularnych, animowanych i dokumentalnych już po raz trzeci będą mogli zgłosić projekty do konkursu Gdańskiego Funduszu Filmowego. Pula wsparcia produkcji wynosi 900 000 złotych. Najważniejszym kryterium przyznania środków na produkcję jest powiązanie filmów z Gdańskiem jako miejscem realizacji filmu, fabularnie czy przez udział twórców i przedsiębiorców z Gdańska. Do tej pory GFF wsparł 11 produkcji filmowych, część z nich zobaczymy już jesienią na ekranach polskich kin. Operatorem Gdańskiego Funduszu Filmowego i działającej równolegle z nim Gdańskiej Komisji Filmowej jest Instytut Kultury Miejskiej. Informacje o konkursie: www.gdanskifunduszfilmowy.pl.

– Coraz częściej spotykamy się z zainteresowaniem producentów i producentek, którzy chcą przyjechać do naszego miasta, aby nakręcić tutaj swój film. Najbardziej cieszy fakt, że są oni bardzo otwarci na współpracę z gdańskimi twórcami i twórczyniami oraz chętnie angażują lokalnych przedsiębiorców i przedsiębiorczynie do wsparcia swoich projektów. To napędza nas do pracy na rzecz rozwoju branży audiowizualnej w mieście. Kolejna edycja konkursu jest dowodem, że te działania przynoszą efekty. Wspierając produkcje filmowe wspieramy również gdańską gospodarkę – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Nabór projektów do konkursu produkcyjnego Gdańskiego Funduszu Filmowego ogłaszany jest raz w roku. Producenci ubiegający się o wkład finansowy dla swojego projektu zobligowani są do złożenia odpowiedniego wniosku na stronie www.gdanskifunduszfilmowy.pl. Kryterium decydującym o przyznaniu dofinansowania jest powiązanie produkcji filmowej z Gdańskiem – jako miejscem realizacji filmu, tematycznie, poprzez udział twórców i przedsiębiorców z Gdańska oraz wysokość wydatkowanych lokalnie środków.

Produkcje filmowe oceniane są w czterech etapach: ocenie formalnej, artystycznej, ekonomiczno-produkcyjnej oraz strategicznej. Ocena formalna dokonywana jest przez przedstawiciela GFF. Oceny artystycznej dokonują eksperci i ekspertki z branży filmowej, ocenę ekonomiczną przeprowadzają producenci i producentki. Oceny strategicznej pod względem ilości środków finansowych, które będą wydatkowane w Gdańsku w związku z realizacją projektu, stopnia zaangażowania w projekt firm i specjalistów z lokalnej branży, potencjału projektu, w szczególności potencjału promocyjnego dla Gdańska dokona Rada Programowa GFF.

Rada Programowa Gdańskiego Funduszu Filmowego pracuje w składzie: Paweł Orłowski – przewodniczący, przedstawiciel Prezydent Miasta Gdańska; Krzysztof Adamczyk – przedstawiciel Prezydent Miasta Gdańska; Agnieszka Owczarczak – przedstawicielka Rady Miasta Gdańska; Beata Dunajewska – przedstawicielka Rady Miasta Gdańska, Aleksandra Szymańska – przedstawicielka Operatora/Instytutu Kultury Miejskiej; Magdalena Sroka – przedstawicielka środowiska filmowego; prof. Marcin Adamczak – przedstawiciel środowiska filmowego; prof. Krzysztof Kornacki – przedstawiciel lokalnego środowiska filmowego.

– Poprzednie edycje konkursu na produkcję filmową zaowocowały wsparciem wspaniałych projektów. Film dokumentalny „Drzewa Milczą” (pod roboczym tytułem Runa), który został nagrodzony w 1. edycji konkursu, miał swoją światową premierę na prestiżowym festiwalu CPH:DOX w Kopenhadze. Polska premiera odbędzie się na Krakowskim Festiwalu Filmowym już w maju – Marta Niewiadomska, koordynatorka Gdańskiego Funduszu Filmowego.

GFF przez 2 lata działalności wsparł łącznie 11 produkcji. W pierwszej edycji konkursu dofinansowanie otrzymały projekty w reżyserii: Jan P. Matuszyński („Minghun”), Maciej Sobieszczański („Brat”), Łukasz Kacprowicz („Grand Banda”) i Agnieszka Zwiefka („Drzewa milczą/Runa”). W drugiej edycji nagrodzono produkcje w reżyserii: Magdaleny Nieć i Mariusza Paleja („Detektyw Bruno. Złoto Bałtyku”), Olgi Chajdas („Dziadku, wiejemy!”), Joanny Zastróżnej („Las”), Moniki Koteckiej („Ukryte”), Marcina Wasilewskiego („Ryjówka przeznaczenia”), Marii Trenor i Zbigniewa Czapli („Rock Bottom”), Nawojki Wierzbowskiej („Już mnie nie ma”).

Gdański Fundusz Filmowy działa od 2022 roku. Od tego czasu Gdańsk ponownie zaistniał w świadomości twórców i twórczyń jako miasto otwarte na film. GFF od początku działalności współpracuje z największymi festiwalami filmowymi w Polce, współtworzy także sekcję branżową na gdańskim festiwalu kina gatunkowego – Octopus Film Festival. W 2023 roku uruchomił konkurs scenariuszowy Gdansk Script, którego pilotażowa edycja była ogromnym sukcesem.

Równolegle z Gdańskim Funduszem Filmowym działa Gdańska Komisja Filmowa. Jej zadaniem jest wspieranie produkcji filmowych i telewizyjnych poprzez pomoc w sprawnym poruszaniu się po Gdańsku – od uzyskiwania wymaganych zezwoleń, wyszukiwania i dostępu do lokacji publicznych po wskazywanie lokalnych przedsiębiorców świadczących usługi z branży filmowej. GKF prowadzi katalog lokacji ukazujących filmowy potencjał miasta. Dzięki niemu producenci i skauci mogą sprawnie zapoznać się z obiektami, miejscami i plenerami, jakimi dysponuje Gdańsk.

Więcej informacji na temat Gdańskiego Funduszu Filmowego: https://gdanskifunduszfilmowy.pl, Gdańskiej Komisji Filmowej: https://gdanskfilmcommission.pl oraz na Facebooku.

fot. www.gdansk.pl

Karolina Zabrocka
Instytut Kultury Miejskiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...