środa, 30 kwietnia, 2025

Genealogia pełna zaskoczeń

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zaprasza na drugie „Spotkanie z historią” poświęcone badaniu więzów rodzinnych w praktyce. Odbędzie się 20 marca (czwartek) o godz. 17.30. Prelegentami będą miłośnicy historii – Barbara Daczyńska i Miłosz Molenda. Wstęp wolny.

Pierwsze spotkanie poświęcone genealogii, prowadzone przez genealog Agnieszkę Kuś, cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Przyszło tak dużo osób, że organizatorzy musieli dostawiać krzesła.

Podczas drugiego spotkania z prelekcjami wystąpią Barbara Daczyńska i Miłosz Molenda.

Barbara Daczyńska mieszka w Oświęcimiu. Jest absolwentką Wydziału Filozofii KUL w Lublinie oraz studiów podyplomowych z grafiki komputerowej na AGH w Krakowie. Od kilkunastu lat związana z Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. W kręgu jej zainteresowań znajdują się tematy związane ze Stadt Auschwitz 1939–1945, ruchem oporu przy KL Auschwitz oraz pomocą niesioną więźniom tego obozu. Jest współautorką kilku filmów, publikacji i wystaw poświęconych tematyce Auschwitz oraz miastu Oświęcim. Należy do grona ekspertów biorących udział w projekcie badania strat wojennych, dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. W 2020 roku została wyróżniona przez Ambasadora Republiki Federalnej Niemiec w Polsce dr. Arndta Freytaga von Loringhovena za szczególne zasługi dla budowania pojednania polsko-niemieckiego.

– Zaczęłam szukać informacji o przodkach w księgach parafialnych 5 lat temu. Zajęłam się genealogią rodziny z moim tatą, bo nikt tego jeszcze u nas nie badał. To, co znajduję jest niekiedy dość zaskakujące. Najwięcej informacji mam o moim pradziadku – Julianie Daczyńskim i trochę o jego mamie – Józefie Daczyńskiej, która jest moją praprababcią – opowiada Barbara Daczyńska.

Miłosz Molenda mieszka w Babicach koło Oświęcimia. Jest studentem Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu 

Jak mówi, historia od zawsze jest w jego życiu.

– Odkąd pamiętam, interesowała mnie przeszłość. Dorastałem w domu pełnym rodzinnych pamiątek. Lubiłem słuchać wspomnień babci o jej dzieciństwie w Oświęcimiu oraz historii rodzinnych. Przeszłość rodziny była mi więc bliska, dorastałem z nią i stała się częścią mojego życia – zdradza Miłosz Molenda. 

Obecnie wraz z dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Spadochroniarzy Wojska Polskiego w Babicach – Tadeuszem Baranieckim, zajmuje się upamiętnieniem nauczycieli tajnego nauczania związanych z Babicami. Zbiera również materiały o historii szkolnictwa i spisuje dzieje szkoły. 

W czwartek, 20 marca, m.in. przybliży nam postać swojej prababci – Heleny Smołuchy (z d. Szczurek). Była kierowniczką Szkoły Powszechnej w Zaborzu pod Oświęcimiem a po przeprowadzce z miasta od 1957 r. do emerytury uczyła w Babicach. W czasie okupacji niemieckiej z narażeniem życia prowadziła tajne nauczanie. To ona zaczęła gromadzić rodzinne dokumenty, w tym wyciągi metrykalne z akt kościelnych. Inna  historia wiąże się z Janiną Szczurek – bratową Heleny. Była rodowitą oświęcimianką urodzoną w 1909 r. pod nazwiskiem Przybyła. W okresie okupacji niemieckiej przez pewien czas pracowała jako krawcowa w domu komendanta KL Auschwitz-Birkenau. Dostarczała więźniom żywność, lekarstwa, przekazywała też nielegalną korespondencję. 

W programie spotkania został przewidziany konkurs wiedzowy związany z prezentowanymi postaciami. Prelegenci będą również odpowiadać na pytania uczestników.

SPOTKANIE Z HISTORIĄ

„Genealogia. Przykłady poszukiwań historii rodzinnych”

20 marca 2025 r. (czwartek) godz. 17.30

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

Ul. Maksymiliana Kolbego 2A w Oświęcimiu

www.muzeumpamieci.pl

WSTĘP WOLNY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...