czwartek, 24 kwietnia, 2025

Gdański Archipelag Kultury ma nową dyrektor

Monika Dylewska–Libera obejmie stanowisko dyrektorki Gdańskiego Archipelagu Kultury. Funkcję sprawować będzie przez trzy lata, począwszy od 1 kwietnia 2022.

Kandydatkę wyłoniono w drodze konkursu przeprowadzonego zgodnie z przepisami zawartymi w Ustawie z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz Rozporządzeniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 12 kwietnia 2019 r. w sprawie konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora instytucji kultury.

Komisja konkursowa powołana w związku z ogłoszonym konkursem na kandydata na stanowisko dyrektora GAK obradowała w składzie:

  • Renata Karpińska i Mateusz Adamkowski, przedstawiciele Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
  • Marzena Dramińska i Paweł Kubiak, przedstawiciele komisji zakładowej NSZZ „Solidarność” GAK,
  • Barbara Frydrych i Mariusz Czepczyński, przedstawicieli Gminy Miasta Gdańska,
  • Ewa Patyk, przedstawicielka Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej
  • Anna Michalak–Pawłowska, przedstawicielka Forum Kraków.

Obradom przewodniczyła Monika Chabior, zastępczyni Prezydenta Miasta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

W trakcie pierwszego posiedzenia 10 lutego 2022 komisja jednogłośnie dopuściła do drugiego etapu postępowania konkursowego 4 kandydatów – Monikę Dylewską–Liberę, Szymona Wróblewskiego, Jarosława Marka Spychałę oraz Tomasza Hildebrandta. W następnym etapie, po przeprowadzeniu rozmów z wszystkimi kandydatami, stosunkiem głosów 8 „za” i 1 „wstrzymujący się” komisja podjęła decyzję o rekomendowaniu Aleksandrze Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Moniki Dylewskiej–Libery na stanowisko dyrektorki GAK.

W koncepcji funkcjonowania Gdańskiego Archipelagu Kultury na lata 2022-2025 zaproponowanej przez Monikę Dylewską–Liberę, instytucja jawi się jako otwarty dom kultury, miejsce budowania pasji i zainteresowań, kształtowania postaw i kompetencji służących rozwojowi kreatywności i innowacyjności uczestników kultury i kadr zatrudnionych w sektorze kultury. Jednym z przyjętych przez nią celów jest powrócenie w programie domów kultury edukacji od postaw, w zakresie sztuk wizualnych, muzyki, teatru, literatury czy dizajnu, obecności wydarzeń kulturalnych w dzielnicach Gdańska pozbawionych bezpośredniego dostępu do kultury, a także demokratyczne podejście do budowania oferty kulturalnej, poprzez zaangażowanie samych mieszkańców w wybór oferty i jej tworzenie.

Monika Dylewska-Libera jest absolwentką Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie. Ukończyła również studia podyplomowe Zarządzanie w kulturze na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2006 do 2020 r. pracowała w Muzeum Narodowym w Krakowie jako koordynatorka projektów i kierownik Działu Edukacji.

Od marca 2020 r. pracuje na stanowisku funkcję Zastępcy Dyrektora Gdańskiego Archipelagu Kultury ds. Merytorycznych. Odpowiada za zarządzanie zespołem merytorycznym, program i budżet wydarzeń GAK, budowanie dostępnej i zielonej instytucji, szkolenie zespołu oraz budowanie nowych kompetencji komunikacyjnych. Jak sama wspomina  „…praca w Gdańskim Archipelagu Kultury jest dla mnie nieustającym wyzwaniem i jednocześnie spełnieniem marzeń o tworzeniu wyjątkowego domu kultury…”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...