środa, 8 stycznia, 2025

GLORIA ARTIS DLA CENTRALNEGO MUZEUM WŁÓKIENNICTWA W ŁODZI

To był rok! Półki i gabloty łódzkiego muzeum uginają się od nagród. Koniec 2024 roku przyniósł jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w polskiej kulturze – łódzkie muzeum zostało odznaczone Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Do szeregu nagród, które Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi otrzymało w 2024 roku dołączył Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Odznaczenie wręczono we wtorek 3 grudnia podczas VIII kolokwium Stowarzyszenia Muzealników Polskich, które odbyło się w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi. Medal z rąk wojewody łódzkiej Doroty Ryl odebrała Aneta Dalbiak, dyrektorka CMWŁ.

Odznaczenie Gloria Artis nadawane jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobom oraz instytucjom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

Muzeum zostało uhonorowane tym zaszczytnym tytułem z uwagi na dynamiczny rozwój, różnorodność podejmowanych inicjatyw oraz wysoki poziom merytoryczny działalności. Unikatowe na skalę międzynarodową zbiory, bogaty i interdyscyplinarny dorobek wystawienniczy oraz działalność popularno-naukowa sprawiają, że muzeum jak w soczewce skupia najważniejsze wydarzenia i przełomowe momenty związane z historią polskiego włókiennictwa oraz tkaniny artystycznej. Doceniono otwartość instytucji na różne formy współpracy: z publicznością, z artystami, z innymi instytucjami kultury, uczelniami wyższymi, stowarzyszeniami, społecznościami oraz artystami z kraju i za granicy. Nie bez znaczenia jest również fakt, że Centralne Muzeum Włókiennictwa jest jednym z najważniejszych obiektów chroniących pamięć o dziedzictwie przemysłowym Europy, o czym świadczy m.in. obecność instytucji na mapie Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi rok 2024 zalicza do wyjątkowo udanych. Bieżąca działalność instytucji znalazła uznanie pośród wielu gremiów wskazujących wydarzenia elektryzujące kulturalną publiczność: Doskonałość Mody miesięcznika „Twój STYL”, O!lśnienia przyznawane przez redakcję Onet i magazyn Vogue Polska, Cud Polski w plebiscycie National Geographic, Wiosło Kultury w kategorii „wydarzenie roku” za wystawę Arkadiusa, Muzealna Książka Roku za katalog wystawy „Miasto-Moda-Maszyna” od Narodowego Instytutu Muzeów i – przyznany dzisiaj – medal Gloria Artis. CMWŁ wiedzie prym w zdobywaniu uznania publiczności i eksperckich gremiów i nie zatrzymuje się: muzeum jest nominowane do EMYA 2025, czyli Nagrody Europejskiego Muzeum Roku.

Sylwia Meyer-Olejarczyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...