środa, 16 kwietnia, 2025

Genealogia pełna zaskoczeń

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zaprasza na drugie „Spotkanie z historią” poświęcone badaniu więzów rodzinnych w praktyce. Odbędzie się 20 marca (czwartek) o godz. 17.30. Prelegentami będą miłośnicy historii – Barbara Daczyńska i Miłosz Molenda. Wstęp wolny.

Pierwsze spotkanie poświęcone genealogii, prowadzone przez genealog Agnieszkę Kuś, cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Przyszło tak dużo osób, że organizatorzy musieli dostawiać krzesła.

Podczas drugiego spotkania z prelekcjami wystąpią Barbara Daczyńska i Miłosz Molenda.

Barbara Daczyńska mieszka w Oświęcimiu. Jest absolwentką Wydziału Filozofii KUL w Lublinie oraz studiów podyplomowych z grafiki komputerowej na AGH w Krakowie. Od kilkunastu lat związana z Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. W kręgu jej zainteresowań znajdują się tematy związane ze Stadt Auschwitz 1939–1945, ruchem oporu przy KL Auschwitz oraz pomocą niesioną więźniom tego obozu. Jest współautorką kilku filmów, publikacji i wystaw poświęconych tematyce Auschwitz oraz miastu Oświęcim. Należy do grona ekspertów biorących udział w projekcie badania strat wojennych, dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. W 2020 roku została wyróżniona przez Ambasadora Republiki Federalnej Niemiec w Polsce dr. Arndta Freytaga von Loringhovena za szczególne zasługi dla budowania pojednania polsko-niemieckiego.

– Zaczęłam szukać informacji o przodkach w księgach parafialnych 5 lat temu. Zajęłam się genealogią rodziny z moim tatą, bo nikt tego jeszcze u nas nie badał. To, co znajduję jest niekiedy dość zaskakujące. Najwięcej informacji mam o moim pradziadku – Julianie Daczyńskim i trochę o jego mamie – Józefie Daczyńskiej, która jest moją praprababcią – opowiada Barbara Daczyńska.

Miłosz Molenda mieszka w Babicach koło Oświęcimia. Jest studentem Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu 

Jak mówi, historia od zawsze jest w jego życiu.

– Odkąd pamiętam, interesowała mnie przeszłość. Dorastałem w domu pełnym rodzinnych pamiątek. Lubiłem słuchać wspomnień babci o jej dzieciństwie w Oświęcimiu oraz historii rodzinnych. Przeszłość rodziny była mi więc bliska, dorastałem z nią i stała się częścią mojego życia – zdradza Miłosz Molenda. 

Obecnie wraz z dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Spadochroniarzy Wojska Polskiego w Babicach – Tadeuszem Baranieckim, zajmuje się upamiętnieniem nauczycieli tajnego nauczania związanych z Babicami. Zbiera również materiały o historii szkolnictwa i spisuje dzieje szkoły. 

W czwartek, 20 marca, m.in. przybliży nam postać swojej prababci – Heleny Smołuchy (z d. Szczurek). Była kierowniczką Szkoły Powszechnej w Zaborzu pod Oświęcimiem a po przeprowadzce z miasta od 1957 r. do emerytury uczyła w Babicach. W czasie okupacji niemieckiej z narażeniem życia prowadziła tajne nauczanie. To ona zaczęła gromadzić rodzinne dokumenty, w tym wyciągi metrykalne z akt kościelnych. Inna  historia wiąże się z Janiną Szczurek – bratową Heleny. Była rodowitą oświęcimianką urodzoną w 1909 r. pod nazwiskiem Przybyła. W okresie okupacji niemieckiej przez pewien czas pracowała jako krawcowa w domu komendanta KL Auschwitz-Birkenau. Dostarczała więźniom żywność, lekarstwa, przekazywała też nielegalną korespondencję. 

W programie spotkania został przewidziany konkurs wiedzowy związany z prezentowanymi postaciami. Prelegenci będą również odpowiadać na pytania uczestników.

SPOTKANIE Z HISTORIĄ

„Genealogia. Przykłady poszukiwań historii rodzinnych”

20 marca 2025 r. (czwartek) godz. 17.30

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

Ul. Maksymiliana Kolbego 2A w Oświęcimiu

www.muzeumpamieci.pl

WSTĘP WOLNY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Jarmark Wielkanocny 12-13.04.2025 r.

Zgodnie z wiosenną tradycją Muzeum Narodowe Rolnictwa otwiera sezon JARMARKIEM ...

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

Tajemnice toruńskich historii – ...

https://muzeon.pl/tajemnice-torunskich-historii-julie-wolfthorn-i-lotte-jacobi...

Rodzinna przygoda z „Marzanną” w tę ni...

Impreza plenerowa „Marzanna”! 23 marca 2025 r. w godz. 11.00-15.00 Muzeum...

Tajemnice toruńskich historii – ...

25.03. 2025 roku o godz. 17.00 Muzeum Okręgowe w Toruniu – Muzeum Historii Toru...