czwartek, 7 listopada, 2024

Gdańska Aleja Włazów – nowe miejsce spacerowe

Północny cypel Ołowianki zyskał nowe oblicze. Dziś to ciekawie zagospodarowana, zielona przestrzeń spacerowa o powierzchni 5 tys. m². Gdańska Aleja Włazów łączy walory historyczne i edukacyjne ze spacerowymi i przyrodniczymi. Jest już dostępna dla spacerowiczów.

Do industrialnej, surowej do tej pory przestrzeni wprowadzone zostały nowe nasadzenia, tworzące wielogatunkową kompozycję krzewów iglastych i liściastych, traw ozdobnych i kwiatów. W alejki spacerowe wkomponowane zostały włazy kanalizacyjne.

To miejsce w Gdańsku, po tej drugiej stronie Motławy zmienia się bardzo dynamicznie. Kiedy zbliżało się 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, pan prezydent Paweł Adamowicz, mnie jako prezydenta odpowiedzialnego za inwestycje cisnął bardzo o maszty flagowe w różnych miejscach. Na końcu alei Włazów są maszty, które powstały w 2018 roku. To nie tylko kolejna przyjazna przestrzeń w Śródmieściu Gdańska, po której swobodnie będzie można przejść od kładki w stronę masztów. Ale to też przestrzeń, która pokazuje historię Gdańska w trochę nietypowy sposób. Chodząc po ulicach naszych miast często widzimy różne włazy. Te zebrane tu są nie tylko z Gdańska, z różnych okresów historycznych, ale również z miejsc zaprzyjaźnionych. Pokazujemy różnorodny, piękny, historyczny i przyjazny Gdańsk. Wszystkim którzy się do tego przyczynili, bardzo dziękuję

podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, prezydent miasta Gdańska.

Przestrzeń spacerową tworzą trzy alejki – włazów historycznych, współczesnych polskich i zagranicznych.

Od lat kolekcjonujemy gdańskie zabytki inżynierii sanitarnej, czego efektem jest między innymi Gdański Szlak Wodociągowy. Przy okazji remontów i inwestycji, zbieraliśmy także zabytkowe włazy kanalizacyjne. Kolejne pozyskaliśmy dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionych miast polskich i zagranicznych

mówi Jacek Skarbek, prezes zarządu GIWK.

Aleja włazów historycznych to 22 zabytkowe włazy, w tym:

  • 19 włazów z Gdańska, z okresu międzywojennego, które zostały odnalezione i zdemontowane w trakcie remontów w Gdańsku (zwykle produkowanych w lokalnych zakładach odlewniczych).
  • 2 włazy z historycznej odlewni Herzfeld & Victorius z Grudziądza (dziś Hydro Vacuum S.A)
  • 1 właz z Bydgoszczy, wyprodukowany przez firmę Windschild & Langelott.

Aleja włazów z Polski to 20 włazów z Białegostoku, Bydgoszczy, Gorzowa Wielkopolskiego, Łodzi, Opola, Olsztyna, Szczecina, Torunia, Rzeszowa, Katowic, Krakowa, Poznania, Zielonej Góry, Warszawy, Lublina, Kielc, Końskich, Gdyni i Sopotu oraz Kościerzyny. Aleja włazów ze świata to włazy z Turku (Finlandia), Bremy (Niemcy), Petersburga (Rosja) i Charkowa (Ukraina). Aleja jest rozwojowa i istnieje możliwość instalacji nowych włazów. Gdańska Aleja Włazów powstała wokół historycznej przepompowni ścieków Ołowianka. Przepompownia jest jednym z kluczowych, czynnych obiektów kanalizacyjnych. Najstarsza, zabytkowa część obiektu powstała pod koniec lat sześćdziesiątych XIX w.

Od lipca, dodatkowo dostępna będzie specjalna aplikacja edukacyjna. Pobierając aplikację na początku spaceru, będziemy mogli zagrać w interaktywną grę edukacyjną. Zadanie będzie polegało między innymi na poprawnym wskazaniu co można, a czego nie można wrzucać do odpływu. Używając telefonu, przeniesiemy się także do czasów, w których powstawały pierwsze nowoczesne sieci kanalizacyjne.

Inwestycja zrealizowana przez miejską spółkę GIWK kosztowała 1 628 510 zł netto.

ŹródłoUM Gdańsk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...