czwartek, 15 maja, 2025

Gdyńskie muzea dla Ukrainy

Gdyńskie instytucje kultury angażują się w pomoc Ukrainie. Dostępne są w nich strefy zabaw dla rodzin z dziećmi, w których mogą znaleźć trochę wytchnienia, zrelaksować się lub skorzystać z komputerów i internetu. Takie miejsca znajdują się np. w Muzeum Emigracji i Muzeum Miasta Gdyni.

To jednak nie jedyna inicjatywa, w ramach której gdyńska kultura włącza się w pomoc dla Ukrainy w tej dramatycznej sytuacji. Przypomnijmy, że Muzeum Emigracji oraz Muzeum Miasta Gdyni dołączyły również do grona członków Komitetu Pomocy Muzeum Ukrainy, który został powołany przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

Inicjatywa ta skupia kilkunastu dyrektorów i wicedyrektorów muzeów z całej Polski, m.in. Zamku Królewskiego w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Ossolineum Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Galerii Narodowej w Pradze, Muzeum Historii Polski, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Auschwitz – Birkenau, Muzeum Etnograficznego w Toruniu, Muzeum AK w Krakowie, Centrum Historii Zajezdnia, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Wojska w Białymstoku, Muzeum Getta Warszawskiego oraz Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

– Bez chwili wahania przystąpiliśmy do tego komitetu na etapie jego tworzenia kilka tygodni temu. Głęboko wierzymy, że wszelkie formy wsparcia i inicjatyw oddolnych mają niezwykłą moc. Kiedy niszczone są wszelkie dobra kultury i dziedzictwo narodu ukraińskiego, nasz wyraz troski i realnej pomocy muzeom na Ukrainie jest szalenie ważny – mówi Karolina Grabowicz-Matyjas, dyrektorka Muzeum Emigracji w Gdyni.

Pod tymi słowami podpisuje się również dyrektorka Muzeum Miasta Gdyni – Karin Moder.

Do zadań komitetu należy między innymi wsparcie muzeów i instytucji kultury na Ukrainie, pomoc w zabezpieczaniu zborów, najcenniejszych pamiątek oraz zabytków kultury ukraińskiej, a także wsparcie w dokumentacji, digitalizacji oraz inwentaryzacji zborów.

Komitet przekazuje również materiały potrzebne do zabezpieczenia i ukrywania zbiorów. Ma też informować opinię publiczną o zagrożeniach, jakie dla ukraińskich dóbr kultury niesie obecna sytuacja oraz wesprzeć ukraińskich muzealników, którzy w wyniku wojny znajdą się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej.

ŹródłoUM Gdynia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Wernisaż wystawy pt. „ Geometria Gaudi...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na wernisaż wystawy pt. „ ...

„Kwiatki Polskie” prosto ze Starachowi...

Ekipa programu „Kwiatki Polskie”, którego emisję można oglądać w Telewizji Pols...

Warsztaty archeologiczne „Żelazne Korz...

Przed nami kolejna edycja „Żelaznych Korzeni” – warsztatów archeologicznych org...

Udostępnienie zbiorów w internecie?

Jeśli posiadają Państwo system do ewidencji zbiorów i chcieliby udostępnić eksp...

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...